Nerovnosť bohatstva v USA je najhoršia ako kedykoľvek v histórií a akcelerátor startupov zo Silicon Valley – Y Combinator si myslí, že poskytovanie voľných peňazí ľuďom by mohlo byť spôsobom, ako tento problém vyriešiť.
Po dobu piatich rokov, chce podporovať vybrané skupiny Američanov formou pravidelnej výplaty, bez ďalších podmienok. Malo by sa primárne jednať o talentovaných jednotlivcov a mali by pochádzať z chudobných pomerov (Ak by ste chceli pracovať pre tento prieskum, neváhajte ich kontaktovať).
Súvisiace: Holandské mesto dá obyvateľom voľný základný príjem – bez podmienok
Avšak nechcú ich nútiť do aktivity, ale bude im vysvetlené, prečo dostanú pravidelný príspevok, ktorý môže pokryť ich základné výdavky, ako je jedlo a prístrešie.
Táto myšlienka nie je nová – “základný príjem,” alebo “garantovaný príjem,” sa objavila už okolo roku 1960, väčšinou v Európe. Ale prístup Y Combinatora je radikálnym, keďže sa jedná o USA.
Prezident spoločnosti Y Combinator, Sam Altman píše: “Myslím si, že za 50 rokov sa Nám bude zdať smiešna motivácia formou strachu, kde ľudia nemajú na jedlo,” … “Taktiež si myslím, že je nemožné, aby sme skutočne mali rovnosť príležitostí, bez toho, aby sme nemali určité možnosti zaručeného príjmu.”
Spoločnosť sa však ešte nerozhodla, či tento základný príjem bude k dispozícii u špecifických skupín v jednom regióne USA, alebo sa rozdelí aj do štátov po celej krajine. Altman poznamenal, že jeho tím má “flexibilné názory vo všetkých aspektoch projektu.”
Experiment zároveň vrhne svetlo na kľúčové neistoty ohľadom základného príjmu: Sú ľudia, lenivejší, keď už prácu nemajú? Ako sa správajú ľudia s vysokými príjmami? Stanú sa ľudia šťastnejšími?
Altmann ďalej píše: “Myslím, že v kombinácii s inováciami to povedie k zníženiu nákladov na skvelý život,” … “tým, že dosiahneme niečo také, mohli by sme prípadne dosiahnuť skutočný pokrok smerom k odstráneniu chudoby.”
Počas posledných niekoľkých mesiacov, tento nápad v Európe zaznamenala nárast záujmu. V júni roka 2015, holandské mesto Utrecht sa stalo súčasťou podobného experiment, kde 250 poberateľom sociálnych dávok dostávali stály mesačný príjem, či pracovali alebo nie. V auguste sa tento experiment rozšíril na dve desiatky ďalších holandských miest a v decembri Fínsko oznámilo, že predstaví svoje vlastný plán, ktorý by mal v roku 2016 prejsť cez hlasovanie.
Amerika sa taktiež pohrávala s myšlienkou základného príjmu. Richard Nixon ho chcel dal otestovať v 60. rokoch, avšak sa mu to nepodarilo. O desať rokov neskôr Kanada nakoniec zrealizovala vlastný experiment.
Súvisiace:
Základný príjem vo Švajčiarsku – 2 500 frankov mesačne pre každého
Každý obyvateľ Aljašky z ropy tento rok dostane viac ako 2000 dolárov
Historik Michael Katz v roku 2013 poznamenal: “Základný príjem sa stal obeťou oveľa väčších paradigiem, ktoré ovplyvňujú všetky oblasti spoločnosti.”
Almaz Zelleke, ktorý skúma základný príjem na NYU v Šanghaji uviedol: “Mnohé z individualistických hodnôt u ľudí zostali. S takou radikálnou zmenou by však mohli existovať problémy pre získavanie ľudí do zamestnania. Zároveň by mala byť verejnosť presvedčená, že základný príjem by mal byť vnímaný ako základné demokratické právo, rovnako ako hlasovanie.”
Ale ak experiment od Y Combinator bude fungovať, mohlo by to poukázať na prvý rozsiahly dôkaz, že radikálna reorganizácia rozdelenia bohatstva je presne to, čo USA potrebuje.
Zdroj: NYtimes, BusinessWeek
Facebook komentár