Spolocnost_Visa_vytvorila_svoj_hlasovy_podpis_pre_digitalne_platby

Spoločnosť Visa roky propagovala svoje kreditné karty, ktoré sú akceptované kdekoľvek na svete, počnúc miestnou krčmou až po hotelové rezorty na odľahlých miestach sveta. Teraz si spoločnosť našla nové miesto, kde by chcela byť: vstavaná vo Vašom toastery.

Najväčšia platobná spoločnosť sveta pracuje na vytvorení partnerstva s výrobcami prakticky všetkého, od domácich spotrebičov až po autá, pretože pomaly všetky sú schopné posielať a prijímať dáta. A na základe toho sú schopné predávať Vám veci. Visa predpokladá, že v priebehu nasledujúcich piatich rokov by mohlo existovať až 30 miliárd zariadení, ktoré by obsahovali informácie o ich zákazníckych účtoch. Kus plastu vo Vašej peňaženke sa pomaly stane historickým artefaktom. Al Kelly, výkonný riaditeľ spoločnosti Visa, povedal: “Karta iba reprezentuje skupinu čísel. Ale tieto čísla a ich jedinečné zoskupenie môže byť vo Fitbite, môže byť v mojom tričku, či v chladničke alebo mobilnom telefóne.”

Svet, kde človek môže vyjsť z obchodu tak, že zamáva telefónom, alebo kde nadiktujete svojmu domácemu spotrebiču nákupný zoznam a on ho objedná, je obrovskou príležitosťou pre spoločnosť Visa a ďalšie platobné spoločnosti, ktoré žijú z poplatkov od obchodníkov za každú vykonanú platbu.

Je tu ale aj skryté riziko. Ak sú platby také jednoduché, až sa stanú neviditeľnými, to isté sa môže veľmi ľahko stať značke spoločnosti Visa. Visa funguje od roku 1958 ako prvá americká spoločnosť poskytujúca platobnú kartu s kreditom. Spoločnosť začínala s papierovou kreditnou kartou pod názvom BankAmericard. Pod názvom Visa sa prvýkrát objavila v roku 1976, pretože tento názov znel rovnako vo všetkých jazykoch. Ročne vykoná spoločnosť platby vo výške 10 biliónov dolárov, alebo 65 000 platieb za sekundu. Práve preto je modré logo spoločnosti ikonickou a dobre známou značkou na celom svete. Visa sa nachádza na siedmom mieste v rebríčku globálnych firiem konzultačnej firmy Kantar Millward Brown s celkovou hodnotou spoločnosti dosahujúcou 146 miliárd dolárov. Lisa Ellis, analytička spoločnosti MoffettNathanson povedala: “Používatelia a predávajúci ani netušia ako to celé funguje. Len vedia, že veria tejto značke.“

Súvisiace:
5 najväčších hackerských útokov na kreditné karty
Sú Apple, Amazon a Facebook budúcnosťou bankovníctva?

Spoločnosť si je vedomá toho, že nebude môcť vyčapiť svoje logo na každý nový spotrebič, takže strávila mesiace tým, aby vytvorila zvukovú a dotykovú stopu. Výsledkom je dvojtónová zvučka a charakteristická vibrácia, plus obrazová animácia. Ktorúkoľvek z týchto vecí je možné pridať na akýkoľvek spotrebič, ak si za to zákazník zaplatí.

Ellen Richey, viceprezident pre bezpečnosť a verejnú politiku spoločnosti Visa, hovorí o bezpečnostných rizikách, ktoré prináša rastúce množstvo spotrebičov. Každý nový spôsob platby je novým cieľom pre podvodníkov. Visa spoločne s konkurenčnou firmou Mastercard tlačia na technológiu nazývanú tokenizácia. Táto technológia je založená na tom, že miesto čísla karty a iných informácií o účte sa používajú tokeny na digitálnu platbu, ktoré sú limitované na špecifické zariadenie alebo konkrétneho predajcu.

Toto všetko sa deje v tieni konkurenčných technologických gigantov, ako sú Amazon, Google, Apple a Facebook. Niektorí predajcovia si myslia, že vbudovaním platobných možností do rôznych zariadení sa z reťazca vynechajú platobné spoločnosti ako Visa alebo Mastercard. Visa sa zaviazala, že práve toto nedovolí. Oliver Jenkin, riaditeľ Severoamerickej Visa dodal: “Naše možnosti sa mi veľmi páčia. Platby nie sú prefíkaná aplikácia alebo mazaná vec, ktorú pridáte ako ďalšiu schopnosť zariadenia.”

Preložila: Andrea Andresz

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár