Apple CEO Tim Cook

Apple CEO Tim Cook

Z 234 miliárd dolárov vrátených akcionárom spoločnosti Apple od roku 2012, približne 61 miliárd dolárov smerovalo na dividendy a 173 miliárd na nákup akcií.

Inými slovami, približne 74% programu návratnosti kapitálu spoločnosti Apple smerovalo na odkúpenie akcií.

V máji spoločnosť Apple rozšírila celkové nákupy z 250 miliárd dolárov na 300 miliárd dolárov, čo určuje programu dátum ukončenia na koniec marca 2019.

Keď spoločnosť Apple v roku 2012 oznámila svoj trojročný program návratnosti kapitálu, spoločnosť jasne uviedla, že dividendy a spätné odkúpenia akcií budú v nadchádzajúcich rokoch prioritou. Vedenie v tomto období plánovalo vrátiť akcionárom 45 miliárd dolárov. Ale to bol len začiatok toho, čo sa rozrástlo do najväčšieho svetového programu návratnosti kapitálu (v histórii).

Súvisiace: Apple za sekundu zarába peniaze najrýchlejšie zo všetkých firiem

Po opakovanom zvyšovaní rozsahu programu návratnosti kapitálu od jeho spustenia v roku 2012, celková suma vrátenej hotovosti akcionárom prostredníctvom dividend a spätného odkúpenia, predstavovala do konca fiskálneho roku 2017 neuveriteľných 234 miliárd dolárov.

Čo by mali investori vedieť o agresívnom programe Apple, okolo návratnosť kapitálu?

1. Program je razatne zameraný na spätné odkupy akcií

Od spustenia programu návratnosti kapitálu v roku 2012, smerovala vrátená suma každý rok vo veľkej miere do spätného odkupu. Z 234 miliárd dolárov vrátených akcionárom počas tohto obdobia, približne 61 miliárd dolárov šlo na dividendy a 173 miliárd na nákup akcií. Inými slovami, približne 74% programu vrátenia kapitálu spoločnosti Apple smerovalo na spätné odkúpy akcií.

Tieto odkupy spoločnosti priniesli výrazné zvýšenie rastu výnosov na akciu. Od oznámenia programu návratnosti kapitálu, čistý zisk na konci roka vzrástol o 25%, zatiaľ čo posledný 12-mesačný zisk na akciu vzrástol o 57%. Tento vývoj bol spôsobený približne 22% znížením podielov v obehu.

Spolocnost_Apple_vratila_akcionarom_234_miliard_graf

2. Hodnota ročného vráteného kapitálu dosiahla vrchol v roku 2014

Zatiaľ čo celková autorizovaná čiastka a časový rozvrh programu návratnosti kapitálu sa výrazne od roku 2012 zvýšili, ročná suma vrátenej hotovosti akcionárom spoločnosti Apple v skutočnosti dosiahla vrchol vo fiškálnom roku 2014. Počas fiškálneho roka 2014 spoločnosť tak vrátila akcionárom, prostredníctvom dividend a spätných odkupov viac ako 57 miliárd dolárov. Vo fiškálnom roku 2017 spoločnosť Apple vrátila takmer 48 miliárd dolárov.

3. Spoločnosť Apple sa chopila príležitosti

Je ťažké kritizovať program návratnosti kapitálu spoločnosti Apple, keďže spoločnosť uskutočňovala spätný odkup svojich akcií len príležitostne.

Všeobecne platí, že rozhodnutie spoločnosti Apple, sústrediť sa predovšetkým na spätné odkúpenie akcií namiesto dividend v programe návratnosti kapitálu s odstupom času vyzerá ako múdre rozhodnutie. S cenou akcií, ktoré sa nedávno dostali do nových výšin, v posledných 12 mesiacoch stúpli o 50% a za posledných päť rokov o 132%, väčšina odkupov spoločnosti Apple sa pravdepodobne uskutočnila, keď boli ich akcie zmysluplne podhodnotené.

Ale spoločnosť Apple taktiež príležitostne reagovala na konkrétnejšie príležitosti okolo nákupu, keď sa jej akcie obchodovali v mimoriadnych zľavách. Keď napríklad vo fiškálnom roku 2014 ceny akcií poklesli, spoločnosť Apple iniciovala, okrem spätných odkupov vo výške 24 miliárd dolárov na voľnom trhu, taktiež oznámila ďalšie urýchlené odkupy vo výške 21 miliárd dolárov. To vynieslo celkovú hodnotu odkupov počas roka na neuveriteľných 45 miliárd dolárov – oveľa vyššie ako spätné odkupy v ktoromkoľvek inom roku. Na porovnanie, spoločnosť Apple takto odkúpila vo fiškálnom roku 2017 akcie v hodnote 33 miliárd dolárov.

Spolocnost_Apple_vratila_akcionarom_234_miliard_graf_1

Pre konkrétnejší príklad dobrého vedenia spoločnosti Apple pri spätných odkupoch netreba ísť ďaleko do minulosti. V priebehu dvojtýždňového obdobia, ktoré nastalo po štvrťročnej správe o finančných výsledkoch, ktoré sklamali Wall Street na začiatku roka 2017 a znížili cenu akcií o 8%, technologický gigant kúpil vlastné akcie o objeme 14 miliárd dolárov. Cook pre denník The Wall Street Journal povedal, že chce byť “agresívny” a “odvážny”. Akcie sa na burze v tom čase obchodovali na úrovni okolo 73 dolárov, v porovnaní s ich súčasnou hodnotou, ktorá dosahuje 174 dolárov.

Súvisiace: Existuje 40% šanca, že spoločnosť Apple získa sieť Netflix

4. Agresívny program návratnosti kapitálu spoločnosti Apple sa bude ešte nejaký čas aktívny

Investori by mali očakávať, že program agresívneho kapitálového výnosu spoločnosti Apple bude pokračovať. V máji spoločnosť Apple rozšírila celkové nákupy z 250 miliárd dolárov na 300 miliárd dolárov, čo programu určuje dátum ukončenia na koniec marca 2019.

Okrem toho rekordná hotovosť spoločnosti Apple o hodnote 269 miliárd dolárov, plus obchodovateľné cenné papiere a jej voľné peňažné toky o objeme 51 miliárd dolárov vo fiškálnom roku 2017 môžu ďalšie spätné odkupy a dividendy ľahko podporiť. Pomôcť by mal aj silný návrat k rastu spoločnosti Apple v roku 2017.

Preložil: Martin Hrindák

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Fortune

Facebook komentár