Generálny riaditeľ Tim Cook za spoločnosť Apple sa zaviazal k zvýšeniu svojej ročnej dividendy, čo je krok ktorý je navrhnutý tak, aby potešil investorov, ale taktiež predstavuje určité znamenie, že táto najznámejšia technologická spoločnosť na svete nemá taký potenciál k rastu.
Pokiaľ ide o obavy, že rast predajov iPhonov možno dosiahol vrchol, hlavné rastové americké podielové fondy boli v priebehu posledných šiestich mesiacov jednými z najväčších predajcov akcií spoločnosti Apple, čo podnecuje špekulácie, že dni spoločnosti ohľadom rozsiahleho rastu prišli k svojmu koncu.
Súvisiace: Marc Faber: Spoločnosť Apple “môže skrachovať”
V januári spoločnosť Apple prišla z očakávaniami svojho prvého poklesu tržieb za posledných 13 rokov a vykázala najpomalšie zvýšenie dodávok iPhonov v histórií, keďže kritický čínsky trh javí známky oslabenia.
1-ročný graf akcií spoločnosti Apple:
Jej akcie v dnešných popoludňajších hodinách obchodovania stagnovali. Z maxima dosiahnutého pred 10 mesiacmi boli v strate 25 percent.
Apple v roku 2012 opäť začala vyplácať pravidelnú peňažnú dividendu po tom, čo od roku 1995 s tým prestala. V minulom roku na dividendách v hotovosti vyplatila 1,98 dolárov za akciu, alebo celkových 11,4 miliardy dolárov.
Vo svojom prejave na výročnom zasadnutí spoločnosti v Cupertino, v štáte Kalifornia, Cook taktiež poznamenal, že Apple je “zarytým obhajcom súkromia našich zákazníkov a osobnej bezpečnosti”, keďže aktuálne čelí verejnej opozícií voči americkej vláde, ohľadom prístupom k iPhonom.
Súvisiace: Aké objemy “Apple Watch” boli spoločnosťou predané
Len necelý týždeň po tom, ako medzi FBI a Applom vypukol spor ohľadom odblokovania iPhonu patriaceho teroristovi, americká vláda žiada Apple o prístup k informáciám na telefónoch v dvanástich ďalších prípadoch.
Na stranu Applu sa v spore priklonil už aj šéf Facebooku, Mark Zuckerberg. Pridáva sa tak k ostatným osobnostiam ako súčasnému šéfovi Microsoftu Satyovi Nadellovi, či aktivistovi Edwardovi Snowdenovi. Rovnakú podporu však neprejavil napríklad zakladateľ a bývalý šéf Microsoftu Bill Gates.
Zdroj: Reuters, Bloomberg
Facebook komentár