Apple Store.

Apple Store.

Podnikanie spoločnosti Apple sa nachádza na križovatke.

Jej výkonný riaditeľ čelí poklesu predajov iPhonov, ktoré sú ich najdôležitejším produktom. To v blízkom časovom horizonte predstavuje negatívnu správu pre Apple – ale aj veľkú príležitosť pre Apple Store, k tomu aby zohral ešte väčšiu úlohu pre spoločnosť.

Spoločnosť Apple pre svoje kamenné obchody využila naozaj exkluzívny dizajn, kde predvádza svoje najnovšie produkty. Potenciálni zákazníci tu môžu vyskúšať každé zariadenie spoločnosti Apple. Tento model však čelí veľkej výzve: predaj iPhonov v poslednom štvrťroku klesol o 15%. Ľudia nekupujú toľko zariadení spoločnosti Apple a svoje staré zariadenia vlastnia dlhšie ako v minulosti.

Vedúca maloobchodu – Angela Ahrendts len prednedávnom oznámila, že opustí spoločnosť. Spoločnosť Apple musí aktuálne zistiť, ako jej 500 maloobchodných predajní zapadá do budúceho smerovania.

Daniel Ives, ktorý je analytikom v spoločnosti Wedbush Securities, poznamenal: “Obchody musia odrážať zmenu franchisingu spoločnosti Apple,” … “Niektoré z nich za posledné roky prišli o výkon.”

Závislosť od iPhonov

Spoločnosť Apple nezverejňuje predaj alebo návštevnosť kamenných predajní, ale Ives odhadol, že predstavujú približne 25% ročných príjmov spoločnosti, o objeme 265 miliárd dolárov.

Mega-úspech predajní pod označením Apple Store sa pretavuje aj do výsledkov. Prináša viac príjmov na štvorcovú stopu než akýkoľvek iný maloobchodný predajca – vrátane značky Tiffany (podľa eMarketer).

Výsledky Apple Store však podľa analytikov, vo veľkej miere závisia od predstavovania nových produktov, najmä čo sa týka iPhonov, čím lákajú zákazníkov do predajní. Bez žiaduceho nového iPhonu alebo zariadenia, zákazníci zostávajú ďaleko od obchodov.

Jason Goldberg, ktorý je vedúcim maloobchodných stratégií v digitálnej agentúre SapientRazorfish, poznamenal: “Obchodom Apple Store sa darí iba vtedy, keď produkty spoločnosti Apple čelia vysokému dopytu a ich produkty sú naozaj vyhľadávané.”

Ahrendtsová sa pokúsila znížiť závislosť spoločnosti Apple na novom hardvéri. Zamerala sa na premenu obchodov na “moderné námestia” s praktickými školeniami. Pod jej taktovkou, spoločnosť Apple prišla do miest ako Dubaj a Bangkok a otvorila obchody vo významných destináciách, ako je napríklad Champs-Élysées v Paríži.

Sucharita Kodaliová, ktorá je analytičkou spoločnosti Forrester, poznamenala: “Mala zmeniť obchody na väčšiu komunitu, avšak nič iné sa v obchodoch neudialo.“

“Ahrendtsová, ktorá prišla zo značky Burberry, sa pokúsila zdôrazniť luxusný štýl Apple s obchodmi. Skúsenosti zákazníkov v obchodoch však zostali rovnaké, aj napriek rekonštrukciám a vnímaniu luxusu.“

Dlhé čakacie časy

Ahrendtsovej nástupca, Deirdre O’Brienová, dostane šancu prerobiť obchody pre ďalšiu éru spoločnosti Apple. O’Brienová, ktorá je súčasnou viceprezidentkou spoločnosti Apple pre ľudské zdroje, sa tak stane “starším viceprezidentom pre maloobchod a HR.”

O’Brienová by sa mal zamerať na zlepšenie služieb zákazníkom v obchodoch a Goldberg argumentoval: “Keďže zákazníci Apple kupujú menej iPhónov, tzv. “Genius bary“ (technická podpora) v obchodoch slúžia ako príležitosť na rast.

Ale čas čakania na Apple Genius Bar je často dlhý a obchody sú preplnené. Goldberg je presvedčený, že Apple by sa mal poučiť od predajcov automobilov, ktorí pred mnohými rokmi oddelili svoje showroomy od servisných oddelení.

Podľa jeho slov by sa Apple pravdepodobne mal vydať práve týmto smerom.

Podobný obchodný modul využila aj sieť maloobchodných predajní Best Buy – rozdelili zákaznícky servis a technickú podporu. Keďže predajcovia v okolí čelili problémom, spoločnosť Best Buy zaznamenala šesť štvrťrokov porovnateľného rastu tržieb nad hodnotou 4%.

Riadiaci pracovník v oblasti ľudských zdrojov sa môže zdať ako mimoriadne vhodný na prevzatie špičkovej maloobchodnej stratégie. Ale ak by sa Apple Store mal zamerať na budúcnosť cez zákaznícky servis, skúsenosti s riadením ľudí môžu byť tým, čo nový maloobchodný riaditeľ potrebuje.

Ives poznamenal, že spoločnosť Apple potrebuje maloobchodnú stratégiu, ktorá využíva obchody, aby predstavila budúcnosť spoločnosti.

To znamená, že iPhony a iPady pôjdu do úzadia a viac sa zamerajú na originálny obsah. Spoločnosť Apple plánuje svoju vlastnú streamingovú službu, ktorou chce konkurovať Netflixu a očakáva sa, že bude predstavenou v priebehu tohto roka. Spoločnosť tak plánuje nahradiť spomalenie predajov u zariadení, predajom služieb a obsahu pre zákazníkov iPhonov.

Viac zamestnancov spoločnosti na technickej podpore (Genius Bar), nové usporiadanie a nová vedúca predstaviteľka by mohli transformovať Apple Store do svetlej budúcnosť, kde predaj iPhonov nie je hlavným katalyzátorom vedúcim ľudí do obchodov – ale skôr služby okolo iPhonov a video obsah.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár