Španielsko dúfa, že sa mu podarí „odrovnať“ jeho povestnú „siestu,” čím sa dostane do nového časového pásma.
Ministerka práce Fatima Baneza počas tohto týždňa oživila návrh na zmenu hodín v krajine na základe čoho by tento krok by pomohol zabezpečiť, že pracovný deň skončí v 18:00 a tým by tak zamestnancom umožnil tráviť viac času so svojimi rodinami. Zároveň predpokladá, že tento krok povedie k zvýšeniu produktivity pracovníkov.
Španielsko nad touto zmenou uvažovalo už roky, ako ľudia v tejto krajine takmer vôbec nevyužívali volný čas medzi východom a západom slnka, čo viedlo k dlhším pracovným dňom.
Súvisiace: 5-hodinový pracovný čas robí zázraky
Španielsko navrhuje okrem posunutia konca pracovnej doby na šiestu popoludnie aj zmenu časového pásma. Španielsky čas by sa podľa neho mal posunúť o hodinu naspäť a Stredoeurópsky čas, ktorý v krajine platí, by sa tak zmenil na časové pásmo Portugalska, Spojeného kráľovstva alebo Írska.
Španielsko pritom v tomto časovom pásme už predtým bolo. V roku 1942 však nechal diktátor Francisco Franco čas posunúť o hodinu dopredu, ako gesto spojenectvo s Hitlerom.
Cristina Matarranzová z Madridu poznamenala: “U nás doma by sme boli úplne pre zmenu rozvrhu. Moje deti otca prakticky počas týždňa vôbec nevidia.” Sama pracuje v banke do troch hodín popoludní, aby mohla vyzdvihnúť sedemročného syna a trojročnú dcéru zo škôlky. Zvyšok dňa sa však o ne musí starať sama.
Spoločnosť so zdravotníckym materiálom, kde pracuje jej muž, taký rozvrh nedovoľuje. Firma trvá na pracovnej dobe od 9. hodiny ráno do 7. hodiny večer, čo je v Španielsku bežný pracovný čas zahŕňajúce aj dvojhodinovú pauzu na obed zvyčajne medzi 14:00 a 16:00 popoludní.
Vládna správa z roka 2013 uvádzala, že súčasný stav ľuďom nedáva dostatok večerného trávenia času so svojimi rodinami. Avšak toto opatrenie predstavuje najnovší tlak, ktorý je súčasťou širšej stratégie ohľadom reformy na španielskom trhu práce.
Miera nezamestnanosti Španielska sa v súčasnosti nachádza tesne nad 19%, čo je za Gréckom druhý najhorší výsledok v Európe.
Súvisiace: Miliardár Carlos Slim: 3-dňový pracovný týždeň bude skutočnosťou
Napriek tomu, oproti roku 2013 dosiahla zlepšenie, keďže v tom období miera presiahla úroveň až 25%. Odvtedy bolo taktiež vytvorených viac ako 1,5 milióna nových pracovných miest.
Medzinárodný menový fond varoval, že aj keď španielsky rast dosiahne vyššie úrovne, je potrebné urobiť viac práce. Očakáva, že ekonomika tejto krajiny bude v roku 2017 prechádzať “slabým rastom produktivity a vysokej štrukturálnej nezamestnanosti.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: TheGuardian, Independent
Facebook komentár