Nezamestnanosť mladých ľudí v Španielsku dosiahla nové rekordné maximum, na úrovni 56,1%, čo pripelo k tomu, že štvrtina z 3,5 milióna obavateľov do 25 rokov je v Eurozóne bez práce. Tieto čísla boli zverejnené podľa najnovších údajov Eurostatu.
Nezamestnanosť mladých Španielov, ktorí patria do tzv. stratenej generácie sa od júna zvýšila o 2% na 883 000. Už iba Grécko má vyššie percento mladých ľudí bez práce – na úrovni 62,9%.
Medzi dospelými mužmi má Španielsko najvyššiu nezamestnanosť – vo výške 25,3%, čo je ešte vyššia úroveň, ako v Grécku. Cez vládne vyjadrenia, že to najhoršie je za nami a že reformy na trhu práce podporia firmy vo zvyšovaní počtu zamestnanosti, údaje naznačujú, že to bude ešte dlho trvať, než príde k akémukoľvek oživeniu ekonomiky, čo bude mať vplyv na klesajúcu mieru nezamestnanosti. Po letných prázdninách by sa tieto čísla mohli pravdepodobne zvýšiť, pretože sezónny pracovníci na zmluvy sa vrátia späť k ich štátnej podpore.
S takmer šiestimi miliónmi Španielov bez práce, je vysoká nezamestnanosť tak hlboko zakorenená, že na najnovšie údaje neprichádzajú ani žiadne politické odpovede – ani od vlády, ani od opozície. Vskutku, s problémami hospodárstva sa táto téma naprieč celým politickým spektrom stala prakticky tabu. Medzitým, Španieli a prisťahovalci v posledných rokoch opúšťajú krajinu pri nedostatku hľadaní práce. V roku 2012 z nej odišlo 500 000 ľudí, 60 000 z nich boli španielski občania. Väčšina z nich smerovala do Latinskej Ameriky a Európy.
Celkový počet nezamestnaných v celej eurozóne je 19,2 miliónov, čo je 15 000 menej než v júni. V celej EÚ je nezamestnanosť na úrovni 26,7 milióna, čo je(od júna) pokles o 33.000. Avšak, už 4. mesiacom sa drží na rekorde – 12,1%. Celková miera nezamestnanosti v Eurozóne je aktuálne na úrovni 11%, čo je o pol percentuálneho bodu viac než v minulom roku.
Taliansko zaznamenalo malý pokles na 12%, zatiaľ čo najnižšia mieru medzi členskými štátmi má Rakúsko (4,8%), Nemecko (5,3%) a Luxembursko (5,7%). Jej úroveň v USA je vo výške 7,4% a 3,8% v Japonsku.
Vzhľadom k tomu, že tento kontinent stále zápasí s dôsledkami päť rokov trvajúcej finančnej krízy, člen predstavenstva nemeckej centrálnej banky varoval, že európsky finančný systém stále nie je pripravený zvládať zlyhanie bánk podobného rozsahu, ako po krachu banky Lehman Brothers v roku 2008.
Andreas Dombret ktorý má v Nemeckej Centrálnej banke (Bundesbanke) na starosti portfóliá finančnej stability ďalej poznamenal: „V bankovom sektore bol vykonaný určitý pokrok a systém je teraz bezpečnejší ako v roku 2008, ale zlepšovanie jeho stavu je pomalé.”
A dodal: “Viac ako čokoľvek iné, sme si s radom nekonvenčných opatrení kúpili čas, čo je dôvod, prečo finančné trhy sú v súčasnej dobe v pokoji, ale to tak nemusí zostať navždy.”.
Krach americkej investičnej banky Lehman Brothers uvrhol globálny finančný systém do krízy, čo viedlo k množstvu nových pravidiel s cieľom obmedziť riziká bankového sektora, aby sa zabránilo financovaniu balíčkov pomocou daňových poplatníkov.
Podľa Dombreta: Sľub daný pred rokom od Európskej centrálnej banky – robiť “čokoľvek”, aby prišlo k zachovaniu jednotnej meny euro, znížil napätie z dlhovej krízy, ale taktiež zmiernil tlak na reformy pre problémové krajiny Eurozóny.
Zdroj: ThePortugalNews
Facebook komentár