Piráti svojimi únosmi lodí v oblasti Afrického rohu a Somálska počas rokov 2005-2012 získali viac ako štvrť miliardy amerických dolárov vo výkupnom a tieto peniaze použili pre trestnú činnosť po celom svete.
Štúdia ukazuje, že tieto pirátske peniaze boli zapojené do obchodovania s ľuďmi, obchodovania so zbraňami, financovania militantov a praniu špinavých peňazí prostredníctvom obchodom s drogou zvanou „khat“ a to najmä v Keni, rovnako ako ďalších nezákonných činností, čím odvádzajú peniaze z legálnej ekonomiky, ktoré by inak mohli podporovať hospodársky rozvoj.
( Pozrite si: Čína tvrdí, že Tibet prosperuje a jeho obyvatelia sú šťastní a zdraví )
Stuart Yikona, finančný špecialista Svetovej banky a spoluautor správy “Pirate Trails“ uviedol: “Tento druh pirátstva nie je len hrozbou pre stabilitu a bezpečnosť, ale má taktiež silu poškodiť regionálnu a medzinárodnú ekonomiku.”
Na boj s týmto problémom ddporúča rad opatrení – vrátane krokov k riešeniu nelegálneho cezhraničného pašovania hotovosti, proti legalizácii príjmov z trestnej činnosti a mechanizmov na sledovanie finančných tokov plynúcich z drogy zvanej khat.
( Pozrite si: Kuba v poslednej reforme zruší menový systém svojich 2. mien )
Štúdia vedená Svetovou bankou a Úradom pre drogy a kriminalitu Organizácie spojených národov vykonaná na základe rozhovorov s bývalými pirátmi, vládnymi úradníkmi, bankármi a ďalšími organizácií boja proti pirátstvu odhaduje , že pirátstvo stojí celosvetovú ekonomiku ročne až 18 miliárd amerických dolárov vo forme zvýšených obchodných nákladov. Útoky na lode pri pobreží Somálska a Afrického rohu za sedem rokov od roku 2005 boli vo výkupnom v rozmedzí 339 miliónov dolárov až 413 miliónov dolárov.
Celá správa je k dispozícii tu na linku World Bank
Facebook komentár