A teraz, zatiaľ čo čistiaca čata v kevlarových vestách zoškriabe hnilé vajcia zo steny za mnou, poďme si pokojne rozobrať tvrdenia, že títo sabotéri z tieňov sú hnacou silou stojacou za $4 plynom, $7 com a za, pokiaľ viem, $777 burgerom s homárom.
Koniec koncov, tieto ceny nepochádzajú od populistických bláznov, ktorí nepoznajú mechanizmy futures trhov. Prezident Obama nedávno zriadil skupinu, ktorá by mala prešetriť pravdepodobnosť toho, že obchodníci manipulujú s cenou. Jim Cramer, šialený prorok z CNBC, denne hovorí o tom, že ropné futures sú vtipom a zároveň od vlády požaduje, aby podnikla viac a udržiavala na uzde špekulantov, ktorí ceny na týchto trhoch ženú, čo najvyššie. Náš vlastný Howard Gold tvrdí, že vina za $4 plyn začína doma, menovite so špekulantami, ktorí roztočili kolotoč s cenami energií.
Zvláštne je, že nikto nenominoval špekulantov na humanitárne ocenenia, keď cena ropy spadla v roku 2008, a nikto kvôli nim nenariekal posledný týždeň, keď spadla o $13 za barel v priebehu jedného dňa. Vyzerá to tak, že im prepožičiavame nadpozemské ničivé sily len vtedy, keď sa ceny hýbu neželaným smerom.
V skutočnosti, ako to dokazuje minulý týždeň, špekulanti sú schopní stratiť veľké objemy peňazí, keď sa trhy pohnú proti nim a takisto sú pripravení shortovať akúkoľvek komoditu, ktorú predtým kupovali v prípade, že predaj je pre nich vhodnejšou stratégiou. Sú to jednoducho ľudia s kapitálom vyjadrujúci určitý názor – a tým zabezpečujú potrebnú likviditu pre naše kapitálové trhy.
Obviňovať obchodníkov kvôli cenám na týchto trhoch je v mnohom podobné ako viniť meteorológov za dážď.
Špekulanti sa stavali do radu na nákup futures ropy v rekordných číslach pretože:
- V marci, kvôli nepokojom v Lýbii, bol, podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu, globálny dopyt už za hranicou globálnej ponuky.
- Globálne zásoby klesajú a nedávno poklesli pod 5-ročný priemer, podľa J.P.Morgan, čo zvýšilo ceny ropy na úrovne, ktoré boli pred minulotýždňovou korekciou
- Dlhodobý trend zvyšujúceho sa dopytu a vyčerpávajúcich sa zásob môže za drahšie palivo, zatiaľ čo stále vymieňame staré rezervy za drahšie, ktoré sa nachádzajú v riskantnejších a horšie prístupných miestach. Technologické inovácie ako hydraulické štiepenie a horizontálne vŕtanie ešte neodstránili potrebu ťaženia ropy z hĺbok oceánov a severných pustatín – ropa môže byť stade vyťažená len za veľké ceny a značný risk, najmä enviromentálny.
- A áno, úrokové sadzby sú nízko, čo podporuje očakávania, že komodity budú ťažiť z lacných peňazí v „love“ za ľahkým zárobkom.
Treba pamätať na to, že za každým obchodníkom, ktorý futures nakupuje, stojí obchodník, ktorý ich predáva, a za každý „long“ dolár tu je „short“ dolár. Bez špekulantov na trhu by producenti nemali žiaden spôsob na hedgovanie rizika a na zaistenie úrovne cien, ktorú považujú za výhodnú.
Čo sa týka špekulatívnej prémie, o ktorej niektorí vravia, že je zahrnutá v cene ropy, tu je pravda: Nikto nevie alebo nemôže spoľahlivo vypočítať aká je veľká a či ju vôbec môžu definovať. Často je to len skratka pre: „Nepáči sa mi táto cena.“
Veľa vrtov, z ktorých sa začína ťažiť dnes, bolo objavených pred piatimi a viac rokmi, keď sa ropa obchodovala v pásme od $60 do $70 a už vtedy bola niektorými označovaná za bublinu. Kde by sme boli na fyzyckých trhoch dnes bez objavov, pri ktorých asistovala špekulatívna prémia? Nikde, kde je teplo, to je isté.
Ľudia, ktorí špekulujú na vyššie ceny, posielajú cenný a úplne legitímny signál trhom o očakávaniach budúcich cien. Ich úsilie môže zabezpečiť, aby sa dnešné obávané predaje nezmenili na zajtrajšie titulky na predných stranách novín.
Obchodovanie s futures má svoju históriu od založenia Chicagskej obchodnej komory v roku 1848, a predtým ide späť do 17. storočia, keď sa obchodovali ryžové kontrakty v Japonsku, do 16. storočia do Amsterdamu a tak ďalej až do klasického obdobia antiky. Kdekoľvek a kedykoľvek ľudia obchodovali, vedeli následne zistiť ako obchodovať riziko.
Premisa, že by také rizikové transfery mali prebiehať na regulovaných, ale inak voľných trhoch, otvorených všetkým, je jedným z pevných základných kameňov moderných financií. Takže keď ľudia začnú hovoriť o obmedzení špekulantov, nejdú proti Exxon Mobilu alebo dokonca proti komoditným obchodníkom z Glencore. Idú vo všeobecnosti najmä proti malým obchodníkom, ako napríklad proti investorom, ktorí su limitovaní svojim majetkom.
Stále nie je jasné prečo je v poriadku pre Exxon hedgovať svoju produkciu a pre Glencore zarábať miliardy obchodovaním komodít, ale nie je v poriadku pre vás alebo mňa hedgovať dôležité ceny energií investovaním do komoditného fondu.
Veľkí chlapci nevidia do budúcnosti lepšie ako malí. Špekulanti nie sú horší, ani lepší, v odhadovaní budúcich cien energií ako väčšina z nás. Trhy by mali rozhodnúť, kto má pravdu a kto nie.
——————————————————————————————————————–
(Dnes sme pre Vás pripravili ďaľší článok s názvom: Zisky bánk rástli v prvom kvartáli 2011 “Tony Pallotta” )
———————————————————————————————————————
Zdroj: MoneyShow
Facebook komentár