Cena ropy Brent sa môže zakrátko “vyštverať” až na 150 dolárov za barel, ak konflikt v Iraku zasiahne prevádzku na hlavných južných ropných poliach, ktoré slúžia, ako vývozné terminály Perzského zálivu. S týmto vyjadrením prišli analytici banky Societe Generale v ich aktuálnej výskumnej správe.
Société Générale uviedla: “Takýto ponukový šok by mohol ovplyvniť vývoz ropy z Iraku – 2,6 milióna barelov denne. Hoci “nepravdepodobné udalosti” narušenia tohto rozsahu by znamenali koordinované uvoľnenie strategických ropných rezerv členských štátov, ktoré patria do Medzinárodnej agentúry pre energiu. Francúzska banka dodala, že najflexibilnejší producent ropy – Saudská Arábia by taktiež na trh dodala viac ropy, s cieľom zmierniť dopad na globálnu ekonomiku.
Súvisiace: Zloženie ceny benzínu v USA – január 2012
Michael Wittner, vedúci analytik pre globálny výskumu pre oblasť ropy v banke Société Générale poznamenal: “V tomto extrémnom prípade, však tento nárast nebude trvať veľmi dlho, pravdepodobne nie viac ako jeden štvrťrok, pravdepodobne aj menej.”
Wittner, bývalý úradník CIA zasa poznamenal: “Pravdepodobnejší scenár “rozšírenia občianskej vojny” v Iraku, trvajúci jeden alebo dva roky byspôsobil “občasné a mierne” narušenie dodávok vo výške 500 000 barelov ropy denne.”
K dnešnému dňu, sunnitskí ozbrojenci doteraz vybudovali vojenskú schopnosť presadzovať ich postup na juh, kde môžu ohrozovať strategicky dôležité ropné polia, ktoré obsahujú takmer tri štvrtiny zásob v Iraku.
To čiastočne vysvetľuje, prečo sa ropa Brent nedávno znížila z 9 a pol mesačného maxima. Tento benchmark – ktorý sa používa k porovnaniu ceny viac ako polovicej svetovej ropy – bol počas tohto týždňa nastavený na predĺženie poklesu počas tohto týždňa. Najnovší, skôr zverejnený prieskum sentimentu analytikov a obchodníkov poukázal na to, že štyridsať tri percent respondentov: 10. z 23. uviedlo že jej ceny tento obchodný týždeň klesnú. Ropa Brent minulý týždeň klesla o viac ako 1,3 percenta, čo bol jej najstrmší týždenný pokles od marca.
Komoditný analytici banky UBS Dominic Schnider a Giovanni Staunovo počas tohto týždni uviedli: “Prevažná časť dodávok pochádza z juhu (80 percent) a Kurdmi ovládaný sever (12 percent) ešte nie sú týmito rebelmi (ISIS) v ohrození.” … “Pretože sme presvedčení, že ISIS nie je dosť silnou, aby sa presťahovali do týchto oblastí produkujúcich ropu, iracký prívod ropy by mal byť podľa našich informácií predovšetkým stabilný.”
Analytici banky Commerzbank v ich poznámke počas minulého týždňa uviedli: Zdá sa, že ropné trhy “postupne zo svojich cien uvolňujú prémiu zo strachu, ktorý je spojený s Irakom.”
Súvisiace: Prečo je systém ropa-dolár nanič
Avšak, 35 percent (8 z 23) respondentov v prieskume agentúry Bloomberg uviedlo, že konflikt v Iraku ešte môže ohroziť bezpečnosť dodávok, čo by malo poslať ceny vyššie. Chris Mennis, prezident maklérskej spoločnosti New Wave Energy LLC poznamenal: “Hrniec by mal aj naďalej vrieť, môžu prísť ešte rôzne prekvapenia.”
Wittner zo Société Générale nevylúčil riziko útokov zo strany sunnitských bojovníkov za použitia “nekonvenčných” taktík, vrátane automobilových bombových útokov a sabotážou. Takéto narušenie by mohlo zasiahnuť produkciu ropy vo výške až do pol milióna barelov denne, čo by mohlo zatlačiť cenu ropy Brent o 10 dolárov vyššie, na rozsah 120 až 125 amerických dolárov.
Zdroj: FoxBusiness
Facebook komentár