Snaha_o_ciste_nulove_emisie_sveta_by_rocne_mohla_stat_$1_2_biliony

Dosiahnutie čistých nulových emisií skleníkových plynov do roku 2050 je možné, ale bude to každým rokom stáť 1 bilión až 2 bilióny dolárov, ako tvrdí nová správa, ktorá varuje, že náklady na absolútne klimatické zmeny budú oveľa vyššie.

Komisia pre transformáciu energie (ETC), ktorá predstavuje koalíciu vyšších riadiacich pracovníkov v rámci 45 producentov energie, finančných inštitúcií a environmentálnych skupín, nedávno uviedla, že je „technicky a ekonomicky možné“ dosiahnuť nulové čisté emisie do polovice storočia, pri každoročných nákladoch o rozsahu 1 % až 1,5% globálneho HDP.

Pri stratégiách o obmedzenie globálneho zvyšovania teploty o 1,5 stupňa Celzia, ktoré sú cieľom Parížskej dohody o klíme, by mali mať za následok čisté nulové emisie do roku 2050.

ETC dodala, že ďalšie potrebné investície sú „ľahko dostupné“, vzhľadom na súčasné celosvetové úspory a trvalo nízke úrokové sadzby a sú ohraničené výškou verejných výdavkov určených na stimuláciu ekonomiky, po pandémii koronavírusov.

Medzi spoločnosťami zastúpenými v ETC sú spoločnosti ako ArcelorMittal, Bank of America, BP a Royal Dutch Shell. Členmi sú aj jednotlivci z Európskej klimatickej nadácie a Inštitútu svetových zdrojov, hoci od žiadnej z organizácií sa nežiadalo, aby správu podporili.

Spolupredseda ETC – Adair Turner vo vyhlásení uviedol: „Niet pochýb o tom, že je technicky a ekonomicky možné dosiahnutie produkcie hospodárstva s nulovými emisiami uhlíka, ktoré do roku 2050 potrebujeme; a nula musí znamenať nulu, nemalo by sa tak jednať len plán, ktorý sa spolieha na trvalé a rozsiahle využívanie „kompenzácií“ pre vyváženie pokračovanie v emisiách skleníkových plynov.“

Dodal: „Opatrenie v nasledujúcom desaťročí je zásadné, inak bude neskoro.“

Pretože vlády a podniky sa naďalej čelia dopadom pandémie koronavírusov, pozornosť sa opäť zameriava na klimatickú krízu, ktorú čerstvo zvýraznili rozsiahle požiare v Kalifornii a škody na ľadovcoch v Antarktíde, po niekoľkých ďalších extrémnych poveternostných udalostiach v Spojených štátoch.

Súvisiace:
Veľkí investori zvyšujú tlak na spoločností v dôsledku zmeny klímy
Polovica európskych spoločností nemá plán zníženia emisií, aj keď..

Pandémia demonštrovala „nepripravenosť globálnej ekonomiky na systémové riziká“, podľa ETC, na základe čoho bezprecedentné vládne výdavky na snahy o obnovu po koronavírusoch poskytujú príležitosť investovať do odolnejšej ekonomiky.

Organizácie ako Medzinárodná energetická agentúra a OSN tiež vyzvali vlády, aby zabezpečili, že úsilie na podporu ekonomiky podporí ciele čistej energie a klímy.

Zo správy IEA zo začiatku tohto roka vyplýva, že pandémia uškodila celosvetovým energetickým investíciám, ktoré v tomto roku v porovnaní s rokom 2019 majú prepadnúť o pätinu. Obnoviteľná energia dopadla lepšie ako fosílne palivá, ale investície do veľkých veterných a solárnych projektov v prvom štvrťroku 2020 poklesli späť na úrovne spred troch rokov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár