Všetci vieme, že centrálne banky a vlády aktívne zasahujú do obchodov od roku 2007, kedy dlžníci s obmedzenou úverovou históriou hypoték destabilizovali pákový efekt dlhu závislý na globálnej ekonomike. Vieme tiež, že bezprecedentný zásah je teraz de facto inštitucionalizovanou politikou centrálnych bánk a vlád. Finančné úrady v niektorých prípadoch výslovne vyjadrili svoj zámer „stabilizovať trhy“ (preklad: vyfučať úverom riadené špekulatívne bubliny) akýmikoľvek prostriedkami, zatiaľ čo v iných sú zásahy vykonávané oprávnenými zástupcami, takže politika zostáva implicitná.
V posledných mesiacoch roku 2007 a prvých dvoch štvrťrokoch 2008, trh krúžil ako Federálny rezervný systém a ďalšie centrálne banky vydali uistenie, že dlžníci s obmedzenou úverovou históriou hypoték boli „obsiahnutý“ a nebola položená žiadna hrozba pre globálnu ekonomiku. Akciový trh sa obrátil na svoje štandardné uisťujúce vyhlásenie: „Nebojujte s Fed,“ maximálne tak zvýšilo moc Federálnych rezerv do „božského statusu husých trhov“ (to goose markets to godlike status).
Ale bohužiaľ, globálna finančná kríza z konca roku 2008 ukázala, že prílišné sebavedomie by sa nemalo zamieňať s božskou mocou. Napriek „neschopnosti“ trhu, ktorý neposlúcha príkazy Fed-u („Preč s tebou, ó prílivy, lebo my sme Federálny rezervný systém!“) a „istota“, že cyklus akcií rastie vždy vo volebnom roku, globálne trhy sa zrútili ako zvyčajné vrece centrálnej banky a triky suverénneho štátu zlyhali vo veľkolepej móde.
Pokračujte viac v tom, čo veľkolepo zlyhalo
Centrálne banky a štáty reagovali tým, že robili viac toho, čo už veľkolepo zlyhalo. V nasledujúcich rokoch 2009-2012 zvýšili peňažné zásoby a likviditu a znížili úrokové sadzby na nulové alebo takmer nulové. A suverénnym štátom požičiavali obrovské sumy, aby ich mrhali na stimulačné výdavky. Toto „robenie viac toho, čo už veľkolepo zlyhalo“ si vyslúžilo výstižnú prezývku „zväčšiť a predstierať.“ Nič v skutočnosti nebolo stanovené, ale boli sme povzbudení veriť, že to bolo dané s unáhlením absurdne zložitých „reforiem“, ktoré len zvyšovali moc centrálnych štátov a bánk bez toho, aby sa skutočne riešili základné príčiny kolapsu: extrémy skupovania akcií na dlh, extrémy zhromažďovania finančného bohatstva, ktorými si kupovali politickú moc, tieňové bankovníctvo a nepriehľadné trhy pre stovky biliónov dolárov v špekulatívnych cenných papieroch, systémový podvod a sprenevera, falošné ocenenia majetkov a finančných záväzkov a rôzne návrhy podceňujúce riziko, okrem iného.
Ak by sme mali vycucnúť celú globálnu krízu do najjednoduchšieho možného vyjadrenia, mohli by sme povedať, že zabezpečenie, ktoré podporilo túto veľkú obrátenú pyramídu špekulatívneho dlhu zmizlo a ako výsledok sa celá pyramída zrútila.
Odkedy bola bublina globálneho bývania v srdci krízy, použime bývanie na vysvetlenie tohto jednoduchého zhrnutia. Ak bol dom vlastnený čisto (tz. bez hypotekárneho dlhu) vzrástol v tejto bubline na hodnote z $200,000 na $500,000, zabezpečenie tohto majetku bolo na vrchole ohodnotené na $500,000. Ak hodnota domu v pobublinovom poklese padla na $250,000, zabezpečenie je v súčasnosti $250,000.
Pretože nebol žiadny dlh vyplývajúci zo zabezpečenia, vlastník nezakúsil následok úpadku. Jeho majetok upadol na hodnote a pocítil „obrátený efekt bohatstva“, takže sa cíti chudobnejší aj napriek tomu, že jeho majetok má nominálne väčšiu cenu, než tomu bolo pred bublinou. (Upravené pre infláciu, fiktívny zisk, ktorý by mohol dobre zmiznúť v poklese kúpnej sily, ale to je iný príbeh.)
Porovnajme to s domom kúpeným za $500,000 s vysoko nastaveným dlhom dlžníka s obmedzenou úverovou históriou hypotéky v ktorej 3% skutočného hotovostného zabezpečenia ($15,000) bolo nastavené na hypotéku $500,000. (Pre jednoduchosť som vynechal transakčné náklady.)
Zaistenie bolo vypožičané 33 k 1. Je to úžasne výhodné, ak hodnota domu pokračuje v raste na $600,000, toto zvýšenie vytvára šesťnásobný výnos z investovanej hotovosti ($15,000 vstup, $90,000 výstup). Ale ako náhle cena domu skĺzla o 10% na $450,000, potom nielen 3% z hotovosti zabezpečenia zmizli, ale taktiež sa znížilo aj zabezpečenie podporujúce hypotéku. Hypotéka už „nestojí“ $500,000.
Vzhľadom k tomu, že Wall Street zabezpečilo hypotéky v Hypotekárnom zabezpečení (MBS) a predalo tieto nástroje investorom, potom tiež padla hodnota týchto MBS, ako bolo znížené zabezpečenie. A pretože rôzne špekulatívne cenné papiere boli predávané na zabezpečeniu MBS, potom hodnota týchto cenných papierov bola tiež podozrivá.
Ak $1 zaistenia podporuje obrátenú pyramídu vo výške $ 33 z vypožičané dlhu, potom to zaistenie podporuje ešte väčšiu pyramídu špekulatívnych cenných papierov, a tak, keď $1 zaistenia zmizne, celá konštrukcia stratí svoju základňu.
A to je v jadre súčasnej politiky centrálnej banky: „Zväčšiť a predstierať“ je predovšetkým o udržaní trhovej hodnoty rôznych aktív dostatočne vysokých, že sa zdá byť súčasným zaistením. V našom príklade je hypotéka stále ocenená na knihách na $450,000, ale v súčasnom zaistení – dom – stojí iba $250,000. Myšlienka, ktorú vykonávajú banky po celom svete je taká, že ak napumpuj dostatok voľných peňazí a likviditu do systému a vykúpia zníženie dlhu (t.j. dlh, v ktorom zaistenie zmizlo), potom sa môže zachovávať ilúzia, že stále existuje nejaká záruka udržiavajúca trh.
Dlžníci s obmedzenou úverovou históriou ustúpili hypotéky rizikovým štátnym dlhom
Implózia prehnane zadlžených dlžníci s obmedzenou úverovou históriou hypoték spustila v roku 2008 globálne zrútenie, pretože trh sa prebudil k tomu, že zaistenie podporujúce všetky druhy dlhu na báze „aktív“ sa rozplynulo. O štyri roky neskôr, máme ďalší podobný okamih uznania: Zaistenie podporujúce hromadu štátneho dlhu v Európe zmizlo. Hodnota dlhu – v tomto prípade štátnych dlhopisov – je teraz podozrivá.
Európska centrálna banka (ECB) hrá rovnakú rolu ako Federálne rezervy: Rob viac toho, čo veľkolepo zlyhalo. Zväčši zásobu peňazí, viac napumpuj likviditu a vykupuj zníženie dlhu, všetko v nádeji, že trh uverí tomu, že stále existuje nejaká záruka udržiavajúca zadlženú pyramídu.
Konečné zabezpečenie podporujúce trh s aktívami je účtovná hodnota majetku vo vlastníctve spoločnosti, ale fiktívne zabezpečenie je firemným ziskom: akcie sú požiadavky na voľný peňažný tok budúcnosti vytvoreného korporáciou.
Do tejto kalkulácie sú k dispozícii všetky druhy vstupov a trhy majú odrážať tieto rôzne vstupy: hodnoty meny, tržby, bočné zisky, náklady na pracovné sily a suroviny, infláciu a tak ďalej. Teraz tie trhy sú manipulované, aby udržiavali ilúziu, že tam niekde existuje dostatok zaistenia na podporu obrátenej pyramídy dlhu, je ťažké vedieť, čo je skutočné a čo je ilúzia.
Jeden z mála spôsobov, ako rozoznať rozdiel, je porovnať rôzne trhy a hľadať rozdiely. Ak spektrum trhov a ukazovateľov ukazuje jeden smer a ďalší trh ukazuje na druhú stranu, potom máme základ pre otázku, ktorý z nich odráža ilúziu a ktorý z nich odráža realitu.
V roku 2008 centrálne banky a vlády štátov stratili kontrolu nad ilúziou, že existuje dostatočné zaistenie, ktoré by pomohlo obrovskému množstvu dlhu. Robením viac toho, čo veľkolepo zlyhalo, následne pracne zrekonštruovali ilúziu, že trhy majú pod kontrolou („Preč, prílivy, lebo my sme ECB!“) a teda ohodnotenie zaistenia.
Opäť sme vážne varovaní „nebojovať s Fed,“ ako by mal Fed finančný ekvivalent Hviezdy smrti („Nepoznáte moc Temnej strany!“). Opäť sme vo volebnom roku, kedy má štvorročný cyklus „garantovať“ vzostupný rok pre aktíva.
Alebo možno rok 2012 sa rysuje k opakovaniu roku 2008 a trh sa zobudí v skutočnosti, že zákrok nevytvára záruku, ale vytvára len dočasnú ilúziu zaistenia.
Zdroj: Chris Martensom Blog
Preložil: Miroslav Útly
Facebook komentár