Nedávna správa Medzinárodného Menového Fondu odhaduje, že Čína exportuje do rozvinutých krajín viac inflácie, ako sa predtým predpokladalo. Ak Čínska inflácia vzrastie o 1 percento, potom nárast v Ázijsko-pacifických krajinách bude 0,25-0,5 percent. Správa hovorí o tom, že skutočné nebezpečenstvo pre regionálnu infláciu predstavuje marža čínskeho tovaru, ktorý dvíha ceny komodít nahor. Ak teda cena čínskeho tovaru vzrastie o jedno percento, potom svetová inflačná cena komodít vzrastie o 5%. Ázijsko-pacifický región je obzvlášť citlivý na nárast cien komodít,  je to hlavne preto, lebo jedlo a energie tvoria veľkú časť priemernej dennej spotreby.

Na to, aby si Čína udržala svoju stratégiu- exportom vedený rast ekonomiky- musí držať mzdy nízko a mať lacnú menu. Experti odhadujú, že čínsky yuan je o 40% podhodnotený, čím umelo drží čínske produkty lacné. Čína svojim obrovským trhom láka západné spoločnosti, čím prináša pokročilú technológiu do Číny. Tovar, ktorý je “kopírovaný v Číne” je aj “vyrábaný v Číne”. Veľa Číňanov si uvedomuje, že je čas na zmenu. Táto zmena bude náročná, pokiaľ bude čínsky systém dusiť kreativitu a prikláňať sa k mechanickému učeniu sa, radšej ako k inováciám.

Americký senát prednedávnom hlasoval za reformu týkajúcu sa podhodnocovania menových kurzov. Tá umožňuje Spojeným štátom potrestať ktorúkoľvek krajinu za manipulovanie svojej meny a to uvalením špeciálnych povinností a importných taríf. Táto reforma je namierená proti Číne, aj napriek tomu, že nie je spomenutá konkrétna krajina. Aj keby táto reforma prešla do praxe, nemyslím si, že presvedčí Peking aby zmenil svoj postoj a dokonca by mohla iniciovať obchodnú vojnu. Už teraz na to Čína ostro reagovala. Peking to opisuje ako protekcionizmus, hrubé porušenie pravidiel Svetovej Obchodnej Organizácie a “časovanú bombu”, ktorá môže podnietiť obchodnú vojnu.

Amerika musí pripustiť  fakt, že nezíska spať všetky miesta, ktoré touto diverzifikáciou stratili. Rozdiely v mzdách sú príliš veľké, vzhľadom na to čo Čína robí svojej mene.

Majte na pamäti, že Čína je najväčší držiteľ amerického dlhu. Alebo ako to povedal David Letterman v “Late Night show”: “O daniach potrebujete vedieť dve veci. Predĺžili termín na 18. Apríl a keď vypisujete šek, posielate ho rovno do Číny.”

Už sme toho povedali o menách dosť, nepredlžujme to a pozrime sa na technickú analýzu menových trhov. Začneme s grafom Dlhodobý Euro Index.

Graf č.1:Trojročný vývoj dlhodobého euro indexu (2008 – október 2011)

V grafe: Euro na chvíľku zaspalo, no vrátilo sa spať na hodnoty, kde sa niekoľko resistenčných čiar pretína. Ak sa potvrdí pohyb nad tieto čiary, potom môžeme očakávať nárast a dokonca môžeme dosiahnuť aj hodnotu 143.

Na dlhodobom Euro Indexe môžeme vidieť, ako sa drží okolo rezistentnej čiary (čierna čiara), potom veľmi rýchlo a rázne padne na podporný level a následne sa vráti k pôvodnej čiare. Momentálne klesá a je na úrovni pripomínajúcej 61.8% Fibonacciho modelu (červená čiara). Tieto dve čiary sa momentálne pretínajú čím naznačujú potenciálny rast.

Ak Index vystúpi nad úroveň rezistentných čiar a ak tam vydrží tri dni, potom je veľká šanca, že rýchlo dosiahne hodnotu 143. Dokonca je možné, že táto hodnota bude ešte vyššia. Momentálne je situácia dosť napätá. Ak by nasledoval ďalší pokles, potvrdil by sa trend. Ak by začal rásť, potom verím, že by dosiahol predpokladanú úroveň. Tak či onak, len čas ukáže ako sa to bude vyvíjať a ako to bude vyzerať na menových trhoch.

Ak to padne, považujte túto technickú analýzu za neplatnú.

Graf č.2: Americký dolárový  index a vývoj ceny zlata

V Grafe: Americkému indexu sa nepodarilo prekročiť hodnotu 38,2, čo znamená, že Fibonačiho čiary neboli prekonané. Zas na druhej strane si môžeme všimnúť koreláciu medzi USD Indexom a zlatom. Vývoj týchto dvoch indexov je stabilný, preto si aj niektorí analytici myslia, že korelácia nepríde. Teda na to, ako sa táto situácia vyvinie si musíme počkať aspoň do času, kedy bude jasné čo sa s Euro budem diať.

V ďalšom grafe porovnávame vývoj dolára a vývoj ceny zlata. Tento graf slúži tým, čo si myslia, že korelácia medzi zlatom a dolárom zmizla a už ju nemôžeme viac použiť. Analógia medzi dneškom a koncom roka 2009 len potvrdzuje, že pokles dolára povzniesol cenu zlata. Kam to ďalej pôjde?

S napätou situáciou na menových trhoch, hlavne čo sa týka eura, je aj situácia dosť neprehľadná. S rozhodnutím Eurozóny prišlo aj posilnenie eura a pokles USD indexu.

V správe “Býčí potenciál zlata” sme spomínali vývoj USD indexu a dnešná situácia ho len potvrdila, veď posúďte sami:

Myslíme si, že sme blízko rastu ceny zlata. Pričom predtým než sa vyšvihne, dôjde najskôr k poklesu. To jednoducho môžeme považovať za dvojité dno s následným nástupom rastu. Akýkoľvek pokles teda nenarušil predpokladaný rast, ktorý sa ešte len začne. Jednoducho sme len videli odrazenie sa od dna a formovanie nového dna. Kým si udrží hodnotu väčšiu ako je 1600 dolárov za uncu, potom má zlato stále býčí potenciál.

Záver: Rast v Euro Indexe a pokles v USD Indexe má býčie dôsledky na drahé kovy. Vyššie spomínané závery zo správy sú viac menej aktuálne.  Dokonca to vyzerá tak, že trh s drahými kovmi to už teraz ťahá vysoko a bez čakania na signály od mien. Teda ak nejaký ten signál príde, bude to akcelerovať rast.

Zdroj: Sunshine Profits

Facebook komentár