Býčí trh sa začína opäť zahrievať. Zisky, ktoré sa pred nami nachádzajú, budú väčšie než aké sme videli od začiatku niekoľkoročného býčieho trhu na prelome storočí. Zlato sa chystá prekonať akcie, reality, dlhopisy a väčšinu, ak nie všetky, komodity.
Obdivovateľom papiera sa to páčiť nebude. Budú pochybovať pri každom pohyb, podceňovať filozofiu investovania do zlata počas dlhodobej kontrakcie úverov a ekonomiky vplyvom depresie. Ľudia ako Nouriel Roubini, ktorý nemá páru o tom, prečo zlato prekonalo americký dolár od krátkodobého deflačného kolapsu na konci roku 2008, papiere nepustia tak skoro. Krugman a jemu podobní ostanú ekonomickými šamanmi tohto papierlandu, na to sa môžete spoľahnúť. Ale je len na vás, či budete počúvať vábivé sirény tých, ktorí tvrdia, že dokážu vytvoriť prosperitu pre všetkých, len s pomocou magických, ničím nekrytých, dlhových papierikov.
Investovanie do zlata je samo o sebe deflačné. Ak vložíte svoje sľubové papieriky do reálnych peňazí a nenecháte banksterom zarobiť žiadne peniaze, stávate sa nepriateľom pre všetkých, pre ktorých je Wall Street posvätná. Taktiež spôsobíte bolehlav kapitálovým pirátom, ktorý potrebujú aby ste prostredníctvom nich investovali. Toto následne deprimuje vládu, kvôli drahocenným príjmom z daní. Toto je dôvod, prečo je zlato nepriateľom štátu. Môžete do svojich rúk vrátiť vašu finančnú budúcnosť ako aj budúcnosť svojich detí a zároveň profitovať na rovnakom kroku.
Zlato je okom uragánu v špirále straty hodnoty v čase, keď sa dosiahol bod z ktorého už nie je možný návrat. Všetky ostané triedy aktív sa vymykajú z pod kontroly, zatiaľ čo zlato jasne žiari. Pre tých, ktorí poukazovali na cenu zlata v novembri 2008, keď prezieravo presedlali na zlato, ja poukazujem na ceny zlata vo februári 2009.
Rozumnou vecou je zostať pri fyzickom zlate, čakať na nevyhnutný kolaps finančných aktív a následne kúpiť ziskové hodnoty v cenne centu za dolár. Toto je najistejšia a najbezpečnejšia cesta pre investora, aby zväčšil svoj majetok počas ekonomickej depresie, ak o to máte záujem (ak nie, vždy môžete svoje zlato prejesť). Americký dolár nemôže byť univerzálnym bezpečným prístavom ako by si pán Prechter želal, pretože je to defektný iracionálny inštrument a už nevyzerá tak dôveryhodne pre väčšiu časť sveta. Nevravím, že dolár nemôže prekonať akcie alebo reality – môže (aj keď bez záruk). Ale myslieť si, že dolár alebo dlhopisy ministerstva financií prekonajú zlato počas nasledujúcich pár rokov je na smiech. Už nie sme veriteľ s menou podloženou zlatom, ako sme boli v pokrízových tridsiatych rokov. Dokonca sa tomu ani neblížime.
Aj keď sa zdá, že uctievači papiera opäť vyhrávajú, pretože hlavné akciové trhy vzlietli vyššie ako zlato a zlaté akcie, jedná sa o krátkodobý fenomén. Tí, ktorí chcú investovať do rastu zlata, musia rátať s dlhodobým časovým rámcom. Pre váš záujem a pobavenie vám ukážem sériu silných býčích trhov, jeden za druhým, aby som svoje tvrdenie potvrdil. Vymazal som informácie, ktoré určujú čo sa na grafe nachádza taktiež rok v ktorom býčí trh nastal. Nasledujúce riadky potom budú prezentovať správanie ceny v niektorých historických býčích trhoch. Prosím, majte so mnou strpenie, ako budete študovať nasledujúcich sedem grafov:
Tokyo Nikkei Average 1992-1993
Tokyo Nikkei Average 1993-1994
Tokyo Nikkei Average 1995-1996
Tokyo Nikkei Average 1998-2000
Tokyo Nikkei Average 2003-2004
Tokyo Nikkei Average 2006-2008
Tokyo Nikkei Average 2009-2010
Chcete vedieť čo majú všetky tieto impresívne býčie trhy spoločné? Môžem vám ukázať len jeden graf:
Tokyo Nikkei Average 1988-2004
Myslíte, že by ste obchodovali na týchto výkyvoch pomocou technickej analýzy a zachytili by ste pekný kúsok z týchto cyklických býčích trhov? Možno áno, možno nie. Nebolo by lepšie ostať pri hotovosti? V Japonsku máme jediný príklad veľkej ekonomiky a akciového trhu, ktorý prechádza dlhodobou ekonomickou depresiou, od doby, kedy Nixon prelomil spojenie medzinárodného menového systému a zlata v roku 1971. Takže, darilo sa jenu lepšie ako zlatu počas týchto časov, keď počas deflácie vedie hotovosť? ABSOLÚTNE NIE! Pripusťme, že zlatu trvalo nejaký čas, kým dostihlo jen, keď globálny zlatý trh čelil dlhodobému poklesu počas deväťdesiatych rokov. Avšak, máme tu graf cien zlata v japonských jenoch od roku 1990 do dneška (grafy prevzaté s povolením goldprice.Org):
Cena zlata v Japonských jenoch 1990-2010
Nechcem sa tu prieť kvôli sémantickým vlastnostiam slov deflácia a inflácie. Rozumiem, že Japonsko zvyšovalo svoj verejný dlh aby kompenzovala kontrakcie úverov v súkromnej sfére (nezdá sa vám to povedomé?). Inými slovami, japonská vláda bojovala s defláciou pomocou opakovaných záchvatov fiškálneho a monetárneho šialenstva za účelom živenia inflácie. Tak ako v v tridsiatych rokoch, tento prístup nefungoval inak, ako že roztiahol kolektívnu ekonomickú bolesť cez dve dekády miesto jednej. A nie, japonské dlhodobé výhľady vonkoncom nekončia. Vo svojich pesimistických náladách, ani po dvadsiatich rokoch.
Zlato porážalo dolár odkedy zažal dlhodobý medvedí trh v roku 2001, rovnako ako všetky ostatné investičné kategórie počas poslednej dekády a ukazuje sa, že opäť nastane dekáda býčieho zlata. Rozdiel v tejto dekáde je, že zlatý býk vstupuje do svojej divokejšej a volatilnejšej fázy. Ako Bob Hoye poukázal, býčie trhy sa rodia stoické ale umierajú epikurejské. Inými slovami, býčí trh končí v oveľa strmším rastovým trendom a rastie vysoko nad fundamentálnu hodnotu pred tým, ako skolabuje pod tlakom optimizmu a chamtivosti. Tento zvyškový zlatý rastový trend by mohol vydržať jeden rok alebo aj desať. Ak bude po všetkom, unca alebo dve zlata budú môcť kúpiť celý Dow Jones Industrial Average.
A pre tých, ktorí vravia, že Helikoptérový Ben a blázon Timmy Geithner uspejú a že sa vyhýbame hyperinflačnej depresii, moja jediná ľútosť čo sa týka tohto scenára je, že vlastním viac zlata ako striebra. Zlato je reálny, hodnotu nestrácajúci prostriedok a ignorantskí aparátnici nemajú žiadnu možnosť tento fakt zmeniť, aj keď môžu občas postrčiť malý volfrámový prút, keď človek nevenuje pozornosť. Naši ľstiví takzvaní finanční majstri, taktiež nemôžu zmeniť keď sa dlhodobý trend dal do pohybu. Dlhodobé finančné kyvadlo sa hýbe smerom od finančných aktív smerom k zlatu. Fyzické zlato bude mať hodnotu dlho po tom, čo bude banda klamárov a zlodejov, ktorí si vravia naši lídri, nič, než zrnkom prachu vo vetre. Trblietavý, skutočný peniaz, bude kráľom pre konzervatívnych investorov počas prichádzajúcich úverových katastrof. Sledujte preto cenu zlata.
Zdroj: GoldVersusPaper
Facebook komentár