Za posledných pár týždňov som sa stretol s viacerými článkami, ktoré tvrdia, že zlato je pod tlakom kvôli nedostatku dopytu ( pozrite sem, sem a sem). Je iróniou, že prvému článku sa moc nevydarila diskusia o dočasných faktoroch, ktoré prispeli k nižšiemu dopytu v Indii v prvej polovici roku 2012 a dáta z roku 2011 dáva do súvisu s prvou časťou tohto roka. Tie fundamentálne a technické faktory zmenili kurz a posledné 3 mesiace výrazne vplývali na vyšší dopyt. O týchto faktoch hovorím nižšie.

Nanešťastie, všetko čo som o tom čítal trpelo zjavným nedostatkom kontroly faktov a zdrojov. Takže to chcem napraviť pravdou o dopyte po zlate – celosvetovo aj v USA. A čo viac, tento silný „organický“ dopyt po zlate poskytne jeden z primárnych fundamentálnych „driverov“ po výraznom raste ceny zlata a striebra počas roku 2013.

Aby som začal, všetko čo som čítal a hovorí o nedostatku dopytu úplne zabúda – či už úmyselne alebo z nedostatku pochopenia – na akumuláciu centrálnych bánk sveta. Takže sa na to pozrime.

Po prvé, Čína nenásytne hromadila fyzické zlato a momentálne ho presúva do Hong Kongu a Šanghaju. Tento obrázok pochádza od chartsrus.com:

Ak zväčšíte graf, uvidíte, že posledný vrchol bol v novembri – súbežný s článkami o „nedostatku dopytu.“ Okrem toho, ide len o čísla čínskeho zlata, ktoré je importované cez Hong Kong. Čína produkuje, o čom vieme, okolo 350 miliónov uncí ročne. Takže ich skutočný dopyt po zlate je omnoho väčší, ako môžeme vystopovať.

No a nakoniec vyjadril koncom novembra čínsky Minister informácií a technológií stanovisko, že sa očakáva, že čínsky dopyt po zlate sa do roku 2015 viac ako zdvojnásobí od toho v roku 2012. Tu je správa. Takže asi toľko o „nedostatku dopytu“ zo strany Číny.

No a čo zvyšok sveta? Čína nedávno prekonala Indiu, ako svetovo najväčšieho importéra zlata. Dopyt Indie po zlate je však nenásytný – je to v ich DNA. Počas väčšinu času roku 2012 indické zlato jemne padalo, bolo to však preto, že rupia sa silno voči doláru vypredávala, čím sa pre Indov zlato stávalo drahším.

Okolo augusta sa začala rupia spamätávať a šplhať hore, spolu s indickým dopytom. Ak sa pozriete na graf zlata, môžete vidieť vzostup od augusta. Existujú tri faktory, ktoré podmieňujú relatívnu silu indických nákupov: 1) rupia, 2)cena zlata na svetovom trhu a 3) sezónnosť. Indické nákupy so sviatkovou/sobášnou sezónou prichádzajú a odchádzajú. Je najsilnejšia na jeseň a na jar a počas leta slabne. Niet  sa preto čo čudovať, že letná sezóna spolu so slabšou rupiou viedla ľudí k tomu, aby uverili, že indický dopyt klesal.

Naopak, išlo o nedávnu cenovú korekciu zlata a veľmi silnú sezónu nákupov zlata Indami. Prosím pozrite sa na linky týchto článkov: 26. 12.: Dopyt po zlate v Indii rastie; 4. 1.: Indickí obchodníci so zlatom idú po zľavách; 11. 1.: Indické zlato importuje napätie.

Ešte jeden faktor vplýva na indický dopyt a tým je monzúnová sezóna a jej vplyv na indickú rastlinnú výrobu. Sezónne správy hovorili o slabej monzúnovej sezóne. Monzúnové aktivity vzrástli a očakáva sa, že žatva bude robustná. Nenechajte sa mýliť, indickí farmári svoju úrodu predávajú a okamžite svoj výnos konvertujú do zlata.

V skutočnosti boli počas decembra dovozné prirážky na zlato v Indii tak vysoké, ako som za posledných pár rokov nezaznamenal(odvolávam sa na global gold report, kde sa analyzuje situácia v Indii 3 krát denne). Fakt, že tieto prirážky sú tak vysoko už niekoľko týždňov napovedá o robustnom a agresívnom indickom dopyte. Teda ďalší dôvod, pre ktorý si škriabem hlavu nad článkami o „poklese dopytu po zlate.“

Tak, to by sme mali ohľadom dopytu v Číne a Indii, najväčších svetových importných trhov zlata. A čo zvyšok sveta? Mnoho z váš už počulo o využití zlata Irakom, aby tak obišli americké obchodné sankcie. Irak využíval zlato ako médium výmeny na predaj ropy do Indie a iných krajín. Dovoz zlata do Iraku bol cez Turecko. Centrálna banka Iraku takisto hromadí zlato: Centrálna banka Iraku nafukuje rezervy. Podobne aj Brazília: Brazílska centrálna banka dvojnásobí rezervy. Tieto správy vyšli začiatkom januára a koncom decembra.

A ako to je v USA? Kvôli relatívnym cenovým bodom je striebro lepším zástupcom dopytu fyzického zlata/striebra v USA, keďže striebro má charakteristiku „zlata chudobných.“ Americká mincovňa svoje zásoby 1 oz striebroných eagle mincí pre rok 2012 vyprázdnila v strede decembra a musela oznámiť pozastavenie predaja až do začiatku výroby v roku 2013. Inými slovami, Americká mincovňa podcenila dopyt po „strieborných orloch“ v roku 2012.

Prvý predajný  deň, 7.1.2013, predala mincovňa rekordný denný počet mincí(link). 14.1.2013 mincovňa vyhlásila, že predala 5.1 milióna strieborných mincí od začiatku mesiaca. To by ju mohlo posunúť na rekordné tempo predaja viac než 10 miliónov strieborných eagle mincí za január, presiahlo by to celkové predaje za celý rok 2007. Predchádzajúci mesačný záznam bol z januára 2011 na hodnote 6.4 milióna mincí.

Ako môžete vidieť, pravda je niekde inde. Dopyt po zlate/striebre jednoznačne nie je v poklese, v skutočnosti sa globálne zosilňuje. Podčiarkuje to, čo očakávam, že bude výrazný cenový rast zlata a striebra počas roku 2013. Vždy investorom odporúčam konvertovať čo najviac svojich papierových peňazí do fyzického zlata a striebra, ako je len možné. Ak však chcete využiť krátkodobé tradingové možnosti – špekulovať, či mám pravdu – môžete nakúpiť s pákou zlaté a strieborné ETF, ako napríklad AGQ a DGP. Je to na vás.  

Zdroj: GoldenReturnsCapital

Facebook komentár