Ak nie je úspechom bohatstvo, alebo zarábanie čo najviac peňazí, v čom tkvie? V slove riadenie.
Dnes ráno som doslova ohúril jedného zo študentov na Babsonovej univerzite, kde prednášam.
Ako väčšina ľudí, aj on si myslí, že úspech sa meria veľkosťou majetku, alebo množstvom zarobených peňazí. Podľa týchto meradiel nie je na svete nikto, kto by bol najúspešnejší.
( Toto je ďalší článok NAŠHO NOVÉHO PROJEKTU S NÁZVOM MotivacnyWeb.sk, ktorý je zatiaľ pre Vás Prístupný Na Facebooku )
Koniec koncov, celková hodnota majetku Billa Gatesa je podľa magazínu Forbes k 29. Januáru 2015 spolu 79,6 miliardy dolárov, ale vážne pochybujem, že zarába pravidelne každý rok najviac.
Titul najviac zarábajúceho pravdepodobne patrí správcom investičných fondov. Napríklad Ray Dalio, ktorý vedie investičný fond spoločnosti Bridgewater Associates v hodnote 120 miliárd dolárov zarobil minulý rok podľa magazínu Forbes 3 miliardy dolárov.
Ale ak si myslíte, že úspechom je mať veľký majetok, respektíve byť vlastník najväčšieho podielu akcií a zároveň zarábať najviac každý rok, nie je úspešný ani Gates, ani Dalio. A to práve z dôvodu, že mať najväčší majetok alebo mať najvyšší ročný zárobok je úspechom, len ak sa vám to podarí každý rok.
Súvisiace:
5 vecí, ktoré úspešní ľudia robia každý večer pred tým, než idú spať
Výhody time manažmentu
Ak sa vám to nepodarí, budete márniť čas špekulovaním, ako byť prvý, namiesto toho, aby ste sa tešili a užívali si svoj úspech. Jednoducho povedané, ak pravidelne nie ste prvý, nezmení sa tento nepríjemný uhol pohľadu nikdy.
Práve preto som vymyslel odlišnú definíciu úspechu – Úspech je riadiť svoj čas – toto dnes ráno ohúrilo môjho študenta.
Aby bolo jasné, neplánujem skladať nejaký pustovnícky sľub chudoby. Vlastne som presvedčený o tom, že pre mnoho ľudí je riadenie svojho času luxus, ktorý môžu dosiahnuť až vtedy, keď majú toľko peňazí, že sa o to či budú môcť zaplatiť účty už nemusia starať.
Väčšina ľudí takýto stupeň finančného zabezpečenia nikdy nedosiahne, ale to neznamená, že na vykrytie svojich budúcich výdavkov potrebujú majetok v hodnote 80 miliárd dolárov.
Ak sa vám podarí dosiahnuť finančnú nezávislosť prácou, alebo činnosťou ktorá vás baví, môžete sa považovať za úspešného človeka. Ale ak robíte prácu, ktorá síce napĺňa vaše finančné potreby, ale ničí vás psychicky, alebo fyzicky mali by ste sa zamyslieť, či by nebolo lepšie zhodiť zo seba tento mlynský kameň a začať robiť to, čo naozaj vo svojom živote robiť chcete.
Moja rada študentovi znela, aby sa zamyslel nad tým, z čoho mal v minulosti radosť a čo ho naopak nebavilo. S prihliadnutím na tieto skutočnosti som mu navrhol, aby sa rozhodol, čo by chcel v živote robiť.
Svoje rozhodnutie by mal podrobiť 3 otázkam :
- Napĺňa ma táto práca?
- Patrím v tejto práci medzi najlepších na svete?
- Zarobím touto prácou dostatok peňazí na môj život?
Ľudia väčšinou nevedia, či profesie ako investičné bankovníctvo, poradenstvo, zabiehanie novej firmy, alebo správa aktív uspejú po podrobení 3 otázkam. Preto študentom radím, aby sa s otázkami obrátili na ľudí, ktorí sa daným odvetviam venujú. Navyše skúsenosti, ktoré pri získavaní kontaktov nadobudnú budú pre nich nedoceniteľné.
Po tom, čo sa im podarí dohodnúť si stretnutie, by sa mali pýtať ako by dotyčný odpovedal na vyššie uvedené 3 otázky.
Napríklad, pri stretnutí by sa mohli spýtať nasledovné:
- Sú vo vašej firme ľudia, ktorí sú pre svoju prácu naozaj zapálení? Čo robia odlišne od tých, ktorí sú tam len na to, aby mohli zaplatiť účty?
- Ktoré kľúčové veci robia talentovaní zamestnanci rozdielne od tých, ktorí sú „len kompetentní“?
- Považujú ľudia pracujúci v tejto oblasti svoj zárobok za uspokojujúci, alebo frustrujúci? Aký je rozdiel medzi pracovníkmi, ktorí majú pocit, že ich zárobok je spravodlivý od ostatných?
Súvisiace:
Pravidlo 80/20 časového manažmentu – alebo prestaňte plytvať svojim časom
4 jednoduché kroky k tomu aby ste už nikdy nemuseli sedieť na nezmyselných mítingoch
Ak študenti absolvujú 10 až 15 takýchto stretnutí, mali by byť schopní odhadnúť, či by boli spokojní s prácou s ľuďmi v danej oblasti. No ešte lepšie by pre nich bolo, keby sa im vďaka týmto stretnutiam podarilo získať stáž v danej firme a tým nadobudnúť ešte viac skúseností v danej oblasti.
Podľa môjho názoru dosiahnu moji študenti úspech len vtedy, ak budú vo svojej práci šťastní, a k tomu je potrebné, aby boli prácou naozaj zaujatí, vynikali vo svojej oblasti a stali sa na trhu známi vďaka kvalite a spoľahlivosti.
Nepoznám Gatesa ani Dalia, ale zdá sa, že títo páni riadia svoj čas presne podľa svojich predstáv a peniaze sú len vedľajším produktom.
Preložil : Martin Szabó
( AK by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Smartmovescoach
Facebook komentár