Zlato má povesť vhodného zabezpečenia proti inflácii, takže ak zlato stúpa, je potrebné, aby trhy poukazovali na nárast z inflácie, však? Crispin Odey, manažér európskeho hedžového fondu, dokonca tvrdí, že vlády môžu zakázať súkromné vlastníctvo zlata, ak v dôsledku pandémie Covid-19 stratia kontrolu nad infláciou.
Táto línia myslenia však jednoducho neobstojí. Inflácia v dôsledku pandémie klesá a vôbec nerastie. Spotrebiteľské ceny v marci klesli o 0,4% a v apríli o 0,8%. Vytratenie dopytu z dôvodu vysokej nezamestnanosti prevýšilo zníženie ponuky v dôsledku odstavenia tovární, predajní, služieb atď. Federálny rezervný systém síce ponúka rozsiahly objem lacných pôžičiek, ale bez dopytu zo strany dlžníkov sa jedná o veľmi neefektívne opatrenie bez výsledku. Takže z Fedu ani nedochádza k podpore rastu inflácie.
Graf: Vľavo: Zlato stúpa, keď výnosy štátnych dlhopisov USA klesajú. Vpravo: Reálny výnos dlhopiosv je kľúčovým faktorom
Existuje však jednoduchšie vysvetlenie nedávneho rastu cien zlata. Zlato stúpa, keď úrokové sadzby klesajú. Vyššie zverejnená dvojica grafov na túto koreláciu ukazuje. Ak upravíte cenu zlata o infláciu, vidíte, že na začiatku minulého desaťročia klesá, keďže reálny výnos zo štátnych dlhopisov sa zvyšoval. (Reálne znamená upravený o infláciu.) V poslednom období sa situácia opakuje: Cena zlata upravená o infláciu rastie, zatiaľ čo reálny výnos 10-ročných štátnych dlhopisov klesá.
Tento vzťah má zmysel. Zlato nevypláca žiadny výnos, takže je považované za neatraktívne v čase, keď je skutočný výnos z dlhopisov vysoký. Z hľadiska ekonómov sú náklady na držanie zlata v podobných časoch vysoké. Naopak, v časoch, ako je tento, keď je výnos z dlhopisov ministerstva financií USA v skutočnosti negatívny, zlato vyzerá celkom atraktívne.
Stručne povedané, zlato nedosahuje rast z dôvodu inflácie. Rastie, pretože Fed a ďalšie centrálne banky znižujú úrokové sadzby, aby bojovali proti opačnému riziku – deflácii spôsobenej hlbokou recesiou z dôvodu pandémie Covid-19.
Zlatu by sa samozrejme aj dobre darilo, ak by inflácia prudko stúpala a Fed by začal s miernym zvyšovaním úrokových sadzieb, pretože ekonomika opäť získala na tempe. Obava z tohto scenára pravdepodobne stojí za nákupom zlata niektorých investorov. Tvrdenie, že rastúca cena zlata je príznakom skrytej inflácie, však nie je ideálne. Aktuálne je deflácia, nie inflácia, motorom rastu zlata.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloomberg
Facebook komentár