Ak sa Vám niečo páči poprosím kliknúť na “páči sa mi to”, alebo FB a Twitter “like” aby sme mali od Vás odozvu (a taktiež Nás to vedie k pokračovaniu Našej tzv “práce”)…Čím viac klikov na na FB a Twitter “like”, tým nám pomôžete rozšíriť sa “ĎAKUJEME”

Prvýkrát som vošiel do pozornosti amerického národa už v rokoch 2008 a 2009, keď sa trh s úvermi a nehnuteľnosťami zrútil. Stal som sa známy ako chlap, na ktorom sa ostatní “experti” na trhu smiali, keď som varoval pred objavovaním sa problémov aj v takej zdanlivo nezničiteľnej ekonomike, ako je tá americká. V polovici roku 2008, si ľudia začali  všímať, že moja kniha Crash Proof, pôvodne publikovaná na začiatku roka 2007, popisuje detailný náhľad mnohých udalostí, ktoré sa neskôr udiali.

O tri roky neskôr ma začína dopaľovať z tých, ktorí tvrdia, že moje predpovede boli nedostačujúce. Argumentujú, že som síce bol schopný predvídať pád, ale, že som hrozne podcenil odolnosť americkej ekonomiky. Pripúšťajú síce, že sme sa dostali “neočakávanú” ranu do brady, a že zanechala modrinu, ale zároveň tvrdia, že nikdy narazí na úplné dno, ako som predpovedal.

Avšak, mylne predpokladajú, že pád, pred ktorým som varoval, bola len bublina s nehnuteľnosťami a úvermi. Aj keď boli jeho súčasťou, nikdy som netvrdil, že tam končí. Úpadok, ktorý mi robí najväčšie starosti, je ten, ktorý plynie z vládnych reakcií na počiatočné štádiá krízy. Moja obava nie je, že naša ekonomika by mohla podľahnúť chorobe, ktorú som určil, ale že  namiesto toho aby ju vláda “liečila”, začne proti nej bojovať.

Zdržiavacia taktika vlády, ktorá zahŕňa nepretržitú akumuláciu dlhu a tlačenie peňazí už nie je udržateľná- dolár sa začne prepadávať, výpožičné náklady a spotrebiteľské ceny stúpnu a americká ekonomika sa môže zrútiť. To je skutočné nešťastie, pred ktorým som varoval, my všetci sa ho musíme teraz obávať.

To je aj predmetom mojej novej knihy ” The Real Crash: America’s Coming Bankruptcy, How to Save Yourself and Your Country.” Teraz je to len proroctvo, ale rovnako ako pri mojej prvej knihe, čoskoro to môže byť považované za históriu. Bohužiaľ, politika oboch prezidentov Busha a Obamy, rovnako ako aj Bena Bernankeho vedú FED takým spôsobom, že sa výrazne zvýšili šance vyplnenia môjho katastrofálneho proroctva. Avšak, nie je všetko iba čierne – veľkú väčšinu knihy venujem riešeniam. Skutočné havárie môžu byť nevyhnutné, ale to, čo robíme nie je v hľadaní riešenia. Môžeme sa vybrať cestou, ktorú odporúčam, späť k prosperite, alebo môžeme pokračovať vo svojom súčasnom kurze, ktorý, ako verím, povedie k ekonomickému krachu.

Pri pohľade späť z bodu v budúcnosti, verím, že v rokoch bezprostredne po zrútení sa úverového systému v roku 2008 bude toto obdobie vystupovať ako obdobie nebezpečnej ekonomickej nedbanlivosti. Zakúpili sme si pre seba nejaký čas na zametenie obrovských problémov pod koberec. Prostredníctvom kombinácie politickej zbabelosti, ekonomickej ignorancie a falošnej dôvery, sme sami seba zakopali do diery tak hlboko, že môže trvať generácie z nej vyliezť.

Väčšina ľudí predpokladá, že v polovici roku 2012 sme urobili niektoré dôležité pozitívne kroky od koketovania s pokrajom ekonomickej katastrofy v temných dňoch roku 2008. Hoci nikto divoko neoslavuje nad trendom rastu HDP 2 až 3 percent, neustále nám niekto  pripomína, že sme už zahli za roh a že naša situácia je lepšia ako v mnohých iných krajinách po celom svete. Ale čo sa naozaj zmenilo?

Bezprostredne pred haváriou, ekonomika USA zažívala nebývalé úrovne spotrebiteľských dlhov, trvalé vysoké deficity obchodnej bilancie, historicky najväčšie schodky štátnych rozpočtov, vysoké ceny energií a upadajúci výrobný sektor. O štyri roky neskôr, sa všetky tieto problémy stali horšími. A na rozdiel od situácie spred štyroch rokov, sme teraz ťažení najvyššou mierou nezamestnanosti za posledné generácie a úrovňou verejného dlhu, ktorá bola doteraz nepredstaviteľná. Áno, technicky už nie sme v recesii. Ale verím, že je to len ilúzia vytvorená snáď asi najlacnejšími a najočividnejšími trikmi, aké kedy kto vymyslel.

 

Tvrdil som, že ekonomický rast USA pred krízou bol určovaný funkciou bubliny na trhu nehnuteľností. Čiže keď bublina praskla, vedel som, že ekonomika by sa mala zmenšiť. A to je práve to, čo sa stalo. Z roku 2008 na rok 2009 sa národné HDP USA (z asi 14 biliónov dolárov {12 núl}) zmenšilo na 212 miliárd {9núl} dolárov. Aby sa zabránilo akémukoľvek ďalšiemu poklesu, vláda začala míňať úspory. K úľave všetkých, tieto kroky zastavili nominálny pokles. Od roku 2010 do roku 2011 sa HDP Spojených štátov zvýšil o 502 miliárd dolárov, a od roku 2011 do roku 2012 bolo pridaných ďalších 508 miliárd dolárov. Všetci hovorili, že od konca roku 2008 sa americká ekonomika zvýšila kumulatívne o 798 miliárd dolárov HDP. Ale tieto rasty mali veľmi vysokú cenu.

Všetky federálne deficity jednotlivých krajín USA spolu sú na úrovni závratných 4,2 biliónov dolárov! Len v roku 2009 Fed registroval nárast 1,4 bilióna dolárov dlhu (deficit v roku 2007 bol na úrovni 161 miliárd dolárov). Inými slovami, požičal päť krát viac, než v období rastu. Táto “stratégia” rastu sa nijako nelíši od človeka, ktorý príde o polovicu svojho príjmu, ale stále si požičiava na  kreditnú kartu. Môže to by byť popisované ako hospodársky rast? Ale toto je len spôsob, akým je popisovaná naša súčasná ekonomika, hlavne odbornými ekonómami, politikmi, investormi i akademikmi.

Pred napísaním knihy Crash proof som si bol istý, že vláda by nikdy nenechala ekonomiku zmenšiť dostatočne na to, aby obnovila rovnováhu a udržateľnosť. Vedel som, že výdavky a deficity vyrazia do ´´hitparád´´. Myslel som, že tieto skutočnosti by mali stlačiť dolár dole a dať  zahraničným veriteľom signál, aby sa vyhýbali americkému vládnemu dlhu. Ani si nemyslím, že ako poľahčujúca okolnosť je, že trpíme mylnou predstavou, že Európa je v horšom stave ako USA.

Ako nakoniec opona padá na rozvíjajúcu sa drámu v Európe, bude svet zameriavať svoju pozornosť na ďalšie veľkolepé podujatia v USA. Dlhová kríza, ktorá sa hrá teraz v Európe, raz prekročí Atlantik, a potom môže konečne začať skutočná kríza (odporúčané čítani: Real Crash). Priemerný Američan bude mať sedadlá v prvom rade, ale prehliadku si užije len ťažko.

 

Preložil: Tomáš Frečka
Zdroj: Safeheaven

 

Facebook komentár