Hádajte, ktoré mesto dokázalo dosiahnuť špičkovú pozíciu v oblasti nehnuteľností napriek tomu, že čelí opatreniam na ochladenie trhu s nehnuteľnosťami?
Áno, malý ostrovný štát Singapur, ktorý tak predbehol Hongkong. Ceny luxusných domov podľa indexu Prime Global Cities od spoločnosti Knight Frank v porovnaní s predchádzajúcim rokom vzrástli o 13 percent. Zisky boli spôsobené čiastočnou obmedzenou dostupnosťou luxusných realít.
Hongkong klesol na 14. miesto, pričom medziročné zvýšenie cien v treťom štvrťroku dosiahlo iba 5,5 percenta.
Graf: Päť najväčších víťazov a porazených. Singapur je aktuálne mestom s najvyššou mierou ročného rastu.
Pre tých, ktorí majú menej peňazí na výdavky, boli zverejnené aj dobré správy. Cena luxusných nehnuteľností po celom svete v priemere vrámci 43 sledovaných miest vzrástla o 2,7 percenta, čo je najslabšia ročná výkonnosť za takmer šesť rokov.
Mestá v Európe dosiahli pomerne zmiešané výkony, napríklad s Edinburgom a Madridom, ktorým sa darilo veľmi dobre, čo ich zaradilo medzi prvých päť miest. Iné ako Londýn sa dostali do záporného územia, pričom luxusné ceny klesli o 2,9 percenta v dôsledku neustálej neistoty okolo Brexitu.
Súvisiace: Aktuálny rebríček najdrahších miest sveta
Ceny nehnuteľností v Paríži a Berlíne dosiahli neobyčajné výnosy s rastom na úrovni 5,6 percenta a 5,4 percenta.
Dubaj dosiahol porovnateľný pokles ako Londýn, o 3,8 percenta, čím dosiahol piaty najhorší výkon. S druhým najhorším výkonom spomedzi miest sa dostali mestá Štokholm, Istanbul a Tchaj-pej, pričom v treťom štvrťroku zaznamenali pokles o 6,3 percenta.
Najviac postihnutým mestom bol Vancouver, kde ceny klesli o 11 percent, keďže objemy v oblasti ako West Vancouver zaznamenali výrazné spomalenie predajov.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloomberg
Facebook komentár