Ako vyplynulo podľa ročného hodnotenia IMD Business School, ekonomika Singapuru je teraz najkonkurencieschopnejšou na svete. Agentúra Bloomberg oznámila, že USA, ktoré sa umiestnili v roku 2018 na 1. mieste, tento rok klesli na tretie miesto za Singapurom a Hongkongom.
Správa analyzuje 63 ekonomík po celom svete na základe 235 ukazovateľov, medzi ktoré patrí nezamestnanosť, HDP, ako aj korupcia. Tento rok je prvýkrát, čo Singapur obsadil prvé miesto od roku 2010 a jeho nárast je podľa IMD Business School, možno čiastočne pripísať jeho technologickej infraštruktúre a priaznivým imigračným zákonom.
Singapur je tiež jedným z najdrahších miest na svete, kde tento titul päťnásobný víťaz v aktuálnom rebríčku zdieľa s ďalšími tromi mestami – Parížom a Hongkongom. Economist Intelligence Unit oznámil nové poradie vo svojej výročnej správe – Worldwide Cost of Living Report, ktorá porovnáva ceny viac ako 160 položiek, vrámci 133 miest po celom svete.
Jediné európske mesto na najvyšších miestach – Paríž – sa v rebríčku najdrahších miest z minulého roka posunulo o jedno miesto. Toto mesto je domovom dvoch najbohatších obyvateľov Európy: Bernarda Arnaulta a Françoisa Pinaulta. Arnault nedávno získal pozornosť novinových titulkov, keď prekonal Warrena Buffetta v zozname miliardárov od agentúry Bloomberg – Billionaires Index, zatiaľ čo Pinault – majiteľ aukčného domu Christie’s – aj naďalej vedie luxusné značky ako prekvitajúci módny dom – Gucci. Francúzske hlavné mesto je tiež domovom pre niektoré z najlepších nákupných ulíc, ale aj luxusných hotelov.
Súvisiace:
Singapur vedie rast v oblasti cien luxusných nehnuteľností sveta
Rebríček najlepších krajín sveta pre prácu a život
Hongkong naozaj zo svojho umiestnenia v roku 2018 razantne poskočil. Mesto má najvyššiu koncentráciu super-bohatých jednotlivcov, s približne 93 miliardármi. Katie Warrenová tiež uviedla, že toto mesto v juhovýchodnej Číne patrí medzi najdrahšie mestá pre bývanie za posledných osem rokov, pričom trh je známy pre svoje “nano” byty a sídla.
Singapur si aj naďalej udržiava svoje prvé miesto ako najdrahšie mesto na svete a túto pozíciu dosahuje už piatym rokom za sebou. Aj naďalej zostáva jediným mestom z minuloročnej top 10, ktoré si svoju pozíciu udržalo.
Získanie vrchnej pozície medzi najdrahšími mestami je čiastočne kvôli nákladom pre nákup a prevádzku automobilu, pričom vládne povolenia stoja až 37 000 dolárov. S jeho päťročnou víťaznou sériou je Singapur na dobrej ceste nasledovať vedenie Tokia, ktoré zostalo na vrchnej pozícií 12 rokov, teda predtým než ho Singapur v roku 2014 prekonal.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: IMD, Yahoo
Facebook komentár