Kde_sila_americkeho_dolara_narobi_najvacsie_skody_2016

Predpovedanie budúcnosti mien je notoricky riskantné. Určité sily ich môžu zatlačiť v určitom smere, ako sa deje aj v súčasnosti s dolárom, ale v neustále sa meniacom prostredí na devízovom trhu, udalosti kdekoľvek na svete, na akomkoľvek mieste v čase, môžu zmeniť ich priebeh. Avšak, americký dolár neustále posilňuje a to by mohlo spôsobiť negatívne reakcie v ďalších častiach sveta.

Jedným z najväčších obetí bude Čína. Čínsky jüan voči americkému doláru za posledných 18 mesiacov devalvoval, čo je proces, ktorý sám o sebe vedie k úniku kapitálu, pretože investori sa snažia utiecť z meny ktorá stráca na hodnote. To so sebou prináša riziko hrozbu chaotických procesov a Čína aby to všetko zmiernila, prichádza o značnú časť svojich devízových rezerv. Posilňujúci dolár tak bude následne vyvíjať ešte väčší tlak na Čínu, čo povedie k ešte väčšiemu spáleniu svojich zostávajúcich zásob, čo má vplyv na bezpečnostnú sieť, ktorá sa vytvorila v priebehu posledných dvoch desaťročí.

Napriek tomu, medzi krajiny ktoré sú najviac ohrozené vplyvom silného dolára sú tie, ktoré majú rozsiahly objem dlhov denominovaných, práve v amerických dolároch. Dostatok devízových rezerv môže pomôcť kompenzovať tento problém, pretože môžu byť použité, aby v núdzi pozdvihli hodnotu národnej meny alebo sa využili na splatenie firemných dlhov. Na druhú stranu, deficit bežného účtu (čo nastáva, keď krajiny v rámci svojich činností v zahraničí míňajú viac než zarobia) by problém zhoršil, pretože to znamená, že peniaze prirodzene prúdia von z krajiny.

V roku 2013 zníženie objemov okolo „kvantitatívneho uvoľňovania“ odhalilo päť krajín, ktoré boli obzvlášť ohrozené kvôli ich veľkým úrovniam ich deficitov bežného účtu a dolárových dlhov: India, Južná Afrika, Indonézia, Turecko a Brazília. Avšak v posledných troch rokoch, väčšina z týchto krajín zlepšila svoju finančnú situáciu a sú menej zraniteľné, než tomu bolo v roku 2013. Táto tzv. „Top 5“ by mohla byť ešte mierne vystavenou, ale aktuálne je vo väčšej miere viac diverzifikovanou.

Súvisiace:
Ako sa americký dolár rozšíril po celom svete?
Zostane americký dolár svetovou rezervnou menou?

Mnoho rozvíjajúcich sa trhov je taktiež zaťažených významnými dolárovými dlhmi a k svojej obrane nemá dostatok devízových rezerv. Časť finančných prostriedkov týchto krajín sa od roku 2013 (naznačeniu sprísňovaniu menovej politiky) sa zlepšila, ale ako hodnota dolára stúpne, zistia že je ťažšie splatiť či refinancovať svoje dlhy, najmä preto, že tieto náklady stúpajú. Podľa všetkého je posilňovanie dolára predzvesťou ťažkého roku, ktorý je pred nami, práve na rozvíjajúcich sa svetových trhoch.

Kde_sila_americkeho_dolara_narobi_najvacsie_skody_2016_graf

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Stratfor

Facebook komentár