Shiller_varuje_Alternatívne_meny_tu_boli_uz_aj_v_19_storoci_2018

Kryptomeny by mohli byť posledným prípadom, viac ako storočia trvajúcich neúspešnej snahy v oblasti revolúcie peňazí. Teda s týmto vyjadrením prišiel Robert Shiller, ktorý známym najmä preto, že prišiel s varovaniami okolo prepuknutia technologickej bubliny, ako aj bubliny okolo bývania.

Ekonóm, ktorý získal Nobelovu cenu, porovnal eufóriu s takmer 2 000 kryptomenami, ktoré vznikli od roku 2009 k rozsiahlemu vytvoreniu veľkého množstva alternatívnych “peňazí v časovej hodnote”, počas 19. storočia.

V roku 1827 otvoril Josiah Warner obchod Cincinnati Time Store, kde predával výrobky vo forme pracovných hodín, nazvaných “pracovné bankovky”. O dva roky neskôr sa waleský producent textilu – Robert Owen pokúsil založiť Národnú burzu práce v Londýne na základe “pracovných bankoviek”. Oba experimenty zlyhali a o storočie neskôr prišiel návrh od ekonóma Johna Peaseho Nortona na tzv. “elektrický dolár”, čo zo sebou prienieslo skôr komédiu ako inováciu vo forme meny.

Shiller na blogovom príspevku napísal: “Nikto, mimo oblasti informatiky, nedokáže vysvetliť, ako kryptomeny fungujú,” … “Toto tajomstvo vytvára auru exkluzivity, dáva nový pôvab pôžitku a je naplnený revolučným dopytom.” Nič z toho nie je nové a podobne ako minulé inovacie v oblasti mien, ani presvedčivý príbeh niekedy naozaj nestačí.”

Zatiaľ čo mnohé z peňažných experimentov, na ktoré sa Shiller odvoláva, po niekoľkých rokoch zlyhali, Bitcoin – najväčšia kryptomena je funkčná takmer desať rokov. Jej trhová kapitalizácia vzrástla na 143 miliárd dolárov z približne 30 miliárd dolárov len pred rokom (podľa CoinMarketCap).

Súvisiace: Warren Buffett: Bitcoin je “jedom na krysy”

Balaji Srinivasan, ktorý má na starosti technologické oddelenia na obchodnej platforme s kryptomenami – Coinbase, v časopise distribuovanom na konferencii Industry Consensus 2018 v priebehu minulého týždňa poznamenal, že kryptomeny po ich rozsiahlom náraste prežijú najmenej vďaka trom spôsobom: Za účasti obchodovania s Bitcoinom, ako prostriedok na získanie kapitálu v rámci počiatočnej ponuky mincí (ICO) a rýchlejšiemu spôsobu cezhraničných prevodov.

Shiller zdvojnásobuje svoj skepticizmus. V septembri pre stránku Quartz uviedol, že Bitcoin bola najlepším príkladom špekulatívnej bubliny. Bitcoin nazval bublinou, ktorá nie je až tak nová: Ľudia to robia od roku 2013.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár