Šejk z Abu Dhabi, ktorý pomáhal zachrániť banku Barclays s kapitálovou injekciou na vrchole finančnej krízy o veľkosti 3,5 miliardy britských libier (5,3 miliardy amerických dolárov) predal svoj podiel v tejto banke Veľkej Británie.
Predaj 7. percent akcií – ktorý sa konal pred tromi týždňami a bol takmer bez povšimnutia – je dôležitým symbolickým momentom pre banku Barclays, ako pred piatimi rokmi bola blízko zrútenia.
V októbri roka 2008, ako Barclays zúfalo bojovala, aby sa zabránilo štátnej finančnej pomoci, vedúci predstaviteľ banky Barclays – Bob Diamond usporiadal jeho cestu na Blízky východ, aby našiel záchranný kapitál. Podarilo sa mu zaistiť 7,3 miliardy britských libier, vedených fondami z Abu Dhabi a Kataru.
Táto ich investícia vygenerovala pekný zisk. Podľa podmienok dohody z roku 2008, oba fondy z Abu Dhabi a Kataru vzhľadom na zľavnený vstup do nových akcií a nákupom warrantov, ktoré by mohli byť neskôr prevedené do ďalších akcií. Aj bez týchto špeciálnych cenných papierov by investície z Abu Dhabi vytvorili pekný zisk, ako cena jej akcií počas tohto obdobia zaznamenala nárast o viac ako 60 percent.
Predaj zdôrazňuje stabilné oživenie bohatstva banky Barclays s ohľadom na ožívujúce ceny akcií a obnovenie ziskovosti, ktoré zrýchlili pod vedením jej nového generálneho riaditeľa Antony-ho Jenkins-a.
Už získavaním kapitálu v roku 2008 bolo ťažké zmapovať, kto drží skutočné podiely tejto britskej banky a mnohí nvedeli, kto je vlastne njaväčším akionárom.
Podiel bol spočiatku ohlásený v mene šejka Mansour bin Zayed bin Sultan al-Nahyan, ktorý je vlastníkom futbalového klubu Manchester City. Neskôr sa však ukázalo, že podiel v Abu Dhabi je držaný vladnym fondom s názvom – International Petroleum Investment Company, ktorému tento šejk predsedá.
Keď v roku 2009 fond IPIC ohlásil predaj všetkých 12 percent akcií v tejto banke, bolo široko predpokladané, že investícia z Abu Dhabi do Barclays bola u konca, takže Katar mal byť najväčším akcionárom tejto banky.
Avšak, v minulom roku šejk Mansour sa znovu objavil ako vedúci akcionár Barclays, s podielom 7 percent, v závislosti na zverejnení výročnej správy tejto banky.
Sprístupnenie zložitej holdingovej štruktúry z Abu Dhabi preukázalo, že 758 437 618 akcií bolo “legálne vlastnených spoločnosťou PCP Gulf Invest 3 Limited, ktorá je plne vo vlastníctve Nexus Capital Investing Limited (NCIL). NCIL je v stopercentnom vlastníctve Abu Dhabi International United Investments LLC, ktorá je v stopercentnom vlastníctve jeho výsosti – šejka Mansúr bin Zayed Al Nahyan”.
Nie je jasné, čo sa stalo podielom z Abu Dhabi. Odvtedy bol zaznamenaný 7 percent pokles ceny akcií banky Barclays, po predaji tohto podielu dňa 26. júna, čo naznačuje, že aspoň časť z nich bola umiestnená na trhu.
Avšak, bankári poznamenali, že komplikované zaisťovacie mechanizmy znamenali, že tento odpredaj nemal vplyv na možné zníženie jej akcií.
Investície Abu Dhabi sú do značnej miery kontroverzné. Barclays samotná a časť jej vyšších súčasných i bývalých vedúcich pracovníkov zostáva prešetrovaná orgánmi vo Veľkej Británii a USA, s ohľadom na obvinenia z nesprávnych platieb spojených so získavaním kapitálu.
Pán Jenkins, ktorá sa snaží zlepšiť „zlý výzor“ banky Barclays, tento týždeň dostal ďalšiu pokutu z obdobia pred krízou, kedy americký energetický regulátor oznámil, že banke uložil pokutu o hodnote 470 miliónov amerických dolárov, za údajné manipulácie s trhom v roku 2006 až 2008. Banka Barclays sľúbila bojovať proti tejto pokute.
Zdroj: CBSNews
Facebook komentár