Saudská Arábia je tlačená do kúta cez rôzne informácie ohľadom dôkazov, z dôvodu zmiznutia novinára amerického denníka Washington Post – Jamala Khashoggiho, čo však zdôrazňuje jej “dôležitú úlohu v celosvetovej ekonomike”.
Zatiaľ čo krajina bohatá na ropu pravdepodobne nebude čeliť tomu, čo mnohí videli ako zahalenú hrozbu ktorá povedie k tlaku na energetický trh, teda v prípade, ako by Západ uvalil sankcie voči Rijádu, analytici uvádzajú, že tento scenár nemusí byť vôbec mimo možností.
Analytici RBC vo výskumnej správe napísali: “Sme presvedčení, že vedúci predstavitelia Saudskej Arábie by boli vo veľkej miere neochotní uplatniť možnosť ropných zbraní, pretože jeho reputácia ako stabilného a spoľahlivého ropného bankára sveta by bola vážne podhodnotená,” … “Možno je pravdepodobnejšie, že Saudská vláda sa bude snažiť zmerňovať akékoľvek trpké žiadosti od Trumpovej administratívy, keďže sa približuje termín týkajúci sa energetických sankcií voči Iránu.”
Saudská Arábia, ktorá je najväčším exportérom surovej ropy na svete bude zohrávať čoraz dôležitejšiu úlohu pri udržiavaní celosvetovej ponuky, keď sankcie USA voči Iránu v priebehu budúceho mesiaca nadobudnú účinnosť. Na základe žiadostí správnej rady prezidenta Trumpa sa začiatkom tohto roka s Rijádom dohodli na zvýšení produkcie o “značný” objem.
Analytici napísali: “Vyzerá to tak, že Kráľovstvo sa blíži k dosiahnutiu vzostupnej miery produkcie, čo sa však v súčasnosti stať stredobodom politického sporu na obidvoch stranách.”
Zatiaľ čo analytici pochybujú, že Rijád by v súčasnosti prišiel s niečím podobným ako ropné embargo, kedy jej vláda v minulosti využila ropné zdroje na to, aby vyvíjala politický tlak. V 70. rokoch 20. storočia saudská koalícia znížila vývoz ropy do USA na protest proti Washingtonovej podpore Izraela vo vojne Yom Kippur.
RBC dodala: “Nemôžeme úplne vylúčiť, že by sa vedenie rozhodlo pre podobné kroky ako v roku 1973, ak by sa bilaterálny vzťah s Washingtonom prudko zhoršil.”
Saudská Arábia a ďalší členovia OPEC v tom období znížili celkovú produkciu ropy takmer o štvrtinu, čo vyvolalo energetickú krízu po celom svete. Ceny dosiahli takmer štvornásobne navýšenie na 12 dolárov za barel v roku 1974 z 3 dolárov za barel (o dva roky skôr). Keďže však hlavné politické ciele nedosiahli, zníženie embarga a produkcie sa zrušilo.
Súvisiace: Saudskoarabská snaha pre transformáciu je investorov ešte viac ohrozená
Caroline Bainová, ktorá je hlavnou analytičkou pre oblasť komodít v spoločnosti Capital Economics, súhlasí s tým, že Rijád by sa tentokrát zdráhal využiť túto trajektóriu. Povedala však, že náklady na energiu by sa mohli do konca roka až zdvojnásobiť a to aj potom kedy cena ropy Brent dosiahla štvorročné maximá nad 81 dolárov za barel a trh ovplyvňujú výpadky produkcie medzi kľúčovými producentmi OPEC.
Bainová nakoniec dodala: “Toto nevyzerá byť príliš pravdepodobný scenár, pretože zníženie produkcie Saudskej Arábie by prišlo v čase poklesu produkcie vo Venezuele a Iráne,” … “Cena ropy … už tento rok ukázala svoju citlivosť na zmeny v ponuke a od augusta stúpla takmer o 20% kvôli obavám z prudkého poklesu produkcie Iránu v dôsledku opätovného zavedenia amerických sankcií.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: RBC, Capital Economics
Facebook komentár