Vedúci predstaviteľ zoskupenia OPEC – Saudská Arábia nechce uvaliť na západných spotrebiteľov ropné embargo v štýle roku 1973. S týmto vyjadrením prišiel minister energetiky v dôsledku prehlbujúcej sa krízy nad zabitím novinára Jamala Khashoggiho.
Toto vyjadrenie prichádza uprostred obdobia, kedy tento jeden z najväčších exportérov ropy čelí zintenzívneniu medzinárodného tlaku, aby vysvetlil presne to, čo sa stalo s Khashoggim v tureckom konzuláte začiatkom tohto mesiaca.
V piatok kráľovstvo prvýkrát priznalo, že Khashoggi – prominentný kritik saudských vodcov a bývalý novinár denníku Washington Post – bol zabitý. Vyhlásenie prichádza po tom, čo Rijád spočiatku poznamenal, že budovu 2. októbra opustil bez akýchkoľvek následkov.
Súvisiace: Saudskoarabská snaha pre transformáciu je u investorov ešte viac ohrozená
Turecké úrady uviedli, že Khashoggi bol zavraždený tímom saudských agentov vo vnútri konzulátu a tvrdia, že majú dôkazy, ktoré to dokazujú.
Saudský korunný princ Mohammed bin Salman poprel akúkoľvek účasť na zabití.
“Neexistuje žiaden zámer,” uviedol Chalid al-Falih pre ruskú tlačovú agentúru TASS, keď sa ho pýtali, či by mohlo dôjsť k opakovaniu ropného embarga v štýle roku 1973.
Ropné embargo z roku 1973 predstavuje mimoriadnu akciu zo strany arabských členov OPEC-u, čo na trhu s ropou spôsobilo zovretie. Bolo uložený voči krajinám ktoré podporili Izrael počas vojny Yom Kippur medzi Izraelom a niekoľkými arabskými štátmi. V dôsledku toho USA čelila nedostatku surovín a cena ropy sa zoštvornásobila.
Vplyv incidentu
Najvyšší zákonodarcovia USA už počas víkendu zvýšili tlak na Saudskú Arábiu a obvinili korunného princa z organizovaného zabitia Khashoggiho. Administratíva prezidenta Donalda Trumpa však prijala opatrnejší postoj.
Niektorí zákonodarcovia USA dokonca navrhli potrestanie Saudskej Arábie ekonomickými sankciami, zatiaľ čo Rijád prisľúbil, že bude odmietať akékoľvek sankcie cez “väčšie opatrenia.”
Al-Falih poznamenal: “Saudská Arábia predstavuje veľmi zodpovednú krajinu, desaťročia sme používali našu ropnú politiku ako zodpovedný ekonomický nástroj a izolovali ho od politiky.”
“Mojou úlohou ministra energetiky je implementovať konštruktívnu a zodpovednú úlohu mojej vlády a podľa toho stabilizovať svetové energetické trhy a prispieť k globálnemu hospodárskemu rozvoju.”
Súvisiace: Saudská Arábia cez “ropné zbrane” môže spôsobiť nárast cien ropy na $ 150
Minister energetiky v Saudskej Arábii tiež varoval, že ak by ceny ropy stúpali, pravdepodobne by to vyvolalo globálnu recesiu. Ale pridaná perspektíva amerických sankcií proti Iránu, ktoré nadobudnú účinnosť začiatkom budúceho mesiaca, by nemali byť žiadnou zárukou, že ceny ropy zostanú pod trojciferným hodnotami.
“Nemôžem vám poskytnúť záruku, pretože nemôžem predpovedať, čo sa stane s ostatnými dodávateľmi,” dodal al-Falih, keď sa pýtal, či sa svet môže vyhnúť rastu cien ropy nad 100 dolárov za barel.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, Reuters
Facebook komentár