Korunný princ Saudskej Arábie v sobotu povedal, že cieľom najväčšieho svetového vývozcu ropy je dosiahnuť nulové čisté emisie do roku 2060 a viac ako zdvojnásobil svoj ročný cieľ, znížiť emisie uhlíka na takmer 280 miliónov ton.
Korunný princ Mohammed bin Salman sa vyjadril v zaznamenaných poznámkach v rámci Saudskej zelenej iniciatívy, ktorá prichádza pred 26. konferenciou zmluvných strán OSN o zmene klímy alebo COP26 v Glasgowe, uskutočnenej od 31. októbra do 12. novembra, v rámci ktorej sa dúfa, že vzíde dohoda na razatnejšie zníženie emisií v záujme boja proti globálnemu otepľovaniu.
Princ Mohammed ďalej uviedol: “Cieľom Saudsko-arabského kráľovstva je dosiahnuť do roku 2060 nulové čisté emisie v rámci svojho obehového programu uhlíkového hospodárstva, v súlade s plánom rozvoja kráľovstva … a zároveň zachovať vedúcu úlohu kráľovstva pri posilňovaní bezpečnosti a stability svetových ropných trhov.”
Rijád, ktorý je signatárom parížskeho klimatického paktu, v sobotu uviedol podrobnosti o Národne určených príspevkoch (NDC) – ciele pre jednotlivé štáty v rámci globálneho úsilia zabrániť tomu, aby sa priemerná globálna teplota zvýšila o 1,5 stupňa Celzia v porovnaní obdobím pred začiatkom priemyselnej revolúcie.
Spojené štáty a EÚ chcú, aby sa Saudská Arábia pripojila ku globálnej iniciatíve na zníženie emisií metánu o 30 % v porovnaní s úrovňou z roku 2020, už do roku 2030. Vyslanec USA pre klímu – John Kerry sa v pondelok zúčastní na širšom blízkovýchodnom zelenom summite, ktorý Rijád hostí.
Princ Mohammed uviedol, že cieľom Saudskej zelenej iniciatívy je eliminovať 278 miliónov metrických ton emisií uhlíka ročne, v porovnaní s predchádzajúcim cieľom v objeme 130 miliónov metrických ton.
Súvisiace: Saudský investičný fond nakoniec kupuje anglický futbalový klub Newcastle United
Saudská Arábia sa v marci zaviazala znížiť emisie uhlíka o viac ako 4% celosvetových príspevkov, prostredníctvom iniciatív vrátane vytvárania 50 % svojich energetických potrieb z obnoviteľných zdrojov do roku 2030 a výsadby miliárd stromov v púštnom štáte.
Partnerský producent kartulu OPEC v Perzskom zálive – Spojené arabské emiráty začiatkom tohto mesiaca oznámili plán na nulové čisté emisie do roku 2050.
Saudská Arábia bola kritizovaná za to, že koná príliš pomaly, pričom index s označením “Climate Action Tracker“ jej dal najnižšie možné hodnotenie – „kriticky nedostatočné“.
Ekonomika kráľovstva je naďalej silne závislá od príjmov z ropy, keďže diverzifikácia zaostáva za ambíciami, ktoré stanovil korunný princ Mohammed bin Salman.
Saudskoarabskí predstavitelia tvrdili, že svet v nasledujúcich desaťročiach bude aj naďalej potrebovať saudskú ropu.
A experti tvrdia, že je príliš skoro povedať, aký bude vplyv vznikajúcich saudských solárnych a veterných projektov. Ich prvá elektráreň z obnoviteľnej energie bola spustená v apríli a jej prvá veterná farma začala vyrábať energiu len v auguste.
Megaprojekty, ako napríklad futuristické mesto NEOM, zahŕňajú aj plány na zelenú energiu vrátane továrne na výrobu vodíka v hodnote 5 miliárd dolárov a subjekty spojené so Saudskou Arábiou sa zameriavajú na zelené získavanie finančných prostriedkov.
Niektorí investori vyjadrili obavy z uhlíkovej stopy kráľovstva. Iní tvrdia, že Saudská Arábia vypúšťa najmenej uhlíka na barel ropy a že de facto vládca princ Mohamed to s ekonomickou diverzifikáciou myslí vážne.
Tim Ash z BlueBay Asset Management v komentároch zaslaných e-mailom, poznamenal: „Uhlíková stopa je samozrejme problémom. Chceli by sme však zdôrazniť, že reálne bude postupné vyraďovanie uhlíka pomalé a ropa tu ešte nejaký čas bude.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár