Saudská Arábia už niekoľko rokov čerpá financie zo svojho ropného bohatstvo do Silicon Valley. Tieto investície sú v súčasnosti pod kontrolou, pretože kráľovstvo čelí rastúcej izolácii v podnikateľskom svete, v dôsledku nevysvetliteľného zmiznutia významného novinára Jamal Khashoggiho.
Technologické spoločnosti patria medzi najväčších príjemcov financií Saudskej Arábie pre diverzifikáciu svojej ekonomiky, keďže sa im darí prijímať miliardy dolárov prostredníctvom priamych investícií zo štátneho investičného fondu alebo nepriamo prostredníctvom masívneho fondu založeného s japonskou technologickou spoločnosťou SoftBank.
Saudskú hotovosť taktiež získavali ostatné sektory, vrátane infraštruktúry, ocele a hotelov.
Verejný investičný fond PIF
Fond verejných investícií, známy ako PIF – Public Investment Fund pod hlavičkou Saudskej Arábie navyšuje svoje investície po celom svete odvtedy, čo v marci 2015 prevzal hlavné funkcie fondu korunný princ Mohammed bin Salman.
Súvisiace: SoftBank a Saudská Arábia vytvárajú investičný fond o $ 100 miliardách
Taktiež investoval 45 miliárd dolárov do fondu SoftBank Vision, čo predstavuje takmer 50% kapitálu.
Samostatne v roku 2016 PIF investoval do spoločnosti Uber 3,5 miliardy dolárov a jej riaditeľ Yasir Al Rumayyan je členom predstavenstva spoločnosti.
Fond taktiež podľa výkonného riaditeľa spoločnosti Tesla, Elona Muska si zabezpečili v automobilke Tesle podiel o objeme približne 5%.
V priebehu minulého mesiaca PIF oznámil, že investuje 1 miliardu dolárov do konkurentov spoločnosti Tesla – Lucid Motors.
Začiatkom tohto roka fond nasmeroval takmer pol miliardy dolárov do programu spoločnosti Magic Leap, ktorá začal pracovať na produktoch rozšírenej reality.
Samozrejme to nie je len o technologickom sektore.
Spoločnosť PIF taktiež vyčlenila 20 miliárd dolárov pre investičný fond so zameraním na infraštruktúru, v spolupráci s investičnou skupinou Blackstone, ktorý bol zriadený na investovanie do projektov infraštruktúry vo výške viac ako 100 miliárd dolárov, najmä so zameraním na Spojené štáty.
Taktiež má podiely v spoločnostiach z oblasti ocele – ArcelorMittal a POSCO, rovnako ako aj firmy AccorInvest, ktorá je vlastníkom siete hotelov Accor.
Investície fondu – Vision Fund
Fond spoločnosť SoftBank s názvom Vision Fund o objeme 93 miliárd dolárov je z veľkej časti financovaný zo strany Saudskej Arábie.
Údaje od spoločnosti Dealogic ukazujú, že fond investoval už niekoľko miliárd do začínajúcich (startupov) technologických firiem po celom svete.
V minulom roku investoval do spoločnosť WeWork v hodnote 4,4 miliárd dolárov, ktorá poskytuje populárne pracovné priestory v mestách po celom svete.
V tomto roku nasledovala investícia vo výške 2,25 miliardy dolárov do dcérskej spoločnosti GM v oblasti samoriadiacej divízie – GM Cruise Holdings.
Slack, DoorDash a Improbable Worlds patria k ďalším spoločnostiam, ktoré získali hotovosť z investičného fondu Vision.
Fond tiež vlastní 25% podiel v britskej polovodičovej a softvérovej spoločnosti Arm Holdings, ktorú spoločnosť SoftBank kúpila v roku 2016 za 32 miliárd dolárov.
Jednotliví investori
Veľký podiel saudských investícií v zahraničí držia aj súkromní investori. Najvýznamnejší medzi nimi je miliardár Princ Alwaleed Bin Talal.
Súvisiace: Saudský princ Alwaleed po väzbe ohlásil prvú veľkú investíciu
Je dlhodobým investorom v spoločnosti Twitter a v Snapchate získal 2,3% podiel, keď v máji do tejto firmy investoval 250 miliónov dolárov.
Jeho Kingdom Holding Company je podľa údajov spoločnosti Refinitiv tiež držiteľom podielov v spoločnosti Lyft a francúzskej hudobnej spoločnosti Deezer.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Yahoo, MarketWatch
Facebook komentár