Samoriadiace_vozidlo_od_Apple_prichadza_s_katastrofalnym_omeskanim_2017

Samo-riadiaci automobil od Apple prichádza s katastrofálnym omeškaním

Zdalo sa, že návrh samoriadiaceho automobilu – Apple Car, tzv. „Project Titan“, je už dávno zabudnutý. Projekt sa však znovu objavil na scéne a tentokrát spoločnosť požiadala štát Kalifonia o povolenie testovať svoje autonómne vozidlo na verejných komunikáciách.

Týmto ťahom sa Apple pripojilo k ostatným výrobcom automobilov a technologickým spoločnostiam, ktoré majú povolenie testovať svoje experimentálne dopravné prostriedky na diaľniciach a vedľajších cestách v štáte Kalifornia.

Zásluhou neochvejného úsilia reportéra Kifa Leswiga máme dostupných niekoľko informácií, kam smeruje oživený projekt spoločnosti Apple.

Technologický magnát nepochybne vyvíja nejaký druh samoriadiacej technológie. Je to zrejmé z charakteru testovacieho vozidla, ktoré zahŕňa model SUV od Lexusu s ovládaním autonómnych funkcií na zadnom sedadle. V prednej časti vozidla ostáva zachovaný volant, v prípade poruchy samoriadiacej jednotky môže teda vodič prevziať kontrolu. Je pravdepodobné, že samoriadici systém je v automobile umiestnený v podobe prídavného zariadenia.

Takýto prístup so sebou však prináša niekoľko ťažkostí. Po prvé, podobné prídavné zariadenia jednoducho nefungujú. Úspešná samoriadiaca technológia by mala byť navrhnutá tak, aby bola integrovaná do vozidla už pri jeho konštrukcii. To však nie je to najdôležitejšie.

Síce to vyzerá tak, že Apple sa snaží svoj sen o autonómnom vozidle udržať pri živote, možno je to však márna snaha.

Súvisiace: Tu je všetko, čo vieme o projekte auta na elektrický pohon – Titan od Apple

Hlavným dôvodom je to, že Apple katastrofálne zaostáva za svojimi konkurentmi.

Pre porovnanie, spoločnosť Google začala modely SUV od Lexusu vybavovať samoriadiacimi technológiami už v roku 2009. O osem rokov neskôr vytvorili zakladatelia Googlu konglomerát Alphabet a z projektu Google Car vyrástla spoločnosť Waymo. Autonómne koncepty Waymo najazdili už obrovský počet kilometrov. A to bez akejkoľvek vyhliadky na speňaženie svojho úsilia.

Waymo predvádza nekonvenčné a futuristické návrhy samoriadiacich áut. Spoločnosť Tesla sa medzi tým drží viac pri zemi a rozvíja funkciu Autopilot, ktorú prezentuje ako poloautonómnu riadiacu technológiu. Autopilot predstavuje krok napred v oblasti softvéru aj hardvéru. Tesla Motors tiež usilovne zbiera najazdené kilometre.

Mnoho iných výrobcov áut sa čím ďalej, tým viac orientuje na vývoj experimentálnych vozidiel. Patrí medzi ne Ford, General Motors, BMW, Mercedes a Audi. V podstate každá väčšia automobilka má v pláne konštrukciu vlastného typu autonómneho vozidla.

A nezabúdajme na Uber, ktorý minulý rok ohúril automobilový priemysel, keď v Pittsburghu predstavil svoju flotilu samoriadiacich vozidiel.

Auto na obrázku tri vstavané systémy Lidar, ktoré sú pomocou laserov schopné vnímať svoje okolie. Spoločnosť Waymo tvrdí, že ich Lidar je schopný zamerať cyklistickú prilbu na vzdialenosť dvoch futbalových ihrísk. Na streche je nainštalovaná kamera orientovaná v smere jazdy. Spolupracuje s ďalšími 8 kamerami rozmiestnenými na rôznych častiach auta a spolu poskytujú samoriadiacej jednotke 360 stupňové zorné pole. Radarové snímače zameriavajú objekty aj v daždi, hmle alebo silnom snežení. Samoriadiace senzory Waymo sú integrované do hybridného minivanu od spoločnosti Fiat Chrysler.

Náčrt samoriadiacej technológie z dieľne Waymo.

Samoriadiace_vozidlo_od_Apple_prichadza_s_katastrofalnym_omeskanim_2017_1

Spomienka na roztomilé guľaté autíčko Google Car.

Samoriadiace_vozidlo_od_Apple_prichadza_s_katastrofalnym_omeskanim_2017_2

Záber na pôvodné autonómne Lexus SUV od Googlu.

Samoriadiace_vozidlo_od_Apple_prichadza_s_katastrofalnym_omeskanim_2017_3

Vizualizácia projektu Tesla Autopilot.

Samoriadiace_vozidlo_od_Apple_prichadza_s_katastrofalnym_omeskanim_2017_4

Hands-free jazda za pomoci Autopilota, ktorú neodporúčame.

Samoriadiace_vozidlo_od_Apple_prichadza_s_katastrofalnym_omeskanim_2017_5

Samoriadiace vozidlo z dielne Audi.

Samoriadiace_vozidlo_od_Apple_prichadza_s_katastrofalnym_omeskanim_2017_6

Autonómny Uber

Samoriadiace_vozidlo_od_Apple_prichadza_s_katastrofalnym_omeskanim_2017_7

Ford bez vodiča

Samoriadiace_vozidlo_od_Apple_prichadza_s_katastrofalnym_omeskanim_2017_8

Plne autonómny experimentálny model Fusion Hybrid v uliciach mesta Dearborn v Michigane. Ford sa zaoberá výskumom samoriadiacich vozidiel už vyše desať rokov. V súčasnosti testuje plne autonómne vozidlá v Michigane, Arizone a Kalifornii. Tohto roku plánuje strojnásobiť počet svojich testovacích samoriadiacich áut, čím predbehne všetkých ostatných výrobcov.

Najnovší projekt od Apple.

Samoriadiace_vozidlo_od_Apple_prichadza_s_katastrofalnym_omeskanim_2017_9

Samoriadiace systémy vyššie zobrazených áut majú síce podobný hardvér, ale v konečnom dôsledku sú úplne odlišné.

Niektoré spoločnosti využívajú komplexnú laserovú technológiu Lidar, iné kombinujú lasery so snímačmi, ďalšie zase používajú systém viacerých kamier. Zatiaľ nie je zrejmé, akú variantu prinesie do hry spoločnosť Apple. Dostupné správy však hovoria o tom, že táto nová technológia si pred zavedením do praxe bude vyžadovať testy zamerané na základné manévrovanie a riešenie dopravných situácií.

Systémy či vozidlá Applu svojimi schopnosťami možno prekvapia. Možno. Žiadosť o povolenie testovania na verejných komunikáciách však naznačuje, že v oblasti autonómneho riadenia dosiahla spoločnosť Apple prinajlepšom drobný pokrok.

Súvisiace: 
Ford práve v samoriadiacich automobiloch investovala až $ 1 mld.
Google: Z čoho je väčšina ľudí prekvapených pri jazde v samo-riadiacom automobile

V časoch, keď Apple vyvíjal Project Titan, mala spoločnosť v úmysle vytvoriť kompletný koncept vozidla s inovatívnym rozhraním, ktoré by vodičovi poskytovalo dokonalý informačno-zábavný zážitok. Toto auto malo byť poháňané dokonalým elektrickým motorom a poskytovať možnosť čiastočnej autonómie.

Apple Car bol podľa všetkého od začiatku iba nedosiahnuteľnou ilúziou. Project Titan, ktorý bol ešte ambicióznejším počinom, pravdepodobne taktiež zlyhal v skorom štádiu svojho vývoja. Apple sa však samoriadiacej technológie ani naďalej nevzdáva a väčšinu svojho úsilia smeruje do vývoja softvéru pre autonómne vozidlá. Možno preto ich testovacie auto vyzerá navonok tak žalostne.

Problémom však ostáva, že Apple musí dobiehať konkurenciu. Iba na tento účel musí spoločnosť vynaložiť obrovské sumy peňazí. Peniaze však nie sú všetko, keď ste o dekádu pozadu.

Preložil: Albert Rákai

 

Zdroj: Yahoo, NYTimes

Facebook komentár