Salvadorsky-experiment-s-bitcoinmi-je-varovanim-pre-ostatne-krajiny

Salvadorský „deň bitcoinu“ nevyšiel obzvlášť pozitívne.

Chudobnú krajinu, tohto-týždňové vychvaľované prijatie bitcoinu ako zákonného platidla poznačili pouličné protesty, technické problémy a extrémny pokles hodnoty kontroverznej digitálnej meny.

Čo sa pokazilo?

  • „Chivo Wallet“, aplikácia na ukladanie dát vytvorená vládou, vo veľkých obchodoch s aplikáciami nebola okamžite k dispozícii. Do konca dňa sa objavila na platformách len pre zariadenia Apple a Huawei.
  • Denník Financial Times informoval, že stovky ľudí protestovali proti bitcoinu, v rámci rôznych protestov po celom hlavnom meste.
  • Cena bitcoinu podľa údajov burzy pre virtuálne meny – Coinbase začala deň okolo 53 000 dolárov a potom sa prepadla až o 19%. Digitálna mena odvtedy získala späť určité straty a obchodovala sa okolo 46 270 dolárov.

Prezident Nayib Bukele – pravicový populista, ktorý je hybnou silou iniciatívy okolo využitia virtuálnej meny bitcoin, označil dramatický pokles ceny ako výhodnú príležitosť. Na sociálnej sieti Twitter zavtipkoval: „Kúpa počas prepadu.“ Taktiež sa pripojil k online podporovateľom kryptomien a pochválil veľké spoločnosti, ako je McDonald’s, za prijatie bitcoinu ako prostriedku za platby.

Priaznivci tvrdili, že prijatie bitcoinu ako zákonného platidla pomôže Salvadoranom vyhnúť sa nákladným poplatkom za presuny finančných prostriedkov zo zahraničia, ktoré v minulom roku predstavovali takmer 6 miliárd dolárov – zhruba štvrtinu HDP.

Súvisiace: Salvádor sa stal prvou krajinou, ktorá z Bitcoinu urobila legálnu menu

Bukeleovi sa síce podarí odstrániť pôvodné technické chyby, ale najväčšie riziká spojené s bitcoinmi budú pretrvávať dlho do budúcnosti.

Prezident Nayib Bukele po tlačovej konferencii v Salvádore 6. júna 2021.

Prezident Nayib Bukele po tlačovej konferencii v Salvádore 6. júna 2021.

Salvádor nemá vlastnú menu, namiesto toho sa spolieha na americký dolár. Pridanie ďalšej meny do mixu, ktorý je náchylný na divoké zmeny hodnoty, ešte viac skomplikuje rozpočet a daňové plánovanie vlády.

Taktiež to predstavuje nočnú moru pre domácnosti a firmy, ktoré teraz musia venovať čas a zdroje rozhodovaniu, či svoje finančné prostriedky držať v dolároch alebo v bitcoine. Keďže ceny kryptomien sú náchylné na divoké výkyvy, ide o pochybné stávky.

Podľa Medzinárodného menového fondu, ktorý súhlasil s poskytnutím núdzového financovania vo výške 389 miliónov dolárov Salvádoru v apríli roka 2020, prijatie bitcoinu ako zákonného platidla môže tiež viesť k podpore rozmachu zločinu.

V mesiaci júl, MMF uviedol: “Bez rozsiahleho boja proti praniu špinavých peňazí a financovaniu teroristických opatrení je možné kryptomeny použiť na pranie špinavých peňazí, financovanie terorizmu a vyhýbanie sa platenia daní. To by mohlo predstavovať riziko pre finančný systém krajiny, fiškálnu rovnováhu a vzťahy so zahraničím.“

Celkový obraz

Ratingové agentúry nie sú prekvapené. Koncom júla Moody’s Investors Service posunula hodnotenie salvádorskeho dlhu nižšie do veľmi rizikovej oblasti, pričom citovala „zhoršenie kvality tvorby politiky“ vrátane rozhodnutia vlády prijať bitcoin ako zákonné platidlo.

Súvisiace: Pamätáte si NFT? Vrátili sa vo veľkom

Agentúra Moody’s uviedla, že krajina je naďalej náchylná na finančné šoky, ktoré by mohli ohroziť schopnosť vlády splácať dlhy veriteľov od januára roku 2023. To znamená, že Salvádor bude pravdepodobne potrebovať ďalšiu záchrannú pomoc MMF.

Ostatné krajiny by mali Salvádor nasledovať s mimoriadnou opatrnosťou. MMF vyzval vlády, aby používali nové digitálne formy peňazí iba vtedy, ak dokážu zachovať finančnú stabilitu, efektívnosť a rovnováhu.

MMF varoval: „Pokus o to, aby sa kryptomeny stali národnou menou, je neodporúčanou skratkou.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN

Facebook komentár