Vráťme sa späť do roku 1960, keď plasty boli budúcnosť a spoločnosti hrdo inzerovali: „Lepší život pomocou chémie.“ Bola to samozrejme iná doba s iným chápaním a postojmi voči petrochemickému priemyslu. Tak keď sa dánsky gigant spoločnosť Lego spojil so Shell, neboli žiadne pochybnosti, ako perfektné spojenie medzi hračkárskou spoločnosťou postavenou na hravej stavebnici s vedeckou, chemickou spoločnosťou, ktorá poskytuje svoj surový materiál.
Poďme naspäť do súčasnosti a teraz žijeme samozrejme v celkom odlišnom svete. Desaťročia neobmedzenej výroby a spotreby v petrochémii posunuli našu klímu a prostredie na pokraj nenapraviteľného poškodenia, k tomu aby sa rodičia viac sústredili na to akú Zem zdedia ich deti.
Súvisiace: Lego je “lepšou investíciou ako akcie a zlato”
Greenpeace sa usiloval zabrániť záujmu spoločnosti Shell vŕtať v Arktíde, pomocou jedného z ich dlhotrvajúcich partnerstiev s Legom. Na to použil kreatívne digitálne video, ktoré zobrazovalo panenskú Arktickú prírodu vytvorenú z ikonických hračkárskych kociek zdecimovanú prílivom toxického čierneho oleja. Video rýchlo dosiahlo 6 miliónov videní a demonštrovalo rýchle, presvedčivé schopnosti, dobre vykonanej sociálno-mediálnej aktivity a zároveň ukázalo ako v dnešnom hyper-prepojenom a hyper-transparentom digitálnom svete si musia spoločnosti vyselektovať s kým budú spolupracovať. Keď prichádzal čas predĺženia spolupráce so Shellom, Lego sa nakoniec rozhodlo nepokračovať a ukončilo partnerstvo dlhé viac ako 50 rokov.
V chytrosti budovania značky a lepšieho obchodovania sa Lego usilovalo znova získať a presadzovať ich dlho trvajúcu pozitívnu reputáciu vykonávaním komplexu ambicióznych udržateľných cieľov, zatiaľ čo vytvárali ich kľúčové partnerstvo s agentúrami ako je World Wildlife Fund (Svetový fond na ochranu prírody).
Stredobodom tejto iniciatívy je Lego’s Sustainable Materials Center, ktoré by podľa očakávaní malo zamestnať viac ako 100 zamestnancov, v snahe nájsť a implementovať alternatívy do roku 2030 k existujúcim materiálom. A k dokázaniu ako veľmi sú zasvätený, Lego ihneď oznámilo, že investujú 1 miliardu dánsky korún do tejto oblasti. Toto úsilie sa taktiež rozšíri o balenie a na scenáre spracovania, po konci využitia pre farebné kocky a príslušenstvo.
Ako Jørgen Vig Knudstorp, CEO a prezident spoločnosti Lego Group povedal:
„Je to veľký krok pre LEGO Group na našej ceste vpred, kde chceme dosiahnuť naše ambície o udržateľných materiáloch do roku 2030. Už sme vykonali dôležité kroky na zredukovanie stopy uhlíka a zanechali pozitívny dopad na planétu znížením veľkosti balení, pomocou uvedenia FSC certifikovaného balenia a cez našu investíciu do našej zahraničnej veternej farmy. Aktuálne zvyšujeme aktivity v zameraní na materiály.“
Komplexné úsilie spoločnosti Lego taktiež obsahuje predpoveď na kreatívnu spoluprácu, ako je tá s WWF v ktorej obe skupiny spolupracovali na určení stratégie pre udržateľné materiály. Tá obsahuje všeobecnú definíciu o tom čo udržateľnosť znamená v hračkárskom kontexte a zahrňuje všetky aspekty produkty, ich materiály, výrobu a balenie a napokon kde a ako skončí ich životný cyklus.
Cez záväzok pre viac udržateľný zajtrajšok, chce Lego zaistiť aby budúce generácie detí mohli snívať a stavať všetky exotické a dych berúce prírodne svety tých ktorí prišli pred nimi, kým taktiež tvorili svet, ktorý bol doteraz len v predstavách.
Na základe Kjeld Kirk Kristiansena, vlastníka Lego Group:
„Naša misia je inšpirovať a vyvíjať producentov zajtrajška. Veríme, že náš hlavný vklad do toho je cez kreatívne skúsenosti hier, ktoré poskytujeme deťom. Oznámenie investície je testament na naše pokračujúce ambície kde chceme zanechať pozitívny vplyv na planétu, ktorú budúca generácia zdedí. To je samozrejme v súlade s misiou LEGO Group a v súlade s mottom môjho starého otca a zakladateľa spoločnosti LEGO Group – Oleho Kirka Kristiansena: „Len najlepšie je dosť dobré.“
Súvisiace:
Lego sa stalo najväčším svetovým výrobcom hračiek
Goldman Sachs: 4 megaznačky ktoré bude dominovať maloobchodu
Na to aby sme priniesli túto misiu k životu, LEGO predstavila celosvetovú iniciatívu Build the Change, ktorá bola inšpirovaná stovkami listov, ktoré spoločnosť dostala od detí nadšených zdieľať ich myšlienky. Veľa z nich zahrňovalo environmentálny a zvierací blahobyt.
Jennifer DuBuisson, ktorý je vedúcim manažérom environmentálnej udržateľnosti spoločnosti LEGO poznamenal: „Niekoľko rokov dozadu sme dostali tento list od 9-ročného, kde píše: „Keď vyrastiem, chcem aby moje deti vyrastali v zdravom svete. Oni (deti) sú naši partneri číslo jedna a musíme zabezpečiť, aby sme pracovali na stretnutí ich požiadaviek, s našimi produktmi a našou spoločnosťou.“
Hlboký a komplexný záväzok spoločnosti LEGO pre udržateľnú zmenu a ocenenie ich partnerov ukazuje ako je možné značku prestavať po PR kríze. Pre LEGO, vyhlásenie o jasnej misii informuje na základe hodnôt podstaty, ktorá vznikla na základe skutočného správania vo svete, zahrňuje zapojenia dodávateľského reťazca, aby obratne podporovali ich zámer.
Vzhľadom na to, že LEGO má dosah takmer na 100 miliónov detí v 140 krajinách, je to skvelá príležitosť pomôcť vytvarovať a definovať budúcu generáciu staviteľov, tvorcov a tvorcov snov, ktorá môže mať pozitívny vplyv pre spoločnosť a planétu.
Preložil: Marek Ondruš
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Fortune, NYTimes
Facebook komentár