Pri spravovaní peňazí v Rusku hotovosť je kráľom.
Tri desaťročia po páde komunizmu je podľa spoločnosti Knight Frank v krajine najmenej 163 176 milionárov. Z ich kombinovaných aktív je práve 26% v hotovosti, čo je najvyššia úroveň vo svete. Je to viac ako dvojnásobok podielu v Európe a takmer trikrát viac ako v USA.
Graf: Bohatí Rusi majú najvyššiu úroveň hotovosti vo svojich portfóliách
Olga Raykesová, ktorá je spoluzakladateľkou rodinnej kancelárie Confideri poznamenala: “Ruský konzervatizmus je poháňaný históriou: Po hrubom prechode krajiny ku kapitalizmu nasledovala séria devalvácií meny – naposledy v roku 2014. Existuje málo dôvery v štát alebo existujú rizikové finančné produkty predávané bankami a v krátkodobom horizonte investori v tejto krajine vždy čelia novej kríze.
Raykesová ďalej uviedla: „Vždy je potreba likvidnej hotovosti, aby ste mohli pokračovať v slušnom životnom štýle alebo vložiť pracovný kapitál pre záchranu podniku.“
Mnohí z bohatých ruských jednotlivcov držia svoje peniaze na vkladových účtoch, najmä s obavami, keď globálny rast spomaľuje. Úrokové sadzby sa v posledných dvoch rokoch zvýšili po tom, čo americká centrálna banka sprísnila politiku, keď zákazníci mohli zarobiť 2,8 percenta v amerických dolároch a dokonca tzv. bez rizika. Ďalšou faktom je, že ruský rubeľ voči americkému doláru sa nachádza v strate takmer 50% od roku 2014, kedy USA prišli s prvým uvalením sankcií na Rusko.
Alexey Novikov, korý je konateľom v spoločnosti Knight Frank poznamenal: “Dolár je vnímaný ako bezpečnostné aktívum, ktoré môže zabezpečiť úspory.”
Jednotlivci s vysokou čistou hodnotou majetku v Rusku sa tiež vyhýbali určitým finančným produktom. Oleg Tsarkov, generálny riaditeľ spoločnosti Phoenix Advisors poznamenal: “Bohatí Rusi majú obavy zo zložitých finančných produktov.”
Avšak začína sa to meniť, keďže banky navyšujú marketingové úsilie a sadzby na vklady v ruských bankách začínajú klesať. Podľa výskumnej firmy Frank RG, podiel investičných produktov v portfóliách bohatých klientov v miestnych súkromných bankách v priebehu posledných dvoch rokov vzrástol z 15 na 20 percent.
Ewgeni Smuschkovich, ktorý je riaditeľom trhov pre Rusko, strednú a východnú Európu v spoločnosti Julius Baer Group Ltd. poznamenal, že ruskí zákazníci sa stali otvorenejšími voči alternatívnym investičným produktom a postupne znižujú hotovostný podiel v portfóliách, a to približne o 1% ročne.
Napriek tomu je ťažké prekonať potrebu konzervativizmu a spôsob, akým chcú Rusi agresívne prevádzkovať svoje podniky, pričom sa potrebujú významné uistenia, že ich ďalšie osobné aktíva sú v bezpečí.
Andrei Ivanov, ktorý pomáha spravovať 450 miliónov dolárov v moskovskej Leon Family Office poznamenal: “Podnikatelia v Rusku čelia náročnému podnikateľskému prostrediu a je potreba byť na to pripravený.” Ivanov poznamenal, že podiel hotovosti v portfóliách u niektorých jeho klientov v priebehu posledného roka vzrástol na 30 percent.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloomberg, WSJ
Facebook komentár