Rusko vyhlásilo, že je pripravené prerušiť vzťahy s Európskou úniou, ako vyplýva z úryvku rozhovoru zverejneného v piatok ráno na ruskom webe ministerstva zahraničných vecí. Tieto vyjadrenia tak znamenajú len ďalšiu eskaláciu napätia medzi oboma stranami.
V preklade komentárov agentúry Reuters sa uvádza, že na otázku, či Rusko smeruje k rozchodu s Európskou úniou, ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov odpovedal: „Vychádzame z toho, že sme (na to) pripravení. V prípade, že opäť uvidíme uvalenie sankcií v niektorých odvetviach, čo by opäť vytváralo riziká pre našu ekonomiku, a to aj v najcitlivejších sférach.“
Lavrov dodal: “Nechceme sa izolovať od celosvetového diania, ale musíme byť na to pripravení.” Ak chcete mier, pripravte sa na vojnu.“
Ruské ministerstvo zahraničných vecí ani Európska komisia, ktorá je výkonnou zložkou EÚ, neboli okamžite k dispozícii na vyjadrenia, keď ich v piatok kontaktovala agentúra CNBC.
Vzťah medzi Ruskom a EÚ v priebehu minulého týždňa dosiahol nové dno, keď šéf zahraničnej politiky EÚ – Josep Borrell navštívil Moskvu. Odvtedy už ju analytici označili za „ponižujúcu“ cestu.
Borrell do Moskvy išiel vyjadriť nesúhlas EÚ so zatknutím Alexeja Navaľného, ktorý je jednoznačným kritikom ruského prezidenta Vladimíra Putina. Obvinil však Rusko, že počas svojej cesty zorganizovalo „agresívne usporiadanú tlačovú konferenciu“.
Lavrov v komentároch pre tlač uviedol, že „EÚ nie je spoľahlivým partnerom, prinajmenšom čo sa týka súčasnej fázy.“ Borrell na tento komentár nereagoval, čo vyvolalo hnev niektorých európskych zákonodarcov.
Borrell sa navyše prostredníctvom sociálnej siete Twitter, počas stretnutia s Lavrovom dozvedel, že Rusko vyhostilo troch diplomatov EÚ za účasť na demonštráciách pre podporu Navaľného.
Borrell na blogu dva dni po svojej návšteve, uviedol: „Agresívna tlačová konferencia a vyhostenie troch diplomatov EÚ počas mojej návštevy naznačujú, že ruské orgány túto príležitosť neplánovali využiť na konštruktívnejší dialóg s EÚ.“
Vo výsledku navrhol, aby EÚ uvalila na Rusko nové sankcie – rozhodnutie, ktoré ešte musia schváliť európske vlády.
Nebolo by to prvýkrát, čo budú ruské spoločnosti a jednotlivci sankcionovaní zo strany EÚ. Ich vzťahy sa výrazne zhoršili od ruskej anexie Krymu v roku 2014, ale nakoniec ich väzby sú nesmierne dôležité pre obe strany, vzhľadom na ich spoločné hospodárske, energetické a strategické záujmy.
Analytici pre agentúru CNBC uviedli, že posledné rozdiely medzi Moskvou a EÚ môžu viesť k tlakom pre budovanie plynovodu z Ruska do Nemecka, s označením Nord Stream 2.
Projekt bol ostro kritizovaný, a to aj zo strany Spojených štátov, ktoré uvalili sankcie na spoločnosti pracujúce na plynovode a dokonca ani nový americký prezident Joe Biden nepreukázal, že by sa tento postoj chcel zmeniť.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár