Rusko sa rozhodlo odmietnuť poslať ďalšie dodávky zemného plynu do Európy, čím obmedzilo nádeje, že Moskva môže pomôcť zmierniť svoju pozíciu na trhu krátko potom, čo prezident Vladimír Putin povedal, že jeho krajina bude pripravená pomôcť.
Vysoko očakávané výsledky aukcií v pondelok ukázali, že ruský štátny plynárenský gigant Gazprom si v novembri nezarezervoval dodatočnú kapacitu tranzitu plynu, ani prostredníctvom ukrajinského plynovodného systému, ani v rámci potrubí cez Poľsko smerujúc do západnej Európy .
Gazprom rezervoval iba 30 miliónov kubických metrov denne na trase Jamal-Európa, ktorá bola v novembri k dispozícii o objeme 86,5 milióna kubických metrov denne, čo je množstvo porovnateľné s tým, ktoré bolo zarezervované v septembri, a prostredníctvom Ukrajiny si neobjednalo žiadne objemy.
Výsledky aukcií sú považované za kľúčový signál trhu pre nadchádzajúce objemy, pretože sa uskutočňujú dva až tri týždne pred mesiacom, v ktorom príde k presunu zemného plynu.
Súvisiace: Európa sa v oblasti energií stala „rukojemníkom“ Ruska
Energetickí analytici tvrdia, že tieto výsledky ukazujú, že Rusko naozaj neponáhľa so zvyšovaním dodávok do regiónu, a poskytuje ďalšie dôkazy o tom, že Kremeľ sa snaží umožniť plynulé spustenie komerčných tokov cez Nord Stream 2 – sporný plynovod na zemný plyn, určený na prepravu jeho energetických surovín priamo do Nemecka, cez Baltské more.
Prichádza krátko po tom, čo Putin navrhol, aby krajina mohla poskytnúť dodatočné dodávky pre Európu v čase, keď milióny domácností čelia prudko rastúcim zimným faktúram za energie.
Ruský prezident v rozhovore pre agentúru CNBC v rámci Ruského týždňa energetiky 13. októbra taktiež odmietol návrhy, že krajina používa zemný plyn ako geopolitickú zbraň.
Ponuka väčších objemov plynu „podmienená cez Nord Stream 2“
Podľa údajov Eurostatu, Rusko je najväčším dodávateľom plynu do Európy a v minulom roku poskytovalo približne 43% dovozu plynu do Európskej únie.
Ruské toky zemného plynu do Európy sú však od konca septembra volatilné, čo zvyšuje obavy na trhu a prudko rastúcich cien.
Novembrový kontrakt s označením “Dutch TTF hub“ – európsky benchmark zemného plynu – sa v utorok ráno obchodovali za približne 92 eur za megawatthodinu. Kontrakt predošlého mesiaca v tento deň klesol o približne 2%, čo je mizivé v porovnaní s predchádzajúcimi ziskami, keďže od začiatku roka vzrástol o takmer 400%.
Zákonodarcovia EÚ a vedúci predstaviteľ ukrajinskej štátnej energetickej spoločnosti Naftogaz už skôr obvinili Gazprom z úmyselného zadržiavania dodatočných objemov plynu do Európy a prehlbovania energetickej krízy v regióne.
Medzinárodná energetická agentúra vo vzácnom verejnom pokarhaní Ruska vydala koncom septembra tiež vyhlásenie, v ktorom vyzvala Moskvu, aby do Európy poslala viac plynu, aby prispela k zmierneniu prehlbujúcej sa krízy dodávok v regióne.
Rusko uviedlo, že si v plnom rozsahu splnilo svoje zmluvné záväzky voči Európe.
V pondelok švajčiarsky operátor Nord Stream 2 v pondelok uviedol, že naplnil prvý potrubný kanál takzvaným „technickým“ plynom a je pripravený na komerčné toky.
Tom Marzec-Manser, vedúci analytik pre oblasť európskeho plynu v komoditnej spravodajskej agentúre ICIS, poznamenal: “Tento vývoj zvýšil riziko, že prostredníctvom aukcií cez Poľsko a Ukrajinu nebude rezervovaná primerane dostatočne veľká kapacita, pretože Gazprom by chcel uprednostniť priepustnosť svojho nového plynovodu, pred platením za dodatočnú kapacitu.”
Výstavba plynovodu Nord Stream 2 bola dokončenou v priebehu minulého mesiaca a nemecký energetický regulátor odvtedy uviedol, že má 4 mesiace na dokončenie certifikácie projektu, po obdržaní všetkých potrebných dokumentov k prevádzkovej licencii.
Súvisiace: Vladimír Putin: “Rusko nepoužíva energie ako zbraň”
Vo výskumnej správe Kateryna Filippenko, ktorá je hlavnou analytičkou pre oblasť európskeho plynu v investičnej spoločnosti Wood Mackenzie, uviedla: “Keďže európska bilancia využitia plynu sa v zimných mesiacoch navyšuje, je vidno vysoké riziko, že ruský plyn neposkytne dodatočnú flexibilitu v rámci dodávok.”
„Ukončenie postupov pri vstupe plynu na Nord Stream 2, spolu s absenciou významných rezervácií kapacít na iných trasách, podľa všetkého vysiela Európe silný signál – Gazprom môže byť pripravený dodávať viac plynu, ale pod podmienkou, že Nord Stream 2 prejde cez schválenie.”
Kritici Nord Stream 2 tvrdia, že plynovod nie je kompatibilný s európskymi klimatickými cieľmi, zvyšuje závislosť regiónu od ruského vývozu energie a s najväčšou pravdepodobnosťou posilní Putinov ekonomický a politický vplyv na región.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár