Úroková sadzba v Rusku je už nižšie, ako pred inváziou.

Úroková sadzba v Rusku je už nižšie, ako pred inváziou.

Ruská centrálna banka v piatok znížila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o viac, než sa očakávalo, presnejšie o 150 bázických bodov, keďže krajina čelí silnej hodnote jej meny, ochladzovaním inflácie a možnou recesiou.

Tento krok posúva kľúčovú sadzbu na 8 % z 9,5 %; Analytici podľa prieskumu agentúry Reuters očakávali zníženie sadzieb len o 50 bázických bodov.

Banka vo vyhlásení uviedla: “Vonkajšie prostredie pre ruskú ekonomiku zostáva náročné a naďalej výrazne obmedzuje ekonomickú aktivitu,” pričom poznamenala, že pokles obchodnej aktivity je pomalší, ako sa očakávalo v júni.

Ide o piate zníženie úrokových sadzieb zo strany centrálnej banky Ruska v tomto roku po mimoriadnom zvýšení z 9,5 % na 20 %, ktoré bolo zrealizované koncom februára po invázii Moskvy na Ukrajinu.

V júni znížila sadzbu o 150 bázických bodov na 9,5 % – úroveň, na ktorej bola v čase začiatku invázie.

V piatkovom vyhlásení Centrálna banka Ruska uviedla, že ďalšie spomalenie inflácie bolo spôsobené „vplyvom súboru jednorazových faktorov a utlmeného spotrebiteľského dopytu“.

Ročná inflácia Ruska v júni klesla na 15,9 % z májových 17,1 % a naposledy sa k 15. júlu odhadovala na úroveň 15,5 %.

Graf: 2020-2022 Úrokové sadzby vs. inflácia Ruska 
Rusko-znizilo-klucovu-urokovu-sadzbu-az-o-150-bazickych-bodov-graf

Banka uviedla, že jej budúce rozhodovanie o kľúčovej sadzbe sa bude riadiť dynamikou inflácie vo vzťahu k jej cieľu a „procesom ekonomickej transformácie“, keďže sa snaží prepracovať svoju ekonomiku, aby sa prispôsobila dlhodobým prísnym ekonomickým sankciám zo strany západných mocností.

Centrálna banka Ruska uviedla, že zváži potrebu ďalšieho zníženia kľúčových sadzieb v druhej polovici roku 2022 a očakáva, že inflácia sa v tomto roku zníži na 12 % až 15 %, predtým než v roku 2023 klesne na 5 % až 7 % a vráti sa na svoju úroveň – 4 % cieľ v roku 2024.

Liam Peach, hlavný analytik rozvíjajúcich sa trhov v spoločnosti Capital Economics, poznamenal: „Centrálna banka zjavne necítila potrebu spomaliť tempo znižovania úrokových sadzieb, vzhľadom na zmiernenie inflačných rizík a rozsah zásahu do ekonomickej aktivity.“

“To znamená, že si myslíme, že ďalšie zníženia budú v budúcnosti postupnejšie.” Ruská miera menovej politiky upravená o infláciu pre 12 mesiacov je teraz nižšia ako 3 %, čo je jej priemer za obdobie rokov 2016-19.

Peach navrhol, že veľké pohyby, čo sa týka sadzieb sú teraz už minulosťou a že v budúcnosti je pravdepodobnejšie zníženie o 100 bázických bodov, alebo skôr nižšie hodnoty.

Nakoniec dodal: „Celkovo teraz očakávame, že základná úroková sadzba rok 2022 skončí na úrovni 7,00 % (predtým 7,50 %) a v roku 2023 na úrovni 5,50 %, čo je menej, než väčšina očakáva.”

Úrokové sadzby Ruska a ruský rubeľ

Zníženie úrokových sadzieb Ruska je opakom nedávnych krokov západných bánk, ktoré pristupujú k zvýšeniu úrokových sadzieb v boji proti inflácii, vyvolanej vojnou na Ukrajine. Európska centrálna banka 21. júla zvýšila sadzby o pol percentuálneho bodu. Spojené štáty minulý mesiac zvýšili svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o trištvrte bodu.

Niekoľko dní po tom, čo Moskva spustila inváziu, ruská centrálna banka zvýšila svoju kľúčovú sadzbu na 20 percent, aby podporila rubeľ uprostred západných sankcií, ktoré obmedzujú styky s ruskými bankami, jednotlivcami a spoločnosťami.

Odvtedy sa ruskej centrálnej banke podarilo stabilizovať rubeľ a finančný systém tým, že zabránila odchodu peňazí z Ruska a prinútila exportérov vymeniť väčšinu svojich zahraničných príjmov za ruble.

Ruský rubeľ sa 22. júla obchodoval za 58,8 za dolár, vďaka čomu mala ruská mena väčšiu hodnotu ako deň pred inváziou, keď na nákup 1 dolára bolo potrebných 78,8 rubľov.

Vyššie ceny energií dokonca pomohli podporiť ekonomiku Ruska, aj keď je čoraz viac izolovanou na globálnych finančných trhoch. Moskve sa podarilo nájsť alternatívnych kupcov svojej ropy najmä v Ázii, zatiaľ čo Európa sa aj naďalej spolieha na jej zemný plyn.

 

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár