Rusko si nad USA v Arktíde udržuje kľúčovú výhodu, vďaka ktorej môže naďalej rozširovať svoju moc.
V roku 2017, Moskva očakáva dodávku nových jadrových ľadoborcov. Tým rozšíri svoju silu svojich ďalších šiestich jadrových ľadoborcov, ktoré sú už v pod aktívnou správou Ruska, spolu s najmenej tuctom ďalších dieselových ľadoborcov, ktorý sú už taktiež v prevádzke.
Naopak, americká pobrežná hliadka má v súčasnosti iba dva dieselové ľadoborce, okrem schopných menších vlečných člnov, ktoré by sa vedeli dostať cez zamrznuté oblasti.
Ľadoborce nie sú priamym armádnym príslušenstvom. Namiesto toho, tieto plavidlá hrajú niekoľko úloh v arktických stratégiách každého národa. Tieto plavidlá umožňujú prechod ďalších plavidiel, ktoré služia na obchodné, prieskumné a vojenské účely, čiže cesty cez arktický ľad môžu byť celoročne bezpečnými.
Súvisiace: Armády sa pripravujú na roztopenie Arktídy
Pobrežná stráž USA uvádza: “Keďže obchodné cesty sa v Severnom ľadovom oceáne zvyšujú, vrátane petrochemického prieskumu a rybolovu, Spojené štáty majú zásadný národný záujem pre udržanie veľkého počtu polárnych ľadoborcov, ktoré budú mať schopnosť zabezpečiť celoročnú prítomnosť stráže v týchto dôležitých vodách.”
Aj keď v súčasnej dobe je stále Arktída ešte všeobecne vo veľkej miere pod ľadom, očakáva sa, že vďaka obchodu sa stane centrom ekonomickej aktivity, keďže Artktický ľad pokračuje v jeho topení.
Tento región je zásobený cennou ropou, zemným plynom, minerálmi a veľkým množstvom rýb. USA odhaduje, že zásob ropy a plynu Arktídy predstavujú 13 percent doteraz neobjavených svetových zásob ropy, 30 percent plynu a 20 percent neobjavených, ale vyťažiteľných svetových zásob plynových kondenzátov.
Súvisiace: Severské krajiny sa spájajú proti ruskému tlaku v oblasti Arktídy
Dopravné spojenia po celej Arktíde sa taktiež stanú kriticky dôležitými. Navrhovaná ruská cesta “Northern Sea Route” by nakoniec v ekonomickej dôležitosti mohla súperiť so Suezským prieplavom. Trasa by mala prepojiť dopravu z Európy do Ázie už za 35 dní, na rozdiel od 48-dňovej cesty cez Suezský prieplav.
Ak národy budú chcieť zarábať na týchto zmenách, budú musieť mať dostatočný počet ľadoborcov, aby zabezpečili, že arktické cesty budú celoročne otvorené. A v súčasnosti je zjvane Rusko v týchto schopnostiach omhoho ďalej pred USA.
Zdroj: TheWeek, Dailycaller
Facebook komentár