Nedávno zverejnené údaje ukázali, že Rusko si voči Číne (v júli) už tretím mesiacom za sebou udržalo pozíciu najväčšieho dodávateľa ropy, keď nezávislé rafinérie zintenzívnili nákupy zľavnených dodávok a zároveň znížili dodávky od konkurenčných dodávateľov, ako je Angola a Brazília.
Údaje čínskej Generálnej colnej správy ukázali, že dovoz ruskej ropy, vrátane dodávok čerpaných cez východosibírsky tichooceánsky ropovod a námorných zásielok z ruských európskych prístavov a prístavov na Ďalekom východe, dosiahol celkovo 7,15 milióna ton, čo je o 7,6 % viac ako pred rokom.
Napriek tomu ruské objemy v júli, ekvivalentné približne 1,68 miliónom barelov denne (bpd), boli pod májovým rekordom na hodnote takmer 2 miliónov barelov denne. Čína je najväčším nákupcom ropy v Rusku.
Dovoz od druhého najväčšieho dodávateľa – Saudskej Arábie sa minulý mesiac od júna, v ktorom bol zaznamenaný najnižší objem za viac ako tri roky, vrátil na 6,56 milióna ton alebo 1,54 milióna barelov denne, ale stále je mierne pod úrovňou spred roka.
Dovoz z Ruska medziročne dosiahol 48,45 milióna ton, čo je medziročný nárast o 4,4 %, pričom stále zaostáva za Saudskou Arábiou, ktorá dodala 49,84 milióna ton, čo je len 1 % pod úrovňou spred roka.
Dovoz ropy do Číny v júli medziročne klesol o 9,5 %, pričom denné objemy boli druhé najnižšie za štyri roky, keďže rafinérie stiahli zásoby a domáci dopyt po palivách sa zotavoval pomalšie, ako sa očakávalo.
Súvisiace:
Saudská Arábia zdvojnásobila dovoz vykurovacieho oleja z Ruska
India spomalila nákup ropy z Ruska a posilnila dovoz zo Saudskej Arábie
Silné nákupy z Ruska vytlačili konkurenčné dodávky z Angoly a Brazílie, ktoré medziročne klesli o 27 % a 58 %.
Colné úrady v priebehu minulého mesiaca nehlásili žiadny dovoz z Venezuely ani Iránu. Štátne ropné firmy sa od konca roka 2019 vyhýbali nákupom z dôvodu obáv, že sa dostanú do konfliktu v rámci sekundárnych sankcií USA.
Dovoz z Malajzie, ktorý sa v posledných dvoch rokoch často využíval ako prestupný bod pre ropu pochádzajúcu z Iránu a Venezuely, medziročne vzrástol o 183 % na 3,34 milióna ton a z júnových 2,65 milióna ton.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár