Rusko-je-aktualne-vystavene-historickemu-nesplacaniu-dlhu-co-sa-stane-dalej

USA oznámili, že nepredĺžia výnimku, ktorá by Moskve dovolila zaplatiť zahraničný dlh americkým investorom v amerických dolároch, čo by mohlo Rusko zatlačiť k platobnej neschopnosti.

Až do stredy americké ministerstvo financií udelilo kľúčovú výnimku zo sankcií voči ruskej centrálnej banke, ktorá jej umožnila v jednotlivých prípadoch spracovávať platby držiteľom dlhopisov denominovaných v dolároch, prostredníctvom amerických a medzinárodných bánk.

To umožnilo Rusku splniť svoje predchádzajúce termíny na zaplatenie dlhu, vďaka čomu mohlo využiť svoje nahromadené devízové rezervy, čím uskutočňovali platby.

Úrad pre kontrolu zahraničných aktív ministerstva financií (OFAC) však povolil, aby výnimka vypršala v stredu poobede.

Rusko si v posledných rokoch vytvorilo značné rezervy v cudzej mene a má prostriedky na zaplatenie, takže pravdepodobne napadne akékoľvek vyhlásenie o nesplatení z dôvodu, že sa pokúsilo o platbu, ale bolo zablokované režimom sprísnených sankcií.

Súvisiace: Rusko denne stojí vojna na Ukrajine odhadovaných $900 mil.

Moskvu čaká tento rok záplava termínov na splatenie dlhu, prvá je práve v dnešnom dni, keď je splatných 100 miliónov eur (107 miliónov dolárov) na úrokoch z dvoch dlhopisov, z ktorých jeden vyžaduje platbu v dolároch, eurách, librách alebo švajčiarskych frankoch – ostatné môžu byť splatené aj v ruských rubľoch.

Agentúra Reuters a denník The Wall Street Journal v piatok informovali, že ruské ministerstvo financií už previedlo finančné prostriedky na uskutočnenie týchto platieb, no koncom júna je splatných ďalších 400 miliónov dolárov na úrokoch.

V prípade zmeškanej platby bude Rusko čeliť 30-dňovej ochrannej lehote predtým, ako bude pravdepodobne označené za neplatiča.

Rusko od boľševickej revolúcie v roku 1917 vedelo splácať svoj dlh v cudzej mene nepretržite.

„Neznáme územie“

Ústrednou témou dôsledkov rozhodnutia OFAC, ohľadom nepredĺženia výnimky je tak na stole otázka, či sa Rusko označí, že v platbách investorom zlyhalo.

Adam Solowsky, partner pre oblasť finančného priemyslu v rámci globálnej právnickej firmy Reed Smith, v piatok pre agentúru CNBC povedal, že Moskva bude pravdepodobne tvrdiť, že nie je v omeškaní, keďže platba bola znemožnená, napriek tomu, že prostriedky má k dispozícii.

„Tento argument sme už videli, keď sankcie OFAC zabránili platbám, štátny emitent vtedy tvrdil, že nie sú v omeškaní, pretože sa pokúsili uskutočniť platbu a boli zablokovaní,“ povedal Solowsky, ktorý sa špecializuje na zastupovanie správcov pri nesplácaní štátnych dlhopisov a reštrukturalizácií.

“Potenciálne po vyriešení situácie môže nastať scenár dlhotrvajúceho súdneho sporu, keď sa budú snažiť zistiť, či v reálne došlo k nesplneniu záväzkov.”

Solowsky zdôraznil, že situácia v Rusku je rozdielnou od obvyklého procesu tzv. “suverénneho zlyhania“, v ktorom keď sa krajina blíži k bankrotu, s medzinárodnými investormi pristupuje k reštrukturalizácií svojich dlhopisov.

Solowsky ďalej uviedol: “To nie je pre Rusko v tejto chvíli možné, pretože v podstate podľa sankcií s nimi nikto nemôže obchodovať, takže normálny scenár, ktorí by sme za bežných okolností, nie je to, čo by sme v tomto prípade očakávali.”

Dodal, že to ovplyvní prístup Ruska na globálne trhy a potenciálne zvýši zabavenie aktív doma aj v zámorí.

Solowsky ďalej uviedol: “Dostávame sa do tzv. neznámeho územia. Jedná sa o hlavnú svetovú ekonomiku. Myslím si, že spadový efekt z najbližších dní budeme vidieť počas najbližších rokov.“

Nesolventnosť „na ďalšie roky“

Timothy Ash, ktorý je hlavným analytikom pre oblasť rozvíjajúcich sa trhov v spoločnosti BlueBay Asset Management, v utorok v e-maile uviedol, že je len otázkou času, kedy Moskva bude označená za to že neplní svoje finančné záväzky.

Ash ďalej uviedol: “Jedná sa o správny krok od OFAC, pretože udrží Rusko v platobnej neschopnosti na ďalšie roky, teda pokiaľ Putin zostane prezidentom a/alebo opustí Ukrajinu. Rusko sa bude môcť dostať z platobnej neschopnosti len vtedy, keď mu to OFAC dovolí. OFAC si preto túto finančnú páku ponecháva.“

“Bude to ponižujúce pre Putina, ktorý vykonal veľký krok s (bývalým kancelárom Nemecka) Schroederom v čase, keď bolo Rusko naposledy na pokraji bankrotu v rámci Parížskeho klubu, aby veľmoci ako Rusko splácali svoje dlhy. Rusko už nemôže splácať svoje dlhy kvôli invázii na Ukrajinu.”

Ash predpovedal, že Rusko stratí väčšinu svojho prístupu na trh, dokonca aj v smere do Číny, vo svetle zlyhania, keďže jediné financovanie Moskvy bude dosahovať „premrštené“ úrokové sadzby.

“To znamená žiadny kapitál, žiadne investície a žiadny rast. Nižšia životná úroveň, odliv kapitálu a mozgov. Rusi budú kvôli Putinovi ešte dlho chudobnejší.”

Ash naznačil, že by to prehĺbilo izoláciu Ruska od globálnej ekonomiky a znížilo jeho postavenie veľmoci na podobnú úroveň ako Severná Kórea.

“Spálené mosty”

Agathe Demarais z výskumnej spoločnosti Economist Intelligence Unit, nedávno uviedla: “Keďže ruský štátny dlh je nízky a pred inváziou klesal, vstup do toho, čo EIU považuje za nevyhnutný default, nemusí pre Rusko predstavovať veľký problém.“

“Pre mňa je to skutočne signál, či si Rusko myslí, že všetky mosty so Západom a finančnými investormi boli spálené. Ak ste suverénna krajina, zvyčajne robíte všetko pre to, aby ste sa vyhli platobnej neschopnosti.“

„Všetky kroky, ktoré v súčasnosti vidíme (aspoň pre mňa) naznačujú, že Rusko v skutočnosti nemá obavy z platobnej neschopnosti, a myslím si, že je to preto, lebo Rusko skutočne očakáva, že nedôjde k žiadnemu zlepšeniu, čo sa týka pohľadu vzťahov s krajinami Západu.”

Súvisiace: Rusko potrebuje predávať ropu. Dochádzajú mu možnosti

Dodala, že represívne sankcie proti Rusku zo strany USA a západných spojencov pravdepodobne zostanú v platnosti „na neurčito“, keďže nepravdivá charakteristika invázie Kremľom ako „denacifikačného“ úsilia znamená, že sa len tak ľahko nedá zvrátiť.

EIU očakáva horúcu vojnu počas celého roka a následne zdĺhavý konflikt, pretože Rusko a Západ sa pokúšajú prekonfigurovať dodávateľské reťazce tak, aby sa prispôsobili novému režimu sankcií, namiesto toho, aby hľadali spôsoby, ako ho ukončiť.

Rusko stále “priťahuje“ značné množstvo hotovosti z vývozu energie a pokúša sa prinútiť európskych dovozcov, aby platili za ropu a plyn v rubľoch, aby sa vyhli sankciám.

Demarais nakoniec dodola: “To, čo to skutočne ukazuje, je stratégia spálených mostov, z ktorej Putin vníma, že už nemá čo stratiť.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Bloomberg

Facebook komentár