Rusko aktuálne znížilo jeho dlhodobé prognózy ekonomického rastu, čo poskytuje ďalšie dôkazy ohľadom spomalenia rozvíjajúcich sa trhov.

Minister hospodárstva Alexej Ulyukayev povedal, že ročný rast HDP by do roku 2030 mal v priemere rásť o 2,5%, v porovnaní s predchádzajúcou prognózou, na úrovni 4,3%.

Toto pesimistické posúdenie dodáva negatívny obraz zhoršenia ôsmej najväčšej ekonomiky na svete.

Medzinárodný menový fond a Svetová banka v posledných mesiacoch taktiež znížili ich prognózy rastu ruskej ekonomiky pre rok 2013.

V októbri MMF zmenil očakávanie rastu v Rusku, na nižšiu úroveň 1,5% z 3,5% očakávanom v predchádzajúcom roku. Svetová banka o mesiac skôr znížila odhad rastu pre túto energetickú veľmoc na 1,8% z úrovne 2,3% – predpokladanej v mesiaci máj.

( Súvisiace: 10. najmocnejších ľudí sveta za rok 2013 – Top Forbes )

Významný svetový výrobca energie (Rusko) čelí zmenšovaniu svojho bohatstva, z dôvodu nižších cien komodít a oslabenia dopytu. Zmenšujúci sa objem investícií a oslabovanie ruského rubľa taktiež utlmujú rast, pričom väčšie spoliehanie sa na ropný sektore vrhá tieň na dlhodobý ekonomický potenciál.

MMF a Svetová banka uvádzajú, že štrukturálna reforma je zásadná pre budúcu prosperitu Ruska. Okrem diverzifikácie od ropy, to znamená aj boj proti korupcii a stimulovaniu investícií na podporu jej ekonomiky o veľkosti 2 biliónov amerických dolárov.

Spomalenie Ruska nasleduje po podobnom trend spomedzi jej rovesníkov spomedzi krajín BRICS.

( Súvisiace: Z Ruska bolo zo zimných olympijských hier v Soči údajne ukradnutých cez $ 30 miliárd )

Brazílska ekonomika ochladzuje z jej neuveriteľného tempa v posledných niekoľkých rokoch, ako sa domácej spotrebe sa nepodarilo naplniť pokles dopytu po prírodných zdrojoch.

Čína taktiež bojuje so svojimi štrukturálnymi problémami. Po desaťročiach jej dvojciferného medziročného rastu, má Peking aktuálny oficiálny odhadovaný cieľ pre rok 2013 na úrovni 7,5%, pretože krajina sa táto snaží prejsť na spotrebu (než vývoz a lacné úvery).

Očakávania prísnejšej menovej politiky USA prispeli k ďalšiemu negatívnemu protivetru na rozvíjajúcich sa trhoch v tomto roku. Toto všetko viedlo k odchodu investorov z kapitálových akciových trhoch v miestach, ako sú India, Brazília a Indonézia.

Obavy z toho, že Federálny rezervný systém vypne jeho stimulačné opatrenia v súčasnosti oslabili – akcie v Indii sa dostali späť na rekordné maximá – ale to nemôže zakryť cyklické spomalenie, ktorým čelia mnohé rozvíjajúce sa ekonomiky.

Podnikové zisky taktiež vykazujú známky napätia. V uplynulých mesiacoch nadnárodná spoločnosť spotrebného tovaru Unilever a potravinársky gigant Nestlé  vydali varovania ohľadom spomalenia rastu na rozvíjajúcich sa trhoch, čo by malo zasiahnuť predaje, zatiaľ čo IBM taktiež čelí spomaleniu na novo vznikajúcich trhov.

Zdroj: Kyiv Post

Facebook komentár