Veľké ruské spoločnosti vykonávajú presun časti ich hotovosti do ázijských bánk, z dôvodu najnovších sankcií zo strany USA a EÚ, keďže vyjadrili obavy z toho, že Rusko by nakoniec mohlo byť úplne vylúčené z amerických finančných trhov amerického dolára.
Druhý najväčší mobilný operátor v krajine – Megafon vo štvrtok uviedol, že vykonal prevod 40 percent svojich peňažných rezerv do hong-kongského doláru u čínskych bánk, pričom zvyšných 60 percent má v ruských rubľoch.
Zdroje blízke spoločnostiam Norilsk Nickel a Novatek poznamenali, že tento producent niklu a druhý najväčší ruský producent zemného plynu taktiež vykonali presunuli niektorých zo svojich devízových rezerv držaných v americkom dolári.
Súvisiace: Ruskí miliardári v roku 2014 stratili viac než $ 14 miliárd
Vedúci bankár, ktorí pracuje na financovaní obchodu a riadenia hotovosti u veľkej západnej banky v Moskve poznamenal: “Dostávame veľa žiadostí k pomoci zákazníkom, aby sme ich rezervy previedli do hong kongských dolárov,” … “Najprv to bolo hlavne z amerických dolárov na eura a v súčasnosti sa jedná o hong kongský dolár. “
Analytici a bankári uviedli, že tieto kroky odrážajú zvýšené obavy panujúce medzi oligarchami krajiny, ako sa sankcie začínajú stupňovať. Charlie Robertson, vedúci analytik u Renaissance Capital povedal: “Je celkom prekvapujúce, že spoločnosť Megafon, zameriavajúca sa na domáce spoločnosti sa rozhodla umiestniť tak veľkú časť do hongkonských dolárov. To znamená, že uvažuje a pracuje s najhorším možným scenárom,” .. “Takýto scenár v “štýle Iránu” je dosť nepravdepodobný, ale existujú určité znepokojenia.”
Od piatka bol rad významných ruských štátnych a rozvojových bánk vylúčených z predaja nových dlhopisov, alebo akcií so splatnosťou dlhšou ako 90 dní, na občanov EÚ a ich spoločností. To bolo v rámci sankcií, ktoré rozširujú čiastočné obmedzenia z amerických kapitálových trhov, na európske trhy.
Súvisiace: 15 ohromujúcich faktov o Rusku
Spoločnosť Megafón je riadená Alisherom Usmanovom – najbohatším mužom Ruska, ktorý má väzby na Kremeľ. Vladimir Potanin a Oleg Deripaska držia podiely vo firmách Norilsk Nickel. Všetci traja oligarchovia, ako aj ich spoločnosti doteraz sankciám unikali.
Novatek, aj keď nie je terčom sankcií EÚ, spadá pod americké obmedzenia kapitálového trhu oznámené počas minulého týždňa a jej miliardár a akcionár Gennady Timchenko, ktorý sa nachádza v blízkosti prezidenta Vladimíra Putina bol jedným z prvých oligarchov, na ktoré sa vzťahoval zákaz udeľovania víz USA a zmrazenia aktív proti Rusku, po kríze na Ukrajine.
Spoločnosť Megafon poznamenala, že sa sa rozhodla presunúť 40 percent svojej hotovosti do hongkonských dolárov a čínskych bánk, pretože mena Hong Kongu je menou, ktorá je “účinná náhrada voči americkému doláru aj v dobách narušenia trhu” a pretože hongkonské doláre sú “na dosah ruky “v čínskej banke. Hongkongská firma Huawei – poskytovateľ telekomunikačných zariadení počas minulého mesiaca získala veľkú zákazku od tejto firmy.
Ruskí manažéri a bankári uviedli, že čínske banky s najväčšou pravdepodobnosťou profitovali zo zvýšených obáv z úplného zákazu dolárových transakcií, pretože sú považované za najmenej nasledovanie hodné, aby vyjadrili súhlas so sankciami Západu.
Podľa dvoch bankárov, niektoré ruské spoločnosti sa snažia chrániť svoju hotovosť z potenciálne viac drastických sankcií cez rôzne druhy štruktúrovaných prevodov. Západní bankári tvrdia, že ich inštitúcie odmietajú všetky takéto požiadavky od svojich zákazníkov, ale predpokladajú, že niektoré čínske banky ich budú akceptovať.
Súvisiace: Putin vyzýva miliardárov aby platili dane v Rusku
Tieto kroky firiem z obávaného amerického zákazu dolárových transakcií navyšujú predchádzajúci záujem o prevod peňazí do ázijských mien a jurisdikcií. V nadväznosti na finančnú krízu na Cypre, kde veľká časť ruských zahraničných fondov držala mnoho ruských podnikov začali realizovať otváranie účtov v Hong Kongu a Singapure. Plány ruskej vládu, aby boli viac regulované offshore štruktúry mali rovnaký účinok.
Zdroj: Reuters, Bloomberg
Facebook komentár