Miera zníženia úrokových sadzieb od Ruskej centrálnej banky počas minulého týždňa nebude stačiť, aby sa zabránilo dosiahnutiu ťažkých tohtoročných strát v bankovom systéme krajiny – ich veľkosť by mohla byť na úrovni až 1 bilióna ruských rubľov (14, miliardy amerických dolárov, 9,6 miliárd libier).
Analýza od ratingovej agentúry Moody’s poukazuje, že ruské banky sa snažia zamedziť zvyšovaniu nákladov, v dôsledku prekvapivého zvýšenie sadzieb zo strany centrálnej banky, počas minulého mesiaca o veľkosti 650 bázických bodov na 17%. Aj keď Centrálna Banka Ruska minulý týždeň znížila sadzby na 15% v snahe zmierniť tlak na bankový systém, tieto opatrenia pravdepodobne nebudú stačiť k tomu, aby zvrátili tento trend.Súvisiace:
Súvisiace: FOREX: Je čas na kúpu ruského rubľa?
Moody’s píše:
“Odhadujeme, že celková čistá strata tohto odvetvia sa v roku 2015 bude pohybovať okolo 1 bilióna ruských rubľov, v porovnaní s čistým ziskom v roku 2014 na úrovni 600 miliárd a čistým ziskom v roku 2013 vo výške 1 bilióna rubľov.”
Zvýšenie úrokovej sadzby až na 17% bolo vykonané tak, aby zastavilo kolabujúcu hodnotu ruského rubľa, ale zvýšilo náklady na požičiavanie peňazí a obsluhu dlhu, čo taktiež predstavuje riziko pre domáce výdavky. Aj keď bol dosiahnutý veľmi obmedzený úspech (keďže cena ropy pokračovala vo svojom prepade, čo ho ťahalo smerom nadol aj rubeľ), negatívne dôsledky boli hradené ruským bankovým systémom. Vláda bola do rôznych finančných inštitúcií, vrátane štátnych veriteľov VTB a Gazprombank nútená vykonať injekciu vo výške 2,4 miliardy dolárov.
Interfax aktuálne oznámila, že za rozhodnutím zníženia úrokových sadzieb od Centrálnej Banky Ruska môžu byť hlavne pokračujúce ťažkosti bánk. Citovali taktiež list od Anatolija Aksakova, prezidenta Asociácie regionálnych bánk Ruska, ktorý bol adresovaný guvernérke centrálnej banky Elvire Nabiullinovej. V ňom sa uvádza:
Situácia na ruskom bankovom trhu čelí vážny problémom. Aj napriek určitej stabilizácii na devízovom trhu a očakávanom prílivu daní a rozpočtových zdrojov, banky zažívajú akútny nedostatok likvidity. Podľa bankárov, za prudkým rastom úrokových mier je hlavne zvýšenie kľúčovej sadzby, čím sa začal rozsiahli proces platobnej neschopností spoločností. Bankári sa domnievajú, že zachovanie súčasnej situácie spôsobí vlnu bankrotov, nielen u úverových inštitúcií, ale taktiež veľkého počtu podnikov a firiem.
Bohužiaľ, vyzerá to, že to zašlo príliš ďaleko a je vidno, že vyššie sadzby si vyberajú svoju daň. Vyššie sadzby zasiahli ziskové marže bánk a náklady na financovanie ktoré boli schopné účtovať, rástli rýchlejšie ako miera úrokov pre nesplatené úvery. Ak sadzby zostanú okolo súčasných úrovní, Moody’s odhaduje, že ruské banky mohli sa snažiť pokryť svoje náklady.
Ratingová agentúra píše:
S úrokovou sadzbou Centrálnej Banky Ruska na úrovni 15%, odhadujeme, že čistá tvorba úrokových výnosov z operácií s klientmi ruských bánk sa v roku 2015 zníži o jednu tretinu na takmer 1,5 bilióna rubľov. Celkové opakované výnosy (vrátane čistého úrokového výnosu, poplatkov a provízií) v roku 2015 ťažko dosiahnu úroveň 2,3 bilióna rubľov, čo nestačí na pokrytie administratívnych nákladov bánk a pravdepodobnú výšku úverových nákladov v dôsledku rastúcich problémových úverov.
Súvisiace:
Predseda ruskej banky: “Celá ekonomika bude pod kontrolou štátu”
Komentátor v “ruskom FT” čitateľom radí vyťahovať svoje peniaze z bánk
Táto ruská hra bánk ohľadom ich finančných výpomocí by podľa očakávaní analytikov pravdepodobné mala v tomto roku navýšiť náklady vlády o ďalších 40 miliárd amerických dolárov. Ako súčasť vládneho “protikrízového plánu”, ktorý bol prednesený v minulom týždni, vláda oznámila odloženie podpory bánk o hodnote 1,55 miliárd rubľov, ale toto číslo sa pravdepodobne ukáže len ako malé percento z toho, čo bude potrebné, aby sa podarilo udržať bankový systém Ruska nad vodou.
Zdroj: Wall Street Journal Blog
Facebook komentár