Je to veľmi tenký ľad, ale niektorí ekonómovia a peňažný manažéri sa prikláňajú k nádeji, že rozvojový svet, ktorý sa vyhol katastrofálnemu americkému, európskemu a japonskému pôžičkovému večierku, bude motorom rastu v nasledujúcom desaťročí. Čínske rezervy a brazílske prírodne zdroje, takéto je odôvodnenie, stabilizujú ináč nestabilný finančný systém generovaním nových investičných príležitostí, ktoré nahradia vyčerpané akcie a dlhopisy rozvinutých krajín.
No. Obrázky čínskych miest duchov je všetko čo potrebujete vedieť o alokácii kapitálu tejto krajiny — a fakt, že vlastnia trilión dolárov v amerických dlhopisoch a zvyšujú množstvo držaných európskych dlhopisov nie je plus.
Teraz Brazília, ktorá konečne napĺňa potenciál jej krajiny a ľudí ukazuje, že jedná ako „povzdych“ Amerika:
Brazílsky rozmach balansuje na osobnej úverovej bubline
Tak ako mnohí zo 40 miliónov Brazílčanov, ktorí sa pridali od roku 2003 ku strednej triede, aj on dostal chuť na konzum v americkom štýle a bezhlavo skočil do sveta ľahkých úverov, kedysi dostupných len pre bohatých.
Nebol schopný splácať už 3 krát za posledné 4 roky. Teraz má toho zas nad hlavu, aby zabezpečil svoju ženu a 4 ročnú dcéru.
Xavier je len ďalší dlžník, ktorý sa obáva, že ekonomický rozmach Brazílie by mohol byť sčasti postavený na bubline v osobných úveroch, dokonca s úrokmi na kreditných kartách často dosahujúcich 200 %. Ekonómovia sa obávajú, že ak to praskne, mohlo by to vážne poškodiť ekonomiku, ktorá prešla globálnym útlmom lepšie, ako ktoríkoľvek iný národ.
„Suma, ktorú dlžím stále rastie. Platím, ale nemôžem zastaviť túto lavínu dlhov. Úrok je každý mesiac privysoký.“ hovorí Xavier, poukazujúc na posledný účet z kreditnej karty, na ktorom stále dlží $2,200. Snažil som sa poučiť z tvrdej skúsenosti, ako lepšie riadiť svoj dlh, ale už som ďaleko za tým.
Brazílsky vodcovia chválili novo spotrebiteľov akým je Xavier, ako ťahúňov národného ekonomického rastu. Ich spotreba pomohla krajine sa vynoriť z globálnej ekonomickej krízy v časoch, keď sa ľudia z iných krajín sťahovali späť.
Teraz sa niektorí ekonómovia obávajú, že práve títo spotrebitelia budú pochovaní tak vysokou pôžičkovou sadzbou. Obávajú sa, že ak dlh naštrbí kúpnu silu strednej triedy, Brazília by mohla čeliť recesii.
Úroky na kreditných kartách v brazílskom finančnom centre Sao Paulo sú v priemere 238 %, podľa štúdie uskutočnenej na začiatku tohto roka Fecomerciom, federáciou obchodu. To znamená, že $1,000 za jeden rok vyústi do $3,380. Očakáva sa, že tieto náklady budú rásť tým, že Brazílska centrálna banka bude zvyšovať úrokové sadzby v boji proti inflácii.
Predtým ľudia ako Xavier, ktorý má 24 rokov a zarobí okolo $2,000 mesačne jazdením vo svojom taxíku, nemohli dostať úver. Brazília bola sužovaná hyperinfláciou v 90tych rokoch a ekonomickou turbulenciou na začiatku roku 2000.
Keď národ dostal ekonomiku pod kontrolu, banky začali rozširovať ponuky úverov. Množstvo kreditných kariet v obehu sa strojnásobilo na 150 miliónov za posledných 8 rokov.
Ekonómovia hovoria, že mnoho ľudí si zaobstaráva kreditné karty bez toho aby vedeli, ako riadiť svoj dlh. Ale pre tých, ktorí si chcú kupovať veci a nemajú peniaze v hotovosti, nie je iná alternatíva.
Vysoké úrokové sadzby znamenajú, že Brazílčania musia vyplácať ich karty každý mesiac, alebo sa rýchlo utopia v dlhu.
Za prvých 6 mesiacov tohto roka sa počet Brazílčanov neschopných splácať zvýšil o 22 % z toho istého obdobia v roku 2010, najväčší skok za posledných 9 rokov : hovorí Serasa Experian z ratingovej agentúry. Súkromný ekonómovia hovoria, že 1 z 10 Brazílčanov nie je schopný splácať.
Do konca roka centrálna banka očakáva, že 28 % použiteľného príjmu Brazílčanov pôjde na správu dlhu, v porovnaní k 16 % v USA a menej ako 10 % v iných rozvojových krajinách.
Spotrebiteľská dôvera v Brazílii klesla v júni na 2 ročné minimum, podľa posledného prieskumu Národnej konfederácie priemyslu. Je to predovšetkým preto, že rastúce úrokové sadzby a inflácia dosahujúca 6.71 %, pri vládnom strope vo výške 6.5 % , dáva pod tlak chudobnejších Brazílčanov.
Toto všetko sa deje zatiaľ čo nezamestnanosť v Brazílii je na historickom minime a celková ekonomika ostáva silná, čo robí starosti niektorým ekonómom ktorí očakávajú, že situácia sa zhorší spomalením rastu. Očakáva sa, že ekonomika s minuloročným rastom 7.5 % sa tento rok z pomalý na 4 %.
„Nepodceňoval by som možnosť, že ako výsledok toho by mohla byť recesia v Brazílii v najbližších 3 rokoch:“ hovorí Neil Shearing, seniorský ekonóm rozvíjajúcich sa trhov z Capital Economics v Londýne.
Minister financií Guido Mantega popiera, že ekonomika Brazílie prehrieva a poháňa úverovú bublinu. Posledný vládny ekonomický posudok poznamenal, že úverový dlh v súkromnom sektore je rovný 54 % celkovej ekonomickej produkcii Brazílie – výrazne nižšia ako 120 % v Číne a Južnej Afrike, kde sú úroky oveľa nižšie.
Prezident centrálnej banky Alexandre Tombini povedal senátu že si myslí, že počet spotrebiteľov v Brazílii, ktorí nie sú schopný splácať, by sa mal ustáliť a potom klesať, keď budú Brazílčania viac opatrní s úvermi.
David Beker, vedúci Latinsko-americkej stratégie a stratégie fixného príjmu z Bank of America Merrill Lynch v Sao Paule povedal: „ Brazília sa prispôsobuje na rýchlo rastúcu úlohu úveru, ale povedať na základe toho že sa jedná o bublinu alebo že to praskne je prehnané.„
Centrálna banka by mohla podniknúť viacero krokov aby ukontrolovala úvery, zahŕňajúc požiadavku na banky aby držali viac peňazí v rezervách alebo zdanenie niektorých nákupov cez kreditné karty. Kedysi použila oboje tieto opatrenia.
Samy Dana, ekonóm a finančný profesor z nadácie Getulio Vargas sa obáva, že úverová bublina by mohla spôsobiť bubliny v iných sektoroch ekonomiky, napríklad v nehnuteľnostiach, keď budú Brazílčania míňať za hranice ich možností.
Nájomné za prvotriedne kancelárske priestory je najvyššie v Amerike, nedávno predbiehajúce New York a 4. najvyššie na svete, podľa sprostredkovateľa realít Cushman & Wakefield.
Pre taxikára Xaviera znamená byť zadlžený v Brazílii noci v práci, namiesto toho aby sa hral so svojou dcérou. Rezignoval pracovať tak dlho aby splatil svoj $2,200 dlh. A vie, že hocijaké náhle nešťastie ho vtiahne ešte hlbšie do diery.
Niekoľko myšlienok :
Likvidita vždy naháňa rast čo znamená, že toto všetko je naša chyba. FED vytvára prílivovú vlnu úverov aby udržala Americké a Európske banky od znižovania ich výkonnostných bonusov a väčšina týchto peňazí tečie do mladších a viac pružných ekonomík, čo tlačí ceny a vedie Brazílčanov aby si požičiavali predtým než ich mena stratí ešte viac svojej hodnoty. Nie je nič zvláštne na likvidite ktorá poháňa kreditný boom, ani o výsledku nie je pochýb. Ceny budú rásť alebo vláda bude zvyšovať úrokové sadzby až kým jedno s druhým nezastaví rast, milióny zadlžených ľudí a biznisov skolabuje a ľudia prestanú hovoriť o Brazílii ako o svetovej spáse.
Miera defaultu je 22%, 28% využiteľného príjmu ide na spravovanie dlhu, 150 miliónov kreditných kariet v obehu — s priemerným úrokom 238%. Zdá sa že kolaps je blízko.
Zdroj: DollarCollapse
Facebook komentár