Kenneth Rogoff, ktorý je bývalým hlavným ekonómom Medzinárodného menového fondu, uviedol, že pandémia koronavírusov bude hlavnou ranou pre ekonomiky vyspelých krajín bez ohľadu na to, ako rýchlo príde k zotaveniu v USA a Európe.
Rogoff uviedol: „Snažia sa potlačiť následky, finančnú krízu. Ale ja si myslím, že rozvíjajúce sa trhy sa určite dostanú na kolená a je ťažké vedieť, kedy sa dostaneme z toho a aké zlé to vôbec bude v rozvojových krajinách.“
Krajiny s najvyšším počtom potvrdených prípadov koronavírusu sú USA a niekoľko západoeurópskych krajín vrátane Talianska a Španielska. Pozastavenie podnikania veľkého počtu firiem v USA za posledné dva týždne malo za následok 10 miliónov žiadostí o dávky v nezamestnanosti.
Pandémia sa podľa údajov z Johns Hopkins University rozšírila aj do mnohých menej rozvinutých krajín, medzi ktoré patrí India, Brazília, Ekvádor a Čile.
Rogoff, ktorý je aktuálne profesorom na Harvardskej univerzite, uviedol, že k tejto kríze neexistuje vhodná historická analógia.
Rogoff poznamenal: „Vyskytli sa finančné krízy, ktoré nastali v dôsledku nejakej katastrofy, ale celosvetovú povahu tohto problému je skutočne ťažké nájsť mimo vojen. V najlepšom prípade by ste mohli povedať, že ide o kombináciu ropného šoku zo 70. rokov, pretože existuje šok z ponuky a finančnej krízy z roku 2008, čo malo za následok šok na strane dopytu.”
Dodal: “Ale naozaj si myslím, že sa musíte vrátiť aspoň k Veľkej hospodárskej kríze a možno aj predošlej, aby ste videli globálny prepad podobnej rýchlosti a hĺbky.”
Súvisiace: Milióny Európanov strácajú prácu. EÚ chce na pomoc získať 100 miliárd eur
Rogoff, ktorý v rokoch 2001 až 2003 pôsobil ako hlavný ekonóm MMF, uviedol, že krajiny vrátane USA a Európy konajú správnym spôsobom, keďže sa snažia využiť dlh na podporu svojich ekonomík.
Rogoff ďalej uviedol: “Vďaka bohu, Federálny rezervný systém je stále nezávislý.”
Kritizoval však reakciu na verejné zdravie v USA, ohodnotil ju ako 3 z 10 a prirovnal situáciu k podpore vojnového hospodárstva počas prehrania vojny.
Rogoff nakoniec poznamenal: „Trvalo dlho, kým sme reagovali na všetkých úrovniach a aktuálne čelíme čiastočnému uzamknutiu, keď niektoré štáty chránia ľudí na mieste a iné nie. Ani neviem, čo to znamená. Skutočne neviem, ako sa z toho dostanete bez dôslednej národnej reakcie.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár