Hromadenie hotovosti amerických firiem sa nakoniec môže skončiť.
Americké nefinančné spoločnosti na konci roka 2018 sedeli na hotovosti o hodnote 1,69 bilióna dolárov. Kým sa jedná o rozsiahle objemy finančných prostriedkov, je to o 15% menej ako rekordných 1,99 bilióna dolárov na konci roka 2017.
Pokles – prvý, odkedy ratingová agentúra Moody’s začala sledovať tieto čísla v roku 2007 – odráža zásadný posun, ktorý bol spôsobený prepracovaním firemných daní v roku 2017, silným hospodárskym rastom a rozsiahlym spätným odkupom akcií.
Richard Lane, vedúci viceprezident spoločnosti Moody’s v správe uviedol: “Vďaka zlepšenému prístupu k celosvetovým objemom hotovosti po daňových zmenách očakávame, že agregované hotovostné zostatky budú pokračovať v klesajúcej tendencií.”
Päť spoločností s najväčším zostatkom hotovosťami – Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon a Facebook – podľa správy stiahli svoje objemy o 111 miliárd dolárov.
Súvisiace: Svetoví lídri sa pripravujú najväčšiu revíziu firemnej dane za 100 rokov
Samotný Apple na konci roku 2018 držal v hotovosti 245 miliárd dolárov, čo je o takmer 17% menej ako v predchádzajúcom roku. Podľa agentúry Moody’s je však objem finančných prostriedkov spoločnosti Apple väčší, ako celková suma hotovosti každej firmy z priemyslu mimo technológií.
Program spätných odkupov vzrástol o 99%
Tak kde je hotovosť?
Korporátna Amerika zvýšila svoje výdavky na všetkých úrovniach, pričom využila rekordné sumy hotovosti na akvizície, čo podľa Moody’s znamenalo navýšenie o takmer 15% na 405 miliárd dolárov. Výdavky na dividendy tiež mierne vzrástli.
V pozitívnom znamení pre ekonomiku, obchodné investície na pracovné miesta – vytváranie položiek, ako sú továrne a softvér podľa Moody’s vyskočili o 12% na rekordných 851 miliárd dolárov.
Ale, ako mnohí predpovedali, že sa tak stane po zmenách v oblasti daní, kedy korporátna Amerika vyčlenila svoje najväčšie zvýšenie výdavkov na odmeny akcionárov. Čisté spätné odkúpy akcií (odkupy akcií mínus emisia akcií) sa podľa Moody’s zvýšili o 99% na rekordných 467 miliárd dolárov.
Samotné technologické spoločnosti sa ocitli na 260 miliardách amerických dolárov. Apple v roku 2018 odkúpil akcie v hodnote 71 miliárd dolárov, čo je viac ako dvojnásobok najbližšej spoločnosti – Oracle.
Moody’s poznamenala, že spätné odkupy akcií po daňovej reforme zaznamenali zrýchlenie. Nový zákon poskytol spoločnostiam daňový stimul na repatriáciu zahraničných peňazí, z ktorých niektoré boli dlhé roky na účtoch zahraničných bánk. Očakáva sa, že nákupy v roku 2019 poklesnú.
Obchodná vojna vrhá tieň na výdavky
Podľa Moody’s je možné v roku 2019 očakávať spomalenie podnikateľských investícií, ktoré sú dôvodom zmien v oblasti daní. Tento trend je čiastočne poháňaný obchodnou vojnou medzi Spojenými štátmi a Čínou – destabilizujúcou atmosférou, ktorá podnikom sťažuje plánovanie.
Moody’s v správe ďalej uviedla: “Hospodárska aktivita sa spomalila z rýchleho rastu v prvej polovici roka 2018,” … “Rastúce obchodné napätie zvýšilo opatrný postoj k podnikateľským investíciám, ktoré v roku 2019 oslabia obchodné podmienky.”
Obchodná vojna a varovné signály na trhu s dlhopismi, v Spojených štátoch vyvolali obavy z hospodárskeho spomalenia alebo dokonca recesie.
Súvisiace: Spoločnosť Amazon po prvýkrát čelí rozsiahlemu počtu návrhov akcionárov
Takýto pokles by mohol spôsobiť problémy spoločnostiam, ktoré majú príliš veľa dlhov. Tieto firmy, ktoré sú vystavené nadmerným dhom, môžu byť nútené rýchlo okresať výdavky a znížiť počet pracovných miest a prehĺbiť recesiu.
A predsa korporátna Amerika v minulom roku nepristúpila k zmysluplnému zníženiu svojho kolektívneho dlhu.
Podľa Moody’s, celkový dlh v amerických nefinančných spoločnostiach na konci roka 2018 dosiahol 5,65 bilióna dolárov. To bolo o 80 miliárd dolárov viac ako v predchádzajúcom roku, čo však predstavuje najnižie navýšenie od roku 2009.
Ak sa v nasledujúcom alebo dvoch rokoch objaví recesia, spoločnosti si môžu želať, aby sa tejto obrovskej hromady dlhov zbavovali vo väčšej miere.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, Bloomberg
Facebook komentár