Existuje mnoho dôvodov, prečo je zlato našou obľúbenou investíciou – vďaka inflačnému strachu, dlhovej krízy a systémovým ekonomickým problémom. Buďme však úprimný: Stúpalo 11 rokov a bolo by neopatrné nezamyslieť sa nad tým, či už nie je koniec. Je teda čas na odchod?
V skratke, nie. Vysvetlím prečo. Existuje indikátor, ktorý jednoznačne signalizuje pretrvávajúci býčí trend zlata – a čo viac, môžeme očakávať jeho pokračujúci rast. Týmto indikátorom sú negatívne reálne úrokové sadzby (alebo inak ´miery´). Reálna úroková sadzba je jednoducho nominálna sadzba mínus inflácia. Napríklad, ak zarobíte 4% na úrokoch z investície a inflácia je 2%, váš skutočný zárobok sú 2%. Alebo ak by vám investícia zarobila 1%, inflácia je však 3%, vaša skutočná miera je -2%.
Kalkulácia je stále rovnaká bez ohľadu na to, ako vysoká môže miera byť: 15% úroková miera a 13% inflácia vám stále dá len 2%. Aj preto nie sú vysoké úrokové miery pre zlato nevyhnutne negatívne; je to skôr reálna miera, ktorá má dopad na to, čo nakoniec zlato urobí.
Čo nám hovorí história
V grafe kalkulujeme reálnu úrokovú mieru tým, že získame priemernú ročnú infláciu z nominálnej sadzby 10 ročných obligácií. Šedé vytieňované plochy sú periódy, kedy reálna úroková miera bola pod nulou a ako vidíte, je to aj čas, kedy sa zlatu darilo.
Zlato rastie, keď sú reálne úrokové miery dole alebo padajú, stúpajúce reálne úrokové miery majú zase negatívny vplyv. Tento vzor platil v 70. rokoch minulého storočia a platí aj dnes.
Podrobnejšou štúdiou tohto grafu nájdeme kritický počet reálnych mier, ktoré sa zdajú mať na zlato najväčší dopad. Všimnite si, ako sa zlato správa, keď sú reálne úrokové miery pod 2%.
Dôvod tohto javu je jednoznačný. Keď reálne úrokové sadzby sú na nule alebo pod ňou, cash alebo dlhové inštrumenty (ako obligácie) prestávajú byť efektívne, pretože je výnos nižší ako inflácia. V týchto prípadoch vlastne investícia stráca kúpnu silu. Záujem investora sa tak presúva do aktív, ktoré majú zárobky nad infláciou… alebo aspoň tam, kde nestrácajú na hodnote. Zlato je jednou z najspoľahlivejších a najosvedčenejších nástrojov v tomto scenári.
Politici v USA, EÚ a v rade ďalších krajín držia úrokové sadzby nízko, ktoré, aj napriek nízkemu CPI (inflácia), tlačia reálne sadzby pod nulu. A to automaticky robí z cashu a obligácií jasných loserov. Nie len, že investori udržujú kúpnu silu zlata, preskakujú väčšinu z najúročenejších investícií práve vďaka stúpajúcej cene kovu.
Tu je ďalší spôsob, ako si overiť tento trend. Ako ukazuje nasledujúci graf, od januára 1970 do januára 1980 vykázalo zlato návratnosť 1832.6%. To je oveľa vyššie, ako bola v tom čase inflácia – 105.8%.
V súčasnom býčom trhu zlato od roku 2001 získalo 556.3%, pričom inflácia 30%.
Ďalšou vecou, podporujúcou túto hypotézu je fakt, že keď reálne sadzby sú pozitívne, zlatu sa nedarilo. Môžete si to všimnúť v nasledujúcom grafe, kedy reálne úrokové sadzby boli vyššie ako inflácia.
Ceny zlata 20 rokov kolísali medzi $300 a $500, kedy boli sadzby pozitívne. A to je silná pripomienka toho, že býčie trhy netrvajú večne a raz budeme musieť predať.
Takže ak história demonštruje, že zlatu sa počas negatívnych sadzieb darilo dobre a počas pozitívnych zle, prirodzene sa naskytuje otázka…
Ako dlho ešte ostanú reálne úrokové sadzby negatívne?
Guvernér americkej centrálnej banky Ben Bernanke v januári uviedol, že očakáva ponechanie krátkodobých úrokových sadzieb blízko nuly „aspoň do konca roku 2014.“ Táto politika nízkych sadzieb a uvoľnených peňazí má za účel „podporu silnejšieho ekonomického zotavenia a redukcie zamestnanosti.“ Naznačuje to, že takmer každá inflácia vyústi do negatívnych reálnych sadieb a preto bude zlato stále v rastovom trende.
Čo ak sa ekonomika zlepší? Existujú ekonomické dáta, ktoré ukazujú, že ekonomika už narazila na dno a teda úrokové miery by mohli ísť už budúci rok hore. Na základe hore uvedených dát je odpoveďou „A čo inflácia?“ Inými slovami, fluktuácie úrokových sadzieb samé o sebe nie sú dôležité, dôležité je, aká je ich interakcia s infláciou. Ak inflácia rastie a zároveň drží reálne úrokové miery negatívne, môžeme aj naďalej očakávať rast ceny zlata.
S tým obscénnym množstvom peňazí, ktoré je tlačené, sa vysoká inflácia zdá takmer istá, dokonca aj vtedy, keď sa nebude toľko tlačiť. Aj preto si myslíme, že koniec zlatého býka ešte nie je na dohľad.
A ešte jedna vec. Z hore uvedených grafov si všimnite, že na zvrátenie trendu treba veľa odhodlania a sily. Investorom trvá mesiace, či roky, na prechod od úročených investícií ku kovom a naopak. A čím dlhší trend, tým pomalšia zmena. Reálne sadzby sú negatívne už vyše jednej dekády a s takýmito širokými inštitucionálnymi investíciami (napr. obrovské nákupy centrálnych bánk, pozn. prekl.) sa pochopiteľne v najbližšom čase ani so zmenou kurzu nepočíta.
Záver pre investora
Vyzbrojený týmito dátami existujú konkrétne kroky, ktoré ako investor môžete urobiť:
Už dnes môžete nakúpiť zlato. Pokiaľ sú úrokové sadzby negatívne, zlato ostane v rastúcom trende. Ak už zlato vlastníte je na mieste otázka, či ho máte dostatok, pri tom, ako peniaze strácajú svoju silu.
Nespanikárte pri správe o zvýšení úrokových mier, sledujte reálne miery.
Podľa nás ostanú pre najbližšiu budúcnosť reálne úrokové miery negatívne a to z jednoduchého dôvodu: inflácia narastá. Spýtajte sa sami seba: Zvýši Fed a iní centrálny bankári miery až tak agresívne, aby dostihli infláciu? Jedného dňa…nie však v najbližšom čase.
Ak budú reálne sadzby pozitívne, najmä nad hranicou 2%, môže nastať čas predaja. Vtedy sa budeme musieť lepšie pozrieť, čo sa to vo svete deje; či vládne finančný chaos, faktor strachu dokáže zlato vychýliť od jeho históriou predpokladaného vzoru. Ak aj nie, majte na mysli, že zatiaľ čo jeho cena denne kolíše, opustenie „zlatých“ investícií sa nestane za noc.
Existuje mnoho dôvodov na vlastníctvo zlata a ešte ich bude o čosi viac, kým povieme zlatu zbohom. Medzičasom si môžeme užívať fakt, že najsilnejší historický indikátor nám hrá do kariet a vieme, že aj nasledujúcich pár rokov hrať bude.
Zdroj: Casey Research
Facebook komentár