Rozdiel medzi mužmi a ženami sa vo väčšine krajín v minulom roku mierne znížil. S týmto vyjadrením prišla správa Svetového ekonomického fóra (WEF).

Island, Fínsko a Nórsko sú na vrchole zoznamu 136. krajín na základe politickej participácie, ekonomickej rovnosti a práv, ako aj situácií v školstve a zdravotníctve.

Blízky východ a severná Afrika boli jedinými oblasťami, ktoré v minulom roku nezaznamenali zlepšenie. Jemen dosahuje spodnú priečku.

Filipíny a Nikaragua sa nachádzajú v top 10.

WEF prináša túto ročnú správu, v posledných ôsmich rokoch.

Nedávno sa v Londýne stretlo sto vplyvných žien z celého sveta, ktoré sa stretávajú, aby viedli debaty ohľadom tejto témy.

Jemen je výzvou

Vrchná priečka Islandu na tomto zozname (WEF) mu patrí už piatym rokom. Čím bol menovaný najviac rovnoprávnou krajinou na svete.

Spoluautorka Saadia Zahid uviedla, že od tej doby, čo v roku 2006 začali prekladať výsledky tohto indexu, až 80% krajín urobilo pokrok.

Dodala: “Čo je však znepokojujúce je, že 20% krajín neurobilo žiadny pokrok, alebo dokonca zhoršenie.”

Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia sú krajinami, ktoré investovali do vzdelania a zdravotníctva, ale k začleneniu žien do ekonomiky moc neprispeli.

Nadia al-Sakkaf, redaktor anglického jazyka pre Yemen Times na stretnutí 100. žien v Londýne uviedla, že prestala počítať roky, ako jej krajina v zozname rovnosti (mužov a žien) trpela pozíciou v dolnej časti tohto rebríčku.

“Je to vidno v každodennom živote. V roku 2006 sme mali tri ženy, ktoré kandidovali za prezidenta. Vo vedúcich pozíciách máme veľa žien.”

“Ale naša úroveň úmrtnosti žien je veľmi vysoká, a 35% dievčat vo veku od 6 do 14 rokov nemajú školskú dochádzku.”

Ľudský kapitál

Saadia Zahid z WEF uviedla, že mnoho krajín neinvestovalo do populácie žien, ale aj tak zohrávajú významnú úlohu v ich ekonomikách.

Dodala: Severské krajiny aj naďalej vedú krajiny, ktoré investujú do ženského kapitálu, pretože majú za sebou dlhú históriu všeobecného investovania do ľudí.

“Sú to malé ekonomiky s malým počtom obyvateľov, ktoré si uvedomujú, že talent je dôležitý a je eľmi dobré, ako ho majú všetci – muži a aj ženy.

Celkovo správa s názvom Global Gender Gap Report 2013 teda označila Island, ako najvyspelejšiu krajinu na svete, pokiaľ ide o rovnosť žien a mužov – piatym rokom za sebou.

Island, Fínsko (druhé), Nórsko (tretie) a Švédsko (štvrté) – všetky vyplmnili až 80% nerovnosť medzi ženami a mužmi (100% by znamenalo dosiahnutie úplnej rovnosti).

Najviac hodnotenou ázijskou krajinou boli Filipíny (piate), ktoré boli pochválené za úspech v oblasti zdravia, vzdelania a ekonomickej participácie.

Veľké ázijské ekonomiky dosiahli na úbohé stupne – Čína získala 69. miesto a Japonsko bolo 105.

Nikaragua na 10. mieste získala najvyššiu pozíciu krajín spomedzi Severnej a Južnej Ameriky a bola pochválená za “silné zlepšenie”, pokiaľ ide o politické rozhodovanie.

Medzi hlavnými svetovými ekonomikami, sa Nemecko zaradilo na 14. (pokles o jedno) miesto, Velká Británia si udržala svoju pozíciu na 18. mieste, nasledované Kanadou (20) a Spojenými štátmi (23).

V otázkach zdravia a prežitia správa konštatuje, že 96% rozdielu je v súčasnosti vyplnená.

Pokiaľ ide o vzdelávanie, celosvetový rozdiel medzi pohlaviami je 93% doriešených, u 25. krajiín, ktoré v súčasnej dobe pokladajú za dôležité dodávať rovnaké zaobchádzanie chlapcami a dievčatami v ich školskom veku.

Je to iný obraz, pokiaľ sa jedná o základnú problematiku ekonomickej rovnosti, kde rozdiel medzi pohlaviami bol dosiahnutý iba na úrovni 60%.

Rovnako, v rozvojových a rozvinutých krajinách je vidno obmedzenú prítomnosť žien vo vedúcich pozíciách.

A zatiaľ čo ženy v politickej reprezentácií dosahujú v tomto roku úroveň len 2%, je doriešený len 21% z tohto celkového rozdielu medzi ženami a mužmi.

Zahidová ďalej uviedla, že myšlienkou tejto správy nebolo pripomínať chudobným krajinám (ktoré mali menej možností než bohaté krajiny) nedostatky, ale dať im nástroj na zlepšenie ich situácie.

Dodala: “Ženy tvoria polovicu ľudského kapitálu dostupného pre každé hospodárstvo a každú spoločnosť, v prípade, že talent nie je potlačovaný, čo bude stratou, ako aj pre ženy, tak aj pre mužov.”

 

Facebook komentár