David Rosenberg, zo spoločnosti správy aktív menom Gluskin Sheff opísal sám seba v poznámke pre klientov ako “chlapca pre býčí trh.” Rosenberg bol hlavným analytikom pre Merrill Lynch v New Yorku po dobu siedmich rokov, počas ktorých si nachádzal miesto v špeciálnom All-Star rebríčku analytikov pre Inštitucionálnych investorov.
Rosenberg napísal: “Nezdá sa, že by americká ekonomika potrebovala svoju veľkú podporu z trhu s bývaním (alebo v oblasti vývozných sektorov), keď prakticky ostatné sektory sú jej druhým motorom, ktorý je počuť pozdĺž hnacej sily rastu jej najlepšieho výkonu za 11 rokov. Podobne ako teraz sa to dialo aj v roku 2003, kedy nastal rok po hroznej recesie, deflačných okolností, teroristického útoku, vojny a dopadov na zamestnanosť.”
Súvisiace: Top analytik z Goldman Sachs odpovedá na 8 najdôležitejších otázok pre rok 2015
Podľa Rossenberga by akciové trhy v roku 2015 nemali určite vstúpiť do medvedieho trhu. Tu je jeho 13-investičných nápadov a presvedčení pre nový rok.
* Akcie amerických technologických spoločnosti sú atraktívne, pretože sú relatívne lacné a spoločne dosahujú naozaj súvahy plné sily a stability. Oni taktiež profitujú zo silného domáceho dopytu.
* Akcie spotrebného sektora budú ťažiť z rastúceho trhu pracovných miest, nižších cien ropy a sily amerického dolára, ktorý umožňuje lacnejší dovoz.
* Kanadské banky ponúkajú dividendový výnos vo výške 4% a sú vhodne ocenené aj napriek tomu, že sa snažia vyvinúť nové zdroje rastu.
* Finančné spoločnosti Eurozóny majú za sebou ťažký rok v roku 2014, ale zároveň do budúcna majú omnoho väčší rastový, ako klesajúci potenciál. Tým sa obchodujú na lacných úrovniach a niektoré z nich sa obchodojú na menej ako 10-násobku odhadovaných príjmov.
* Európske akcie vo všeobecnosti poskytujú dividendový výnos na úrovni 3,7%, v porovnaní s výnosom 10-ročných štátnych nemeckých dlhopisov, ktoré sa dostali pod úroveň 0,60%.
* Vývozcovia veľkej kapitalizácie s expozíciou voči euru sa taktiež nachádzajú v dobrej pozícii, ako sa ECB chystá uvolniť svoju menovú politiku a to určite povedie k tlaku na jej menu. Taktiež im bude pomáhať sila americkej ekonomiky, s 3% prognózou rastu, v porovnaní s 1% rastom domácej ekonomiky.
* Ropné spoločnosti môžu odskočiť po neutešenom ročnom výkone pretože to je to, čo sa v minulosti stávalo počas niekoľkých rokoch po obrovských medzerách medzi ročným výkonom tohto odvetvia a zvyškom celého trhu. Okrem toho, odpredaj v ropnom sektore môže byť prehnaný.
* Vysoko kvalitné korporátne dlhopisy a podradné obligácie rozvíjajcich trhov sú lepšie možnosti, ako dlhopisy z USA. Predný koniec krivky už započítava uťahovanie menovej politiky od FEDu.
* Dlhopisy USA s ne-investičným stupňom v minulom roku poklesli, keďže investori vykonávala rozpredaj ropných spoločností. Priemerný výnos z týchto cenných papierov vzrástol na 6,62% (98,9 centov za dolár). V roku 2015 by sa mohli vrátiť zhruba na túto úroveň.
* Japonské akciové spoločnosti budú ťažiť z nízkej inflácie, ktorá vyzve Centrálnu Banku Japonska k navýšeniu jej podnetov. Akcie vzrástli oproti negatívnemu výnos dvojročných japonských vládnych dlhopisu a 1,23% voči 30-ročným dlhopisom.
* Rozvíjajúce sa trhy by mali byť považované za investície z individuálnym významom. Krajiny ktoré prešli ekonomickými reformami, ako India a Mexiko sú atraktívne, ale iné, ako Kolumbia a Juhoafrická republika dosahujú rizikové deficity bežného účtu.
* Dovozcovia komodít z Južnej Kórey do Poľska budú ťažiť z pádu cien ropy.
* Čínske akcie čelili celkom výbornému roku napriek hospodárskemu oslabeniu. Nová menové uvoľňovanie politiky, aby bankám širší regulačný vkladov poslal Shanghai Composite na rekordné a mala by byť aj naďalej podporovať zásob.
Súvisiace: Strategická investícia – bublina samoľúbosti
Zdroj: Gluskin Sheff
Facebook komentár