Jedna z najväčších svetových spoločností na fosílne palivá sa zameriava na elektrické automobily.
Royal Dutch Shell počas dnešného dňa odhalila dohodu o kúpe jedného z najväčších európskych poskytovateľov elektrických vozidiel – NewMotion. Spoločnosť NewMotion sa špecializuje na premenu parkovacích miest na elektrické nabíjacie stanice. Holandská firma má v Európe viac ako 30 000 elektrických staníc.
Jedná sa o prvú akvizícia spoločnosti Shell v tomto priestore a ukazuje, ako veľké ropné skupiny sú nútené čeliť dlhodobej hrozbe elektrických vozidiel a úsiliu pre postupné vyradenie benzínových a dieselových vozidiel.
Matthew Tipper, ktorý je viceprezidentom pre nové palivá v spoločnosti Shell v rozhovore uviedol: “Jedná sa o spôsob, ako rozšíriť našu ponuku, keďže v oblasti energií nastáva prechod,” … “Je to určite forma diverzifikácie.”
Súvisiace: Premiér Indie by mohol prednášať Trumpovi o zmene klímy
Jedná sa o zvláštnosť. Zvážte, že spoločnosť NewMotion uvádza, že jej zakladajúcim poslaním bolo “prispieť k čistejšiemu prostrediu cez vyhubenie fosílnych palív”. Aktuálne ju bude vlastniť jedna z najväčších svetových spoločností ktorá sa zaoberá práve výrobou fosílnych palív, aj keď už vo väčšej miere investuje aj do obnoviteľnej energie.
Generálny riaditeľ spoločnosti NewMotion – Sytse Zuidema, povedal, že dohoda urýchli rast jeho spoločnosti tým, že jej poskytne prístup k obrovskému zoznamu podnikových klientov spoločnosti Shell a významným kontaktom v odvetví.
Zuidema ďalej poznamenal: “Sme tu preto, aby sme ako palivo nepoužívali benzín, ale elektrickú energiu.”
Európske ropné spoločnosti, vrátane firmy Shell a jej konkurentov, ako je BP a Total sú oveľa prispôsobivejší, než ich americkí konkurenti, teda pokiaľ ide do investície v oblasti obnoviteľných zdrojov energie, ako sú slnko, vietor a v súčasnosti dokonca aj elektrické nabíjanie automobilov.
Avšak tento krok dáva jednoznačný zmysel, pretože európski investori a vlády prestávajú byť pre ropný sektor najspoľahlivejšími zákazníkmi, teda v oblasti motora s vnútorným spaľovaním. Nórsko, Francúzsko, Nemecko a Británia oznámili svoje úsilia, kde plánujú vyradiť vozidlá, ktoré sú poháňané (výlučne) fosílnymi palivami.
Spoločnosť Shell sídli v Holandsku, kde elektrické automobily sú populárne a vláda si stanovila cieľ zvýšiť ich dopyt ešte na vyššie úrovne.
Tipper poznamenal: “Vnímame popularitu tohto segmentu,” … “Spôsobuje to fakt, do akej miery elektrifikácia mení mobilitu, na základe čoho je veľmi zrejmé, čo nás vedie k tejto stratégií.”
Naproti tomu prezident Trump zmiernil environmentálne zákony a prisľúbil, že USA sa z Pařížskej dohody o klíme stiahne.
Napriek tomu, vzostup spoločnosti Tesla a tlak spoločnosti Volkswagen, Honda a ďalších na oblasť elektrických automobilov má pre ropné spoločnosti jednoznačne negatívne dlhodobé dôsledky.
Barclays v nedávnej správe varovala, že dopyt po rope by mohol byť do roku 2025 znížený o 3,5 milióna barelov denne, najmä z dôvodu elektrických vozidiel a zvýšenej spotrebe paliva pri tradičných automobiloch. Ak elektrické vozidlá do roku 2040 budú tvoriť jednu tretinu automobilového trhu, dopyt po rope by podľa odhadov spoločnosti Barclays mohol z dnešných úrovní klesnúť o 9 miliónov barelov denne.
Brian Youngberg, ktorý je vedúcim analytikom pre oblasť energií v spoločnosti Edward Jones poznamenal: “Čo sa týka dopytu po rope, sme na ceste k vrcholu, ale ešte máme dlhú cestu.”
Zatiaľ čo elektrické automobily si získali svoju popularitu, stále zostávajú malým segmentom celkového trhu. Ďalšie navyšovanie podielov môže byť obmedzené obavami z vysokých nákladov a obmedzenej životnosti batérie.
Súvisiace: Ropné skupiny potrebujú investovať $ 350 miliárd … do veternej a solárnej energie
Napriek tomu má zmysel, aby sa energetické spoločnosti začali pripravovať na obnoviteľné zdroje energie, inak by riskovali, že za týmto trendom zaostanú. Podľa poradenskej firmy Wood Mackenzie by veľké ropné spoločnosti mali do roku 2035 mali minúť až 350 miliárd dolárov na oblasť veternej a solárnej energie, aby sa ich podiel na trhu s obnoviteľnými zdrojmi zostával na 12%, ktoré v súčasnosti držia v oblasti ropy a zemného plynu.
Napriek tomu spoločnosti ExxonMobil, Chevron a iné významné ropné skupiny z USA, do obnoviteľných zdrojov energie významne neinvestovali. Je treba očakávať, že sa to v najbližších rokoch zmení.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, Bloomberg
Facebook komentár