Veľké ropné skupiny môžu ignorovať rýchly rast slnečnej a veternej energie len na vlastné nebezpečie.
Svet bude ešte stále získavať väčšinu svojich energetických potrieb z fosílnych palív, ako je ropa a uhlie, avšak vlády energiu z uhlia neustále obmedzujú. A spotrebitelia sa snažia prechádzať na čoraz čistejšie možnosti, ako sú solárne panely a automobily na elektrický pohon (ako napríklad od značky Tesla).
Tradičné energetické (ropné) spoločností musia konať rýchlo, alebo im hrozí, že zostanú bez rastu, ak svetový hlad po rope nakoniec dosiahne svoj vrchol.
Analytici so zameraním na ťažbu ropy a plynu v poradenskej spoločnosti Wood Mackenzie vo svojej tohto-týždňovej správe napísali: “Vietor a slnko sa chystajú radikálne prebudovať trhy s energiou,” a bude sa jednať o “najväčší posun v strategickom smerovaní v celej generácii.”
Súvisiace: Solárna energia bude čoskoro lacnejšia ako fosílne palivá
Veľké ropné skupiny tak medzi súčasnosťou a rokom 2035 musia vynaložiť na veternú a solárnu energiu až 350 miliárd dolárov, aby ich podiel na trhu obnoviteľných zdrojov zodpovedal súčasným 12%, ktoré držia vďaka rope a zemnému plynu.
V správe sa ďalej píše: “Prechod na alternatívne zdroje energie je v plnom prúde,” … “Tento prechod prinúti odvetvie ťažby ropy a zemného plynu, aby prehodnotili svoje smerovanie do budúcnosti.”
Až do tohto bodu, veľké ropné firmy ako Exxon Mobil a Chevron sa vyhýbali rozsiahlym investíciám do oblasti obnoviteľných zdrojov energie. Kritici poukazovali na vysoké náklady pre solárne a veterné energie, avšak z dôvodu štedrých štátnych dotácií sa znížili.
A obnoviteľné energetické náklady začali klesať, čo je trend, ktorý podľa mnohých očakávaní rýchly investície do nových technológií v hodnote ďalších miliárd dolárov. Samotné solárne náklady v priebehu posledných piatich rokov klesli zhruba na polovicu. Rast sa opiera o pôsobivé vytváranie pracovných miest, keďže zamestnanosť v solárnom sektore je o 17-krát rýchlejšia než v celkovej ekonomike USA.
To všetko znamená, že aktuálne môže byť vhodný čas, aby sa veľké ropné spoločnosti diverzifikovali aj do čistejších foriem energie. Ak nevedia prečo, tak aspoň pre ochranu svojej vlastnej budúcnosti.
Spoločnosť Wood Mackenzie napísala: “Príležitosti rastu v oblasti obnoviteľných zdrojov nemožno ignorovať,” a dodali, že “obnoviteľné zdroje energie predstavujú hrozbu pre staršie firmy zo sektora ropy a zemného plynu.”
Samozrejme, že to bude trvať veľmi dlho, než energia z obnoviteľných zdrojov bude tvoriť zmysluplný podiel na celkovej produkcii energetických spoločností. Načasovanie budúceho dopytu po rope je však taktiež veľmi ťažké.
Napriek tomu je jasné, že investície do fosílnych palív zatiaľ nevyzerajú tak lákavo ako kedysi. Cena ropy a zemného plynu zostáva v depresii kvôli vážnej nadprodukcií, čo núti veľké energetické spoločnosti aby odkladali dlhodobé a nákladné projekty, ako sú hlbinné vrty.
Časť problému je, že vlády sa snažia zakročovať voči emisiám uhlíka, uprostred zvýšeného povedomia o globálnom otepľovaní. Kým USA sa rozhodli odstúpiť od Parížskej klimatickej dohody, väčšina národov a mnoho vedúcich predstaviteľov sú aj naďalej odhodlaní smerovať k cieľu, pre posilnenie čistejšej energie.
To je dôvod, prečo Wood Mackenzie začala predpovedať scénar “obmedzenia uhlíka”, kde dopyt po rope vyvrcholí pred rokom 2030 a nastane “pomalý pokles”, keďže sentiment investorov voči týmto energiám “sa obmedzí.”
V tomto prípade pesimistického scenára pre fosílne palivá, firma odhaduje, že solárna a veterná energia by do roku 2035 mohla tvoriť takmer jednu štvrtinu globálneho trhu energie. V tomto scenári Wood Mackenzie poznamenala, že energia z obnoviteľných zdrojov by do roku 2035 mohla generovať takmer trikrát väčšie príjmy, ako z ropných bridlíc.
Súvisiace: Najväčšie veterné turbíny budú v Nemecku kombinované s vodnými
Avšak sa zdá, že veľké ropné spoločnosti načúvajú. Mnoho energetických spoločností sa posunuli smerom k zemnému plynu, ktorý je videní ako čistejšia forma fosílnych palív.
Európske ropné spoločnosti vykonávajú agresívne aktivity do oblasti obnoviteľných zdrojov energie, kde napríklad nórska skupina Statoil investuje do veternej energie na mori a francúzsky Total zasa do solárnych firiem.
Ak predpovede spoločnosti Wood Mackenzi budú splnené, oveľa viac budú musieť realizovať investícií už v súčasnosti, teda ak si ropné spoločnosti chcú zabezpečiť, že nebudú zanechané napospas svetu čistejšej energie.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloomberg, Yahoo
Facebook komentár