V mojich predchádzajúcich príspevkoch som doporučil investície do ropy v dlhodobom horizonte. Jedným z hlavných dôvodov pre moje doporučenie bol impozantný rast dopytu rozvojových krajín po rope, vrátane Číny, Indie, Južnej Kórei, Brazílie a ďalších. Aby však bolo možné zistiť, či je momentálne vhodný čas investovať do ropy, je dôležité analyzovať základné parametre tohto dôležitého prírodného zdroja – jeho výroby, spotreby a zásob v Brazílii, šiestej najväčšej svetovej ekonomiky.

Populácia Brazílie tvorí asi 2,8% svetovej populácie, ale podľa štatistického prehľadu BP o svetovej energii vydaného 26.júna 2012, Brazília spotrebovala 3,0% celkovej svetovej spotreby ropy v roku 2011. Spotreba ropy Brazílie v roku 2011 dosiahla 2,653 milióna barelov za deň, čo ju zaradilo na siedme miesto na svete. Ale zatiaľ čo svetová spotreba ropy vzrástla o 0,7% v roku 2011, spotreba Brazílie vzrástla o 2,3%.

Produkcia ropy v Brazílii

Celková produkcia ropy v Brazílii vzrástla z 96000 barelov denne v roku 1965 na 2,193 miliónov barelov denne v roku 2011, zložená ročná miera rasu – CAGR: 7,04%. Tieto výrobné dáta zahrňujú ropu, ropné bridlice, ropné piesky a skvapalnený zemný plyn, a nevzťahuje sa na kvapalné paliva z iných zdrojov, napríklad biomasy a uhoľných derivátov.

 

Zdroj:BP, Štatistický prehľad svetovej energie do roku 2012

 


Spotreba ropy Brazílie

Celková spotreba ropy Brazílie vzrástla z 307000 barelov za deň v roku 1965 na 2,653 miliónov barelov za deň v roku 2011, zložená ročná miera rasu – CAGR: 4,8%. Tieto spotrebné dáta zahrňujú vnútrozemský dopyt a naviac aj zásobníky pre mezinárodnú leteckú a námornú dopravu a rafinérské palivo a straty. Spotreba etanolu ako paliva a bionafty je taktiež započítaná.

Môžeme vidieť, že produkcia ropy v Brazílii v dlhodobom horizonte rastie omnoho rýchlejšie ako jej spotreba, v dôsledku revolučných hlbinných podmorských objavov. Viacmenej spotreba ropy v Brazílii je stále vyššia ako jej produkcia. Rozdiel medzi spotrebou a výrobou, ktorý musí byť uspokojený dovozom, sa znížil z 1,131 milióna barelov za deň v roku 1997 na 460000 barelov za deň v roku 2011.

Zdroj:BP, Štatistický prehľad svetovej energie do roku 2012

 

Zdroj:BP, Štatistický prehľad svetovej energie do roku 2012


Preukázané ropné rezervy Brazílie

Celkové preukázané ropné rezervy Brazílie vzrástli z 1,32 miliárd barelov v roku 1980 na 15,05 miliárd barelov v roku 2011, zložená ročná miera rasu – CAGR: 8,17%. Tieto rezervy majú 14.miesto na svete, a odpovedajú 15,5 rokom spotreby Brazílie, ak berieme v úvahu spotrebu z roku 2011.

 

Zdroj:BP, Štatistický prehľad svetovej energie do roku 2012

Dopyt po rope v Brazílii v roku 2012

Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry a jej správy o trhu ropy vydanej 13.júna 2012:

“V Brazíli sa dopyt po produktoch zvýšil o 5% z roka-na-rok od marca, po 2,1% zvýšení vo februári. Tento rast bol spôsobený rastom dopytu po vykurovacích olejoch a motorovej nafte (9,7%), petroleji (8,2%) a motorového benzínu (5,1%), zaiaľčo ostatné palivá klesli o 2,4%. Povzbudenie dopytu po vykurovacom oleji v marci prišlo na začiatku zberu úrody cukrovej trstiny, kukurice a sóje. Dopyt po palive pre leteckú dopravu a petroleji je podporený silným rastom domáceho letectva. Ukazatele potvrdili, že od marca došlo k zvýšeniu kapacity sedadiel o 7% ročne. Viacmenej, sektor spomaluje, keďže príjem na pasažiera sa zvýšil len o 1,3%. Dopyt po motorovom benzíne sa zrýchlil v dôsledku nižších cien hydratovaného etanolu a silného sezónneho dopytu. Rafinovaný benzín je aj naďalej konkurencieschopný a preferovaným palivom, ale dopyt po biopalivách by sa mal zvýšiť akonáhle sa zásoby etanolu doplnia po 2012/2013 úrode cukrovej trstiny. Celkový dopyt Brazílie po ropných produktoch sa odhaduje na 2,8 miliónov barelov za deň v roku 2012, a to až o 2,1% viac ako rok predtým. “

Záver.

Vzhľadom k tomu, že dopyt Brazílie po rope sa odhaduje na 2,8 miliónov barelov za deň v roku 2012, a to o 2,1% viac ako rok predtým, a vzhľadom na to, že spotreba rozvojových krajín, ako je Čína, India, Južná Kórea, Brazília a ďalších, rastie veľmi veľkou rýchlosťou, zatiaľčo zásoby sú obmedzené, môže to viesť k nedostatku a vyšším cenám ropy.

Niektoré likvidné ETF pre ropu:

  • United States Oil Fund LP (USO)
  • ProShares Ultra DJ-AIG Crude Oil ETF (UCO)
  • iPath S&P GSCI Crude Oil Total Return (OIL)
  • PowerShares DB Oil Fund (DBO)
  • United States Brent Oil (BNO)

Preložila: Dáša Bačinská

Zdroj: Clal Finance Ltd

Facebook komentár