Ropna-a-plynarenska-velmoc-Norsko-investuje-do-indickeho-solarneho-projektu

Nórsky Klimatický a Investičný Fond a najväčšia penzijná spoločnosť v krajine – KLP, sa chystajú investovať do 420-megawattového projektu solárnej energie, ktorý sa vyvíja v indickom Rádžastáne.

Obe strany investujú približne 2,8 miliardy indických rupií (približne 35 miliónov dolárov) do 49% podielu v projekte Thar Surya 1, ktorý stavia talianska firma Enel Green Power.

Podľa oznámenia nórskeho veľvyslanectva v Indii, Klimatický Investičný Fond má na projekty v priebehu nasledujúcich piatich rokov vyčleniť 10 miliárd nórskych korún (približne 1 miliardu dolárov).

Veľvyslanectvo tiež označilo Indiu, ktorá je na dobrej ceste stať sa v budúcom roku najľudnatejšou krajinou planéty, za „prioritný trh“.

Ide o to, že nórska rozvojová finančná inštitúcia Norfund – ktorá má na starosti Klimatický Investičný Fond – a Enel Green Power vytvorili strategické investičné partnerstvo, zamerané na Indiu.

Tellef Thorleifsson, generálny riaditeľ spoločnosti Norfund, v tohto týždňovom vyhlásení uviedol: “Toto je prvá investícia, ktorú zo skupinou Enel robíme, a spoločne máme veľké ambície prispieť podobnými investíciami v Indii v nasledujúcich rokoch.”

Zatiaľ čo Nórsko investuje do projektov obnoviteľnej energie, nórske zásoby ropy a zemného plynu z neho robia hlavného exportéra fosílnych palív.

Norwegian Petroleum: „V posledných rokoch Nórsko zásobovalo 20 až 25 percent dopytu po zemnom plyne EÚ a Spojeného kráľovstva.“

„Takmer všetka ropa a plyn vyprodukované na nórskom šelfe sa vyvážajú a ropa spoločne s plynom presahujú polovicu celkovej hodnoty nórskeho vývozu tovaru.“

Ciele Indie

Indické ministerstvo pre novú a obnoviteľnú energiu uvádza, že za posledných 7 a pol roka sa solárna kapacita krajiny zvýšila z približne 2,6 gigawattov na viac ako 46 gigawattov.

India chce, aby jej kapacita obnoviteľnej energie (s výnimkou veľkých vodných elektrární) tento rok dosiahla 175 GW, čo je náročný cieľ. Podľa nedávneho vyhlásenia indického ministra pre novú a obnoviteľnú energiu inštalovaná kapacita obnoviteľnej energie k 30. júna predstavovala 114,07 GW.

Súvisiace: India chce byť „lekárňou sveta“. Najprv sa však musí odstaviť od Číny

Napriek svojim cieľom v oblasti obnoviteľnej energie, India od fosílnych palív zostáva závislá. Na konci júna bol podiel fosílnych palív na celkovej inštalovanej výrobnej kapacite Indie podľa ministerstva energetiky na úrovni až 58,5 %.

Na minuloročnom samite o zmene klímy COP26 India a Čína, ktoré patria medzi najväčších spotrebiteľov uhlia na svete, trvali na zmene záväzkov v rámci fosílnych palív v rámci Glasgowského klimatického paktu na poslednú chvíľu – z „postupného vyraďovania“ uhlia na „fázu obmedzovania“. Po počiatočných námietkach protichodné krajiny nakoniec k tomuto bodu dali podporné stanovisko.

Počas prejavu predneseného na Svetovom summite o udržateľnom rozvoji The Energy and Resources Institute vo februári 2022, indický premiér Narendra Modi povedal, že pevne verí, že „environmentálnu udržateľnosť možno dosiahnuť len prostredníctvom klimatickej spravodlivosti“.

Modi poznamenal: “Očakáva sa, že energetické požiadavky obyvateľov Indie sa v najbližších dvadsiatich rokoch takmer zdvojnásobia,” … “Odopierať túto energiu by znamenalo odoprieť život miliónom ľudí. Úspešné opatrenia v oblasti klímy potrebujú aj primerané financovanie.”

Dodal: “Na to musia rozvinuté krajiny splniť svoje záväzky v oblasti financovania a presunu technológií.”

Európsky záujem

Nórsky záujem o indický sektor obnoviteľnej energie predstavuje najnovší príklad veľkých organizácií a podnikov, ktoré sa v krajine snažia zachytiť podiel na trhu.

“India má vynikajúce veterné zdroje, ktoré môžu pomôcť uspokojiť rastúce energetické nároky krajiny,” uviedol vo vyhlásení Sven Utermohlen, generálny riaditeľ RWE Renewables pre veternú energiu na mori.

“Ak budú zavedené jasné predpisy a účinná schéma výberového konania, očakávame, že indický veterný priemysel na mori získa skutočnú dynamiku.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár